Yeni fikirler bulmak istiyorsanız hayal kurmayı deneyin

Yeniden göz kamaştırıcı bir fikir üretmekte zorlanıyor musunuz? Yazarların yaşadığı tıkanıp kalma veya ilham perisini bulamama sorunu mu yaşıyorsunuz? Bazen tüm bunların çözümü, kendinizi zorlamaktan geçmez. Aksine oturup sakinleşmek ve zihninizi serbest bırakmak isteyebilirsiniz.

Evet doğru okuyorsunuz, eğer yeni bir fikre ihtiyacınız varsa, sakinleşip hayal kurmaya çalışın.

Yeni fikirler bulmak istiyorsanız hayal kurmayı deneyin
Hayal kurmak beyninizin alışılmadık ve sıra dışı çözümler üretmesine yardımcı olur.

Yeni ve farklı bir fikir bulma baskısı altında olduğunuzda, hayal kurmak zaman kaybı gibi gelebilir. Oysa aslında hayal kurmak ve zihninizi serbest bırakmanın birçok somut faydası var.

İlgili yazı: Yaratıcılıkla ilgili ilham veren 5 film

UC Santa Barbara‘da yapılan ve Psychological Science dergisinde sonuçları yayımlanan bir araştırmaya göre uzmanlar, yaratıcılık ve problemlere yaratıcı çözümler bulma arasında sıkı bir bağ olduğunu tespit etti. Araştırmacılardan sıra dışı bir görevi, bir nesneyi olabildiğince farklı şekillerde kullanarak yerine getirmeleri istendi.
Katılımcılardan aynı sıra dışı görevi tekrar yerine getirmeden önce, bu sefer de şu dört şeyi gerçekleştirmeleri istendi:

1. Daha hassas bir görevi tamamlama
2. Kolay bir görevi tamamlama
3. 12 dakikalık mola verme
4. Mola vermeme

Şaşırtıcı bir şekilde, en iyi sonucu elde edenler ikinci maddedeki kolay görevi yerine getirenler oldu. Bunu gerçekleştiren birçok katılımcı, söz konusu kolay görevi yerine getirirken hayal kurduklarını söyledi.

Araştırmacılar ise bu sonuçtan yola çıkarak, hayal kurmanın yaratıcılığın kilidini çözdüğünü düşünüyor.

İlgili yazı: Başarılı bir start up’a dönüşen 6 yaratıcı fikir

Peki neden hayal kuran bir beyin, daha yaratıcı çözümler üretiyor? Bunun yanıtı, “bilinçsiz düşünce” kavramında gizli. Aktif olarak bir sorunu çözmekle meşgul olmasanız bile, bu düşünce zihninizin arkalarında bir yerde gizlenmiş halde duruyor. Beyniniz hala o sorunu düşünüyor, üstelik çok daha zor algılanan bir şekilde.

Yeni fikirler bulmak istiyorsanız hayal kurmayı deneyin
Hayal kurmak ve zihninizi serbest bırakmanın birçok somut faydası var.

Hayal kurmak beyninizin alışılmadık ve sıra dışı çözümler üretmesine yardımcı olur. Örneğin “Ya şöyle olsa” senaryoları üzerine düşünmeye başladığınızda, beyniniz ürettiği serbest çağrışımlar sayesinde birbiriyle ilgisiz olan iki konuyu ilişkilendirebilir. Hayal kurduğunuz zaman, kısıtlamalar ve yasaklar olmadığı için zihniniz istediği şekilde düşünce üretebilir ve sıra dışı fikirler yaratabilir.

İlgili yazı: Yaratıcılığınızı geliştirmenizi sağlayacak 7 yöntem

Bununla birlikte, hayal kurmak zihninize dinlenme fırsatı da sunar. Hassas bir görev üzerinde çalışıyorsanız, zihninize aşırı yüklenebilirsiniz. Bu durum da yeni fikirler üretmenizi daha da zorlaştırır. Oysa hayal kurduğunuz zaman zihniniz rahatlar ve düşünmek daha kolay hale gelir.

Yenilikçi çözümler, aynı zamanda sıra dışı ve alışılmadık şeylerdir. Yenilikçi bir çözüm üretmek için problemlere yenilikçi metotlarla yaklaşmanız gerekir. Büyük fikirler hiçbir zaman kolay kolay çıkmaz ancak bu, büyük bir fikir üretmek için her zaman çok fazla çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. Ne istediğiniz konusunda kendinizi özgür
bırakın ve zihninize izin verin.

Kaynak:
PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!