Yeni yıla yeni başlangıçlarla merhaba deyin

yeniyıl
Yeni Yılda Yapılacak Değişiklikler

Yeni yıl, geçmişinizi geride bırakıp yeni bir başlangıç yapmak için harika bir zaman. 2014’te kendi başarı ve mutluluk hikayenizi yeniden yazmak istiyorsanız; Uplifers olarak hazırladığımız önerilere bir göz atın;

Bol bol seyahat edin

seyahat

Yeni yerler keşfetmenin ve gezmenin mutluluğu, valizinizi kaldırdıktan sonra bile uzun bir süre devam eder. Seyahat bize macera dolu bir hayatın kapılarını açar ve her zamanki monoton hayatımızdan sıyrılmamızı sağlar.

Kısa süreliğine de olsa seyahat etmek, yenilenmenize ve daha mutlu bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle yeni yılda mümkün olabildiğince yeni şeyler keşfetmeye ve seyahat ederek bakış açınızı genişletmeye çalışın.

İnsanlarla olan iletişiminizi arttırın

iletişim

Eski arkadaşlarınızla ya da aile üyelerinizle uzun zamandır görüşemediğinizi mi fark ettiniz? Bu insanlarla tekrar bir araya gelmek size iyi gelebilir. Yapılan araştırmalar, sosyal bağlantıları kuvvetli olan bireylerin diğer bireylere kıyasla daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor.

Teknolojinin bu denli hayatımızda olduğu bir dönemde insanlarla bire bir iletişimde kalmak ve arkadaş buluşmalarına zaman ayırmak neredeyse imkânsız. Bu nedenle yeni yılda teknoloji kullanımınızı sınırlandırmanızı ve sizin için değerli olan insanlara daha fazla zaman ayırmanızı öneriyoruz.

Birikim yapın

birikim

Sağlığınızda ve yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kolayca birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, önümüzdeki yıl arabanızı kullanmayı bırakarak, işe yürüyerek ya da bisikletle gitmeyi deneyin. Bu hem sağlığınız için hem de birikim yapabilmeniz için güzel bir fırsat olacaktır. Spor salonu yerine evde ya da açık havada spor yapmaya başlayabilirsiniz ya da alışverişe listeyle çıkma alışkanlığı edinebilirsiniz. Bunların tümü size hem daha sağlıklı hem de daha masrafsız bir yaşam sunacaktır.

Stresten uzaklaşın

stresten uzaklaşın

Gün içinde yaşadığınız küçük mutluluklar ya da iş dışında farklı bir şey yapıyor olmak size enerji verecek ve strese neden olan faktörlerin azalmasına yardımcı olacaktır. Kronik olarak stres yaşıyorsanız; bu stresin ileride depresyon, uykusuzluk, yeme bozuklukları gibi bir çok farklı probleme neden olabileceğini unutmayın.

Uzun çalışma saatleri, uyku eksikliği, sporsuzluk, dengesiz beslenme, arkadaşlara ve aileye zaman ayıramama; strese sebep olan başlıca etmenlerdendir. “Süper Stres Çözümleri” kitabının yazarı Dr. Roberta Lee, “Stres hayatın hep var olan ve bundan sonra da var olmaya devam edecek olan bir parçası. Rahatlama, uyku, sosyalleşme ya da seyahate çıkma gibi durumlar hak ettiğimizi düşündüğümüz ancak hiçbir zaman ulaşmaya cesaret edemediğimiz şeyler.” diyor.

Gönüllü işler yapın

gönüllü işler

Genelde mutluluğun kişisel bir şey olduğuna ve kendimizi geliştirebilecek, kişiliğimizi besleyebilecek şeyler yaptığımızda ortaya çıkacağına inanırız. Bu inanış yanlış değildir ancak kendimiz kadar başkalarına da yardım edebilmek, en az kendi gelişimimiz kadar mutluluk ve tatmin getirecektir.

2010 yılında yapılmış olan bir araştırmanın sonuçlarına göre hayatının her alanında pozitif duygular geliştirmiş olan insanlar, diğer insanlara göre %20 daha az kalp ve damar hastalıklarına yakalanıyorlar. Başka bir araştırmaya göre de sahip olunan olumlu duygular insanları daha güçlü ve kararlı kılıyor.

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun

zararlı alışkanlıklar

Bu maddeyi daha önce birçok kez denemiş ve başarısız olmuşsanız, muhtemelen tekrar denemek istemeyeceksiniz. Başaramama korkusundan kurtulmak için sigara gibi kötü bir alışkanlığından kurtulmuş biriyle konuşmalı ve bunun ancak birçok denemeden sonra gerçekleşebildiğini anlamalısınız.

Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için birçok farklı yöntem kullanılmasının yanı sıra, en etkili yöntem size finansal getirisinin ne olacağını görmeniz.

Kilo verin

kilo verin

Uygulaması en zor olan maddelerden olduğu için midir bilinmez, insanları yeni bir yıla girerken en çok istedikleri şeylerden biridir kilo vermek.

Eğer kendinize ulaşılabilir bir hedef koyduysanız, kolaylıkla gerçekleşebilecek bir durumdur kilo kaybı. Yediklerinizle ilgili günlük bir program yaparak ve düzenli olarak aldığınız kalori miktarlarını yazarak işe başlayabilirsiniz. Düzenli olarak yediklerinizi kontrol altına almaya başladığınızda, 4–6 haftalık bir süre sonunda farkı hissetmeye başlayacaksınız.

Kişisel gelişiminizi destekleyecek eğitimlere katılın 

kişisel gelişim eğitimi

Kaç yaşında olduğunuz ya da ne yaptığınız hiç önemli değil. Eğitim ortamına geri dönüyor olmak kariyerinize katkı sağlayacak, yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olarak sosyal yönden sizi güçlendirecektir.

2007 yılında orta yaşlı yetişkinlerle yapılmış olan bir araştırmaya göre, okula bir şekilde geri dönmüş olan insanların daha güçlü bir hafızaya ve daha gelişmiş dil becerilerine sahip olduğu ortaya çıkmış. Buna ek olarak yapılan birçok çalışma, eğitim hayatına devam eden bireylerde Alzheimer hastalığının daha az var olduğunu gösteriyor.

Alkol tüketimini azaltın

alkol tüketimini azaltın

Az miktarlarda tüketilen bazı alkollü içeceklerin sağlığınız için faydalı olduğu söylense de, alkol tüketimi aşırıya kaçtığında ve sürekli bir hal aldığında büyük problemleri beraberinde getirebiliyor.

Fazla miktarda alkol tüketiyor olmak, beyinde veri transferini gerçekleştiren ve “nörotransmiter” denilen kimyasalları etkiliyor ve depresyon, hafıza kaybı gibi bir çok rahatsızlığı beraberinde getirebiliyor.
Alkol bağımlılığı ise karaciğer ve kalp hastalıklarına, hipertansiyona, kalp krizine ve çeşitli kanserlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Daha fazla uyuyun

uyku

Kaliteli ve yeterli bir gece uykusunun ertesi günkü modunuzu ne kadar etkilediğini eminiz deneyimlemişsinizdir ancak uykunun yararları yalnızca bununla sınırlı değil.

Yapılan araştırmalar, uykusuzluğun diyabet ve obeziteyle güçlü bir bağlantısının olduğunu gösteriyor. Uyku ayrıca hafızanın güçlenmesine de yardımcı oluyor. Yani gün içinde yapacağınız küçük şekerlemeler, sağlığınız için faydalı şeylerdir. Uykuya çok fazla zaman ayırdığınız için suçluluk duymanıza gerek yok.

Mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmeniz dileğiyle 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!