Yeni yılın ilk günü daha iyi hissetmek için aktif öneriler

Yeni yılın gelişini ister büyük partilerle kutlayın, ister aile yemeğiyle ya da tek başınıza evde bir kadeh şarapla… Herkes için yeni yılı karşılamanın yolu değişik şekillerde olsa da, özel günleri en umursamayan bile bir şekilde rutininden çıkıyor…

Yeni yıl yaklaşırken fiziksel olarak gözle görülür bir yenilik olmasa bile zihin yeni olana, ‘umut’ diye adlandırdığımız varoluşa, güven duygusuna böyle başlangıçlarda daha da alan açıyor.

Yeni yıl ruhuyla zihin yeni olana, ‘umut’ diye adlandırdığımız varoluşa, güven duygusuna daha da alan açıyor.

Kalabalık gruplarla dans ettiğim dönemlerde herhangi birimizin hissettiği mutluluk, mutsuzluk, halsizlik ya da enerjik olma durumu hepimize bulaşır ve tüm grup bir süre sonra aynı frekansa geçerdik. Doktorumuz kuvvetli hislerin, tıpkı bazı viral hastalıklar gibi bulaşıcı olabileceğini söylerdi. Toplumlarda da dönem dönem benzer durum görülüyor. Bu açıdan bakıldığında daha iyi hissetmek ve yaşamak sadece bireysel değil toplumsal da bir sorumluluk.

O zaman yılbaşı akşamını nasıl kutlarsanız kutlayın, yılın ilk günü birlikte daha iyiye, düşüncelerimizi, fiziksel ve zihinsel bedenimizi güzelleştirmeye niyet edelim.

Yeni yılın ilk günü kendinizi çok iyi hissetmeniz için öneriler:
  • Yeni yılın ilk günü sizleri bütün günü uyuyarak geçirmeye değil, yeni yılın ilk gününün dinginliğini yaşamak adına biraz erken uyanmaya davet ediyorum.
  • Güne suyun muhteşem arındırıcı gücünü hissederek, boğazınızdan midenize kadar her şifalı geçişini hissettiğiniz bir bardak su içerek başlamanızı öneririm.
  • Yılın ilk günü özellikle kahvaltıda mümkün olduğunca doğal ve hafif, sindirimi kolay besinler tercih edin… Sadece bugün değil her gün kahvaltınızda maydanoz, roka gibi yeşillikleri eksik etmeyin derim.
  • Gün içinde yoğurt, meyve, sebze tüketmek ödem atmaya ve metabolizmanın kendini toparlamasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte gün içinde tüketeceğiniz nane, rezene, zencefil, papatya gibi bitki çayları da hem mide ve sindirim sistemini rahatlatmaya hem de yine ödem atmaya yardımcı olacaktır.
  • Ve hareket edin! Bugün bedeni çok yormayan, hafif tempolu 30 dakikalık yürüyüş, bisiklet gibi egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Hazırladığım videoda bana eşlik ederek tüm bedeni esnetip rahatlatarak günü daha zinde geçirebilirsiniz…

Şebnem Sürücü ile yeni yıla zinde bir başlangıç yapmanızı sağlayacak hareketler

Mümkünse açık havada ya da odanızın penceresini aralayarak, burundan aldığınız şifa dolu nefeslerle hareketleri uygulayın…

Düşüncelerimizi güzelleştirdiğimiz, ışığımızı fark ettiğimiz bir yıl olsun.

 

İlginizi çekebilir: Yastığınızı daha güçlü karın kasları için kullanın

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam