Yeşil alanların insan sağlığına psikolojik ve fizyolojik etkileri

İnsanlara, açık hava aktivitelerine katılıp yeşil alanlarda vakit geçirmelerinin sağlığa iyi geldiği için uzun zamandan beri önerililiyor. Chicago Universitesi’ndeki araştırmacılar bu konuyu bir adım ileri taşıyarak yeşil alanlarda vakit geçirmenin  ne kadar faydalı olduğunu ölçmeye çalıştılar.

Toronto’daki ağaçları ve sağlık kayıtlarını inceleyen uzmanlar, yaşanılan yerin sokaklarında fazladan 11 ağaç bulunduğu durumlarda kalp krizi,diabet ve obezite riskinin azaldığını tespit ettiler.

Sağlık yardımlarının maaşla orantılı olduğunu düşünürsek yıllık geliri 20.000 $’dan fazla olan ve ağaç yoğunluğunun çok olduğu yerde yaşayan kişilerin kendilerini sağlıklı görme oranlarında yükselme meydana gelmiştir.

Araştırmaya göre şehrin bir bölgesinde 10.000 $’dan fazla maaş alan kişinin yaşadığı yerde 10 tane daha ağaç bulunması kişinin sağlıklı algısına katkıda bulunup  kendi bütçesine uygun sayfiye yerine taşınması ya da 7 yaş gençleşmesine eş değer olarak görülmektedir. Yaşadığınız yerde fazladan 11 ağaç varsa kardiyometabolik riskiniz düşmeye başlıyor.

Ağaçların yakınında yaşamak sağlığa neden iyi geliyor?

Yeşil alanlarda yaşamanın psikolojik ve fiziksel faydaları var. Basitçe doğa yürüyüşleri aynı konu üzerinde sürekli düşünmek gibi depresyona yol açan durumları azaltıyor. Araştırmacılar buna ek olarak şunu dile getiriyorlar: ‘Araştırma açığa çıkarıyor ki doğada yaşanılan deneyimler ile akıl sağlığı arasında doğrudan bir ilişki var ve günümüz şehirleşen dünyasında şehirlerde daha çok doğal alanlara ulaşımın olması gerekiyor.’

Gerçekte dünyada şehirleşme oranı %50. Yani dünyanın yarısı şehirlerde yaşıyor. Bu oran ülkemizde ise %70’in üzerinde. Bu yüksek oranlar insanların yeşil alanlara ulaşımını zorladığı gibi toplum sağlığı içinde bir tehdit oluşturuyor.  Bunun yanında yeşil ortamlarda yaşayan kişilerin sağlık problemi üzerine daha az şikayet ettikleri gözleniyor.

Yeşil alan olarak şehir parklarını, tarımsal alanları, ormanları kısaca doğaya ait her şeyi sayabiliriz. Yeşil alanlar aynı zamanda bilişsel işlevinizi de geliştiriyor. Yaşları 7 ile 10 arasında 2600 çocukla yapılan araştırmada özellikle okullarında yeşil ortamlara maruz kalan kişilerin çalışma belleklerinin gelişip dikkatsizliklerinin düştüğü gözlemlenmiştir. 2014 yılında yapılan başka bir araştırma ise okullarında yoğun bitki örtüsü bulunan çocukların derslerinde daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu noktada en çok değinmemiz gereken nokta ise toplumda açık havada daha çok zaman geçirip daha az ağrısı olan, kaliteli uyku uyuyarak günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirilebilen yaşlılar olmalıdır.

 Ağaçlar: Hava kirliliğinin çözümü

Yeşil alanların insan sağlığına psikolojik ve fizyolojik etkileri
Ağaçlar yalnız insan sağlığına iyi gelmekle kalmıyor, aynı zamanda havayı da temizliyor

Pratik bir perspektiften bakarsak, ağaçların insan sağlığına iyi gelmesi havayı temizlemesinden geçiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre şehirde ve kırsal alanlarda hava kirliliğine bağlı olarak prematüre ölümlerinin sayısı sadece 2012 yılın 3.7 milyona dayanmış durumda. Ölümlerin önemli bir kısmı ise kalp krizi ve felç şeklinde oluyor. Ağaçlar bu durumu değiştirmek için büyük bir potansiyele sahipler. Ağaçlar yapraklarındaki gözenekler sayesinde kirleticileri ortadan kaldırıyorlar. Bitkinin yüzeyi sayesinde bazı gaz kirleticiler de yok olmaktadır.Öncelikle yaprağın içine gazlar hücrelerarası alanlara yayılarak ve su kanallarından emilerek asit formunu alır veya yaprak içi yüzeyiyle tepkimeyle girer.

Elimizdeki verilere göre 2010 yılında Amerika’da ağaçlar ve ormanlar tarafından yok edilen kirli havanın oranı 17.4 milyon tondur. Bu miktarda kirli havanın insan sağlığına etkisinin bilançosu ise 6.8 milyardır. Her ne kadar ağaçlar havanın tamamını temizlemeyi başaramasa da yine de olmaması durumunda insan sağlığına etkilerini aşağıdaki veriler bize en doğru şekilde verebilir:

850 ölüm

670.000 AKUT solunu yetmezliği

430.000 astım krizi

Hepimizin tahmin ettiği üzere, havanın ağaçlar tarafından temizlenmesi kırsal kesimlerde olurken hava kirliliğinin sağlığa olumsuz etkileri de ağaçların daha az olduğu şehirlerde olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre Londra’daki her 10×10 kilometrenin %25’inde ağaçlar bulunmaktadır. Bu da yıllık 90 ton doğada çözünmeyen katı cismin yok olması demektir.

Ağaçlar sizi dışarı çıkmanız için cesaretlendirebilir.

Yeşil alanların insan sağlığına psikolojik ve fizyolojik etkileri
Açık havada egzersiz yapmak veya vakit geçirmek beden ve ruh sağlığımız açısında oldukça yararlı

Ağaçlar, sakinlerine  fiziksel aktiviteyi teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra açık alanda egzersiz yapmanın kapalı alana göre kendine özgü faydaları bulunmaktadır. Toplu çözümleme gösteriyor ki;  5 dakika kadar bile açık alanda fiziksel egzersiz yapmak ruh halinizde ve özsaygınızda olumlu yönde gelişmeye neden oluyor . Aynı araştırmada dışarıda egzersiz yapan insanlarda stres hormonu olan kortizolun kapalı alanlarda yapanlara göre daha az salgılandığı görülmüştür. Yazar Richard Louv, ‘Last Child in the Woods’ adlı kitabında çocuklar arasında dışarda vakit geçirmenin paha biçilemez olduğundan ve ‘Dikkat Eksikliği Bozukluğu’ hastalığının açık alanda az vakit geçirmekten meydana geldiğini savunmaktadır. Dahası, haftada 5 ile 10 saat arasında dışarıda vakit geçiren çocukların doğayla arasında daha güçlü bir bağ olduğunu, bu bağın da insanın gelişimi ve iyiliği açısından son derece faydalı olduğunun altını çizmektedir.

Doğada daha çok vakit geçiren insanlar pozitif duygulara,mutluluğa ve kendini dünyaya ait hissetmeyi başarabilmektedirler.Ağaçların arasında geçirilen her zaman oldukça etkileyici ve mükemmel olmalı

Kaynak:

theunboundedspirit.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Akciğerlerimizi temizlemek için detoks önerileri

Sportif meseleler arasında biraz trekking yapalım

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!