Yılbaşına sizin bizim gibi girmeyen ülkelerden ilginç kutlamalar

Bir ülkenin kutlama şekli, diğer ülkenin garipliği olarak karşılanabiliyor. Her ne kadar “yılbaşını doğru düzgü kutlama” kitapçığı olmasa da dünya üzerinde normalin dışında yeni yıla giren birçok ülke var. Sizi daha fazla meraklandırmadan nedir o ülkeler ve neler yapıyorlar bir göz atalım.

nar

1. Yunanistan: Nar ve iyi şans

Yunanistanda saatler tam 12’yi gösterdiğinde birinin evine ayak bastıysanız hemen bir milli piyango oynayın çünkü siz o gecenin şanslı kişisi sayılıyorsunuz. Potha riko olarak adlandırılıyor bir de üstüne pozitif ve şanslı ilan ediliyorsunuz. Bu gelenek çocukları da eğlendirmek için nar patlatma oyunu ile sona eriyor.

2. İspanya: Üzüm yeme

İspanyollar yeni yılın ilk dakikasında tam 12 üzüm yiyerek  şanslarını tüm yıla yaymayı ümit ediyorlar. Her beş saniyede bir zil çalıyor ve diğer zil çalmadan tüm üzümü bitirmeniz bekleniyor.

boş bavul

3. Meksika: Boş bavul

Tijuana’da sokaklarda ellerinde boş bavullarla yürüyen insanlar görürseniz korkmayın. Bu Meksikalıların yeni yılda kendilerine macera ve seyahat çekmek için yapılan keyifli bir gelenek.

4. Almanya: Tek kişilik yemek

Ünlü İngiliz televizyon şovu “Tek kişilik yemek” Almanya’da insanların her yeni yılda izlediği 11 dakikalık bir skeç. Nedenini sormayın, batıl inanç işte!

5. İtalya: Kırmızı iç çamaşırı

İtalyanlar için kırmızı renk güzel bir kısmeti, aynı zamanda Başmelek Mikal’in korumasını simgeliyor. Bu nedenle insanlar yılbaşı günlerinde kırmızı iç çamaşırı giyerek bereketlerini arttıracağına inanıyor.

6. Panama: Heykel yakma seremonisi

Tüm Panama halkı yılbaşı için özel hazırlanmış politikacı, ünlü, halk figürü heykellerini ateşe vererek o sene içinde onlardan daha az haber almayı ümit ediyorlar.

12 yemek

7. Estonya: Bir günde 12 öğün yemek

Yedikleri her öğünün o sene içinde yaşayacakları her ay için onlara güç vereceğini inanan Estonya vatandaşları, gecenin sonunda küçük bir mide fesadı geçirseler de yıla inanç dolu giriyorlar.

8. Sırbistan: Yılbaşında Noel kutlaması

Tüm dünyanın aksine Sırbistan 31 Aralık’ta Noel kutlarken, yılbaşını ise 13 Ocak’ta kutluyorlar.

9. Finlandiya: Teneke eritme

Gece yarısında buldukları ilk tenekeyi eritip, at nalı şeklindeki kepçeden dökerek çıkan şekilleri yorumlamak Finlandiyalıların en büyük eğlencesi. Örneğin halka şekli evlilik yüzüğünü, tekne şekli seyahati simgelemesi gibi…

10. Danimarka: Tabak kırma

Yunanistan’ın aksine yılbaşında tabak kırmayı seven ulus Danimarka! Kırık tabaklar onlar için iyi şansı ifade ediyor. Bunun yanında biri için tabak kırmak da aynı zamanda sadık bir arkadaşlığı ifade ediyor.

 

Kaynak:

lifehack.com

list25.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!