Yıldız Meyvesi Kaç Kalori?

Yıldız Meyvesi

(1 gr)
3
kcal
Miktar

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 72.5 0.73
Protein (g) 5 0.05
Yağ (g) 0 0.00
Lif (g) 2.5 0.03
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 12 0.12
Potasyum (mg) 0 0.00
Kalsiyum (mg) 50 0.50
Vitamin A (iu) 2500 25.00
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 1.8 0.02

Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi, Vietnam, Vietnam, Hindistan, Endonezya, Nepal, Malezya ve Filipinler’e özgü bir tür yıldız meyve ağacı olan Averrhoa carambola’nın meyvesidir. Rengi yeşil ya da sarı olan bu meyve adını yıldız şekline olan benzerliğinden almaktadır.

Yıldız meyvesinin kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve yıldız meyvesine dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Yıldız Meyvesinin Besin Değeri

Yıldız meyvesi, lif ve C vitamini başta olmak üzere besin değerleri bakımından zengin bir meyvedir. Bir bardak (132 gram) doğranmış yıldız meyvesinin kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 41
Yağ: 0,4 g
Sodyum: 2,6 mg
Karbonhidrat: 8,9 g
Lif: 3,7 g
Şeker: 5,3 g
Protein: 1,4 g

Bir bardak doğranmış yıldız meyvesinde 9 gramdan az kalori vardır. Bu miktarın 3,7 gramı lif ve 5,3 gramı ise şekerdir.

Yıldız meyvesi, harika bir C vitamini kaynağıdır. Yıldız meyvesinde C vitamininin yanı sıra bakır ile az miktarda potasyum, magnezyum, folat, selenyum ve çinko bulunmaktadır.

Yıldız Meyvesinin Faydaları

Yıldız meyvesi, besin değerleri bakımından zengin bir meyve olduğu için sağlık açısından faydalıdır. Yıldız meyvesinin sağlık üzerindeki faydalarından bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Bağışıklığı destekler

Orta boy bir yıldız meyvesinde günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yarısı vardır. Beslenme düzeninizde yeteri kadar C vitaminine yer vermeniz, soğuk algınlığı gibi hastalıkların süresini kısaltırken şiddetini de azaltmaya yardımcı olabilir. C vitamini aynı zamanda zatürre ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlayabilir.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmaya ve daha sağlıklı olmaya yardımcı olan bileşenlerdir. Yıldız meyvesi, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için vücudunuzun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olarak kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Yıldız meyvesi özellikle kuersetin ve rutin dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Kuersetinin hem fiziksel hem zihinsel süreçleri desteklediği, rutinin ise beyin ve kalp açısından faydalı olduğu düşünülmektedir.

Yaraların iyileşmesini hızlandırabilir

Yeteri kadar C vitamini almak, kolajen üretimi ve vücudun doku hasarlarını ve yaraları iyileştirme becerisi bakımından önemlidir. Yıldız meyvesindeki C vitamini ile günlük ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayarak kolajen üretimini destekleyebilir ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır

Kolesterol, sağlık açısından önemli olmakla birlikte kan akışında çok fazla kolesterol birikmesi halinde arterler sertleşebilmekte ve kalp hastalığı riski artabilmektedir. Yıldız meyvesinde bulunan bazı bileşenler, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını destekleyebilmektedir. Ayrıca lifin de kötü kolesterolü (LDL) düşürebileceği ve bu sayede koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceği bilinmektedir. Yıldız meyvesi gibi lif bakımından zengin meyveler tüketerek kalp sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Sindirim sistemini destekler

Yıldız meyvesinin lif bakımından zengin olması, sindirim sistemini de desteklemeye yardımcı olur. Lif, vücutta sindirilmeden yavaş bir şekilde hareket eder ve dışkının hacmini arttırmaya ve kabızlığı önlemeye destek olur. Bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını destekleyen lif, sindirim sağlığını başka açılardan da destekler. Yıldız meyvesi dahil olmak üzere sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan lif, bağırsak mikrobiyomunu desteklemeye ve hemoroit, bağırsak ülseri ve reflü gibi sorunların tedavisinde faydalı olabilir.

İnflamasyonu azaltır

Akut inflamasyon, vücudu istilacılara karşı korumak için faydalı bir süreç olsa da inflamasyonun kronik hale gelmesinin sağlık açısından bazı sakıncaları vardır. Uzun süredir devam eden inflamasyon, kalp hastalığı ve otoimmün bozukluklar gibi sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir. Yıldız meyvesinin antioksidanlar bakımından zengin olması, oksidatif stresin ve inflamasyonun azaltılmasına etkili olabilir.

Kan şekerini kontrol altına almaya yardımcıdır

Taze meyve ve sebze tüketmek, diyabeti kontrol altına almada önemlidir. Yıldız meyvesi dahil olmak üzere taze, dondurulmuş ya da kuru olarak tüketilen meyvelerin sindirimi yavaşlattığı ve bu sayede kan şekerindeki ani yükselişlerin önüne geçmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca yıldız meyvesi kalorisi az ve besin değerleri yüksek bir meyve olduğu için kilo kontrolü sağlamaya ve insülin direncini engellemeye yardımcı olabilir. Beslenme düzeninize yıldız meyvesi gibi sağlıklı yiyecekler ekleyerek diyabet riskinizi azaltmanız ve kan şekerinizi kontrol altında tutmanız mümkün olabilir.

Yıldız Meyvesinin Zararları

Yıldız meyvesinin sağlık üzerinde pek çok faydası olsa da bu meyve bazı kişiler açısından iyi bir seçim olmayabilir. Yıldız meyvesi, C vitamini ve lif tüketiminizi arttırmanız açısından faydalı bir kaynak olsa da bazı kişilerin bu meyveden uzak durması gerekebilir.

Yıldız meyvesinin özellikle ekşi olanları oksalat bakımından zengindir. Oksalat, bazı yiyeceklerde bulunan ve bazı kişilerde böbrek taşı oluşumu riskini arttırabilen bir yiyecektir. Yıldız meyvesini büyük miktarlarda tüketmek, böbreklerle ilgili sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle böbrek sorunlarınız varsa yıldız meyvesi tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Yıldız meyvesi aynı zamanda bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle reçeteli ilaç kullanıyorsanız, yıldız meyvesinin sizin açınızdan güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

Yıldız meyvesi bazen alerjik reaksiyonlar bakımından da zararlı olabilir. Yıldız meyvesi alerjisi sık görülen bir durum olmasa da alerji, vücutta döküntüler, dilde şişkinlik, baş dönmesi ve anaflaksi riskine neden olabilir. Bu nedenle daha önce tüketmediğiniz herhangi bir yiyeceği yedikten sonra birkaç saat içinde alerji belirtileriyle karşılaşırsanız, bir alerji uzmanına görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yıldız Meyvesinin Tadı Nasıl?

Yıldız meyvesi enine kesildiğinde yıldıza benzeyen bir meyvedir. Kabuğu yenebilen yıldız meyvesi genelde çiğ tüketilse de bazen yemeklerde ve tatlılarda da kullanılabilmektedir.

Yıldız meyvesinin tadı, boyutuna göre değişiklik gösterebilir ve hem ekşi hem de tatlı yıldız meyvesi çeşitleri bulunabilir. Ekşi olanlar genelde daha küçük meyveler olurken tatlı olanlar ise daha büyük olanlardır.

Yıldız meyvesinin tadını hayal etmek için olgunlaşmış şeftali, yeşil üzüm ve portakalın karışımı gibi bir tada sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Yıldız meyvesi, etinin sulu ve sıkı olmasıyla üzüme benzer. Kabuğu dahil olmak üzere her yerini yiyebileceğiniz yıldız meyvesini çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Yıldız Meyvesi Nasıl Yenir?

Yıldız meyvesi alırken üzerinde kahverengi benekler olmayan, eşit renkte sarılığa sahip sert meyveleri seçmelisiniz. Seçtiğiniz meyve parlak sarıysa bu meyvenin en olgun ve en lezzetli halinde olduğundan emin olabilirsiniz.,

Yıldız meyvesini başlarda nasıl keseceğinizi anlamanız zor olabilir. Ancak yıldız meyvesini kesmek düşündüğünüz kadar zor değil. Yıldız meyvesini yemek için öncelikle iyice yıkamalı ve ardından meyvenin yeşil ya da kahverengi kenarlarını kesmek için bıçak ya da sebze soyutu kullanmalısınız. Meyvenin her iki ucunu kestikten sonra 2-3 cm’lik dilimler elde etmek için meyveyi geniş kısmından kesmelisiniz. Yıldız meyvesinin çekirdekleri yenilebilir olsa da dilerseniz dilimlerken çekirdekleri çıkarabilirsiniz.

Yıldız meyvesini çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi çeşitli yemeklere ekleyerek de tüketebilirsiniz. Hatta sebze gibi pişirebilir, kurutabilir veya turşusunu yapabilirsiniz. Ayrıca kişisel tercihinize bağlı olarak salsa gibi soslarda, smoothie’lerde ya da deniz ürünleri yemeklerinde de kullanabilirsiniz.

Yıldız meyvesinin artan kısmını hava almayan bir kabın içerisinde koyduktan sonra buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz. Ancak yıldız meyvesini kesip saklamadan önce suyun altında iyice yıkadığınızdan emin olmalısınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!