YenidenBiz: Hazineleri gün ışığına çıkarıyor, kadın istihdamına katkıda bulunmayı hedefliyoruz!

YenidenBiz Derneği olarak, Çalışan kadınların ülke ekonomisinin büyümesine olan katkısını önemsiyor, iş hayatına ara vermenin doğal olduğu kadar; yeniden işe başlamanın da her kadının hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla bugüne kadar yaklaşık 1.300 adaya ulaştık ve 170 adayın tekrar işe dönmesine destek olduk.

Derneğimiz, farklı sebeplerle iş hayatının dışında kalmış ve “yeniden” işe dönmek isteyen, eğitimli ve deneyimli kadınları profesyonel yaşama hazırlamak üzere 2013 yılı sonunda bir platform olarak kuruldu. Aralık 2014’den bu yana ise dernek kimliğiyle faaliyet gösteriyoruz.

Türkiye genelinde kadınların iş gücüne katılım ve istihdamı diğer dünya ülkelerine göre oldukça düşük seviyede. 2016 Global Cinsiyet Eşitsizliği Ekonomik Katılım ve Fırsat Eşitliği Endeksi’ne göre Türkiye 144 ülke arasında 130. sırada yer alıyor. OECD ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılım oranı yaklaşık % 63 iken, bu oran Türkiye’de % 34 civarında. Öte yandan, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının düşük olması önemli bir potansiyele de işaret etmekte.

YenidenBiz

YenidenBiz olarak, ülkemizdeki kadın istihdamını ve kadınların ekonomik büyümeye olan katkısını önemsiyoruz.  İş hayatına çeşitli sebeplerden ara vermiş ve geri dönmek isteyen kadınların adresi olmak ve iş arama sürecinde kendilerini geliştirmelerini sağlamak; işe başlama sürelerini kısaltarak Türkiye’de kadın istihdamını artırmayı, daha çok kadını iş hayatına kazandırmayı hedefliyoruz.

Kurucularımızdan ve YenidenBiz’in fikir annesi Ayşe Güçlü Onur, kendi sektörü olan Yetenek Yönetimi alanında, iş hayatına 1 yıl ve üstü ara veren pek çok değerli CV’nin iş fırsatları ile buluşamadığını gözlemleyerek “bu kadınlar için ne yapabilirim?” sorusuyla yola çıktı. Aynı isteği paylaşan 6 kadın sosyal girişimci (Ayşe Güçlü Onur, Didem Altop, Melek Pulatkonak, Göknil Bigan, Özlem Yeşildere ve Esra Akın) YenidenBiz çatısı altında bir araya geldi. Derneğimiz, o günden beri, eğitimli olduğu için avantajlı algılanan, daha çok yatırım yapılmış ve istihdam dışı kalmasının fırsat maliyeti daha yüksek bir kadın grubu için çalışmakta.

Aynı isteği paylaşan 6 kadın sosyal girişimci (Ayşe Güçlü Onur, Didem Altop, Melek Pulatkonak, Göknil Bigan, Özlem Yeşildere ve Esra Akın) YenidenBiz çatısı altında bir araya geldi.

Türkiye’de kadınların işgücünün dışında kalma sebeplerini analiz ettiğimizde yaklaşık %65’lik bir grubun annelik sebebiyle iş hayatından uzak kaldığını görüyoruz. Bu oran YenidenBiz havuzundaki adaylar için biraz daha yüksek.

Aday havuzumuzda yaklaşık 1300 CV’miz bulunuyor. Adaylarımız kayıtları akabinde, seminer ve atölye çalışmalarına katılıyor, koçluk ve mentorluk programları ile destekleniyor; arzu ederlerse derneğimizde gönüllü çalışarak, iş hayatının içinde kalarak iş aramaya devam edebiliyorlar.

Bugüne kadar alanında uzman eğitmenlerin katkılarıyla 120’nin üzerinde seminer/atölye çalışması gerçekleştirdik, 3000’in üzerinde katılımcıya ulaştık.

YenidenBiz aday havuzuna üniversite mezunu, 7 yıl ve üzeri iş tecrübesi olan, iş hayatına 1 yıl ve üstü ara vermiş kadınların özgeçmişlerini kabul ediyoruz. İş fırsatlarını aday havuzu ile paylaşıyor, pozisyonun gereklerine göre uygun adayları kurumlar ile buluşturuyoruz.

Derneğimizin desteği ile 170 adayın tekrar kariyer dünyasına dönmüş olması bizleri çok mutlu ediyor. Bu 170 kadın, kurumsal şirketlerdeki pozisyonlarının yanı sıra, Türkiye’de alanında önde gelen STK’larda kilit pozisyonlarda tam zamanlı yönetim görevleri de üstleniyorlar.

İşe dönüş yapan adaylarla yaptığımız birebir görüşmelerde, YenidenBiz’in iş arayış süreçlerindeki rolünü; iş arama motivasyonu, kişisel gelişim ve eğitim donanımı, yeni kariyer hedefi belirleme, networking ve iş bulma olarak tanımlıyorlar. Aynı zamanda, YenidenBiz çalışmalarına gönüllü olarak destek veren adayların, zamanlarını verimli ve aktif kullanarak iş hayatına daha etkili bir biçimde hazırlanabildikleri de gözlemliyoruz.

YenidenBiz

YenidenBiz olarak, tam zamanlı iş imkânlarının yanı sıra Türkiye’de henüz yeni yeni kabul gören proje bazlı, dönemsel ve yarı zamanlı iş olanaklarının da önünü açmaya çalışıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınları da destekliyoruz.

Gelin YenidenBiz’e katılın, birlikte güçlenelim!

Kadının ekonomiye katkısı konusunda duyarlı kurumları YenidenBiz’e kurumsal üye olarak destek vermeye; çalışmaya ara vermiş ve iş hayatına dönmek isteyen tüm kadınları ise aramıza katılmaya davet ediyoruz. Hep birlikte daha güçlüyüz, hazineleri gün ışığına çıkaracağız…

YenidenBiz
YenidenBiz olarak bizler, Türkiye'nin kadın istihdamına katkıda bulunmayı hedefleyen sosyal girişimcileriyiz. Kadınların ekonomik büyümeye katkısını önemsiyoruz. İş hayatına ara vermenin bir hak olduğu kadar ... Devam