Yeni Foça’dan Eski Foça’ya: Ege’nin ılık rüzgarını hissedeceğiniz bir gezi

Çocukluğumuzun geçtiği yer Yeni Foça, önceleri bir koyundaydık. Ailemiz ve şahsına münhasır güzel bir insan olan Abdullah amcamız sayesinde meyve ağaçlarının üzerinde ve denizin içinde geçti yazlarımız. Dalından koparıp yediğimiz elmalar, incir ağaçlarından inmeden geçen ağustos ayı, karadut ağaçlarında kırmızıya boyanan üstümüz başımız, teknelerde kürek çekip, suya balıklama atlama telaşımız, deniz kabuklarından kolyeler yapmamız heyecanla doldururdu içimizi. Yeni Foça yolunun girişinde bulunan fabrikalar biraz can sıksa da, onlardan uzaklaştıktan sonra beliriveren deniz, mutluluk çığlıkları attırırdı çocukluğumuzda ve burnumuza çalınan o nefis kekik kokusu ciğerlerimizi mest ediyordu. O kadar keskin olmasa da hala kekik kokusunu hissedebilirsiniz.

Çocukluktan sonra merkezine taşındık, merkezi de küçük bir sahil kasabasının hakkını veriyor. Rum evleri, dar ve çiçekli denize varan sokaklarıyla sizleri etkilemeyi başarıyor. Yeni Foça ne kalabalık ne tenha… Yarısı deniz, yarısı kara bir çanak… Manisa ve İzmir’de yaşayanlar Yeni Foça’yı iyi bilirler, çünkü bu illere en yakın sahil kenarlarından biri olarak dikkat çekiyor, İzban’ın (İzmir’deki metro) yapılmasıyla hafta sonu bir hayli dolu oluyor ve yavaş yavaş büyük şehirlerden bıkanların yaz-kış kalmayı tercih ettiği bir yere dönüşüyor. Lodos ve meltemiyle, serin deniz ve rüzgarlı havasıyla özellikle sıcak yaz günlerinde nefes alınabilecek güzel bir seçenek yaratıyor ziyaret edenlere.

Sahilindeki şirin balıkçıları, tarihi çarşısı, bisiklet yolları, temiz akan su çeşmeleri, Türk sanat müziği söyleyerek zanaatını yapan ustaları size sıcacık bir sahil kasabasında olduğunuzu hissettiriyor. Sabah bisikletinizle sahili turlayabilir, sahilde yer alan sörf okulunda sörf tecrübesi elde edebilir, merkeze 8 km uzakta bulunan Kozbeyli köyünde dibek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Yeni Foça-Eski Foça arasındaki koylarda denize girip sevdiklerinizle çay ya da şarabınızı yudumlayarak günbatımını seyredebilirsiniz. Merkeze 22 km uzakta bulunan, adını foklardan alan, antik dönemlerde Phokaia olarak anılan Eski Foça’ya geçerek muhteşem günbatımı manzarasını buradan da izleyebilirsiniz Ayrıca, tekne turlarına katılabilir; bu turlarda Foça’nın 7 adası; Atatürk, Metalik, Orak, Pide, Fener (Oğlak), Eşek ve İncir adalarının tabiatını yakından görebilir, adaların karşısındaki berrak sularda denize girerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gizemden maceraya 5 Netflix dizisi önerisi

Duygu Meriç
Ben Duygu Meriç, 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Bir yıl özel bir okulda çalıştıktan sonra atanarak doğu göreviyle köy ... Devam