Yeni çağın yeni teknolojisi: Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathonu

Yıllarla birlikte teknoloji de aynı hızda ilerledikçe her an hayatımıza birçok yenilik giriyor ve kimi vazgeçilmezlerimiz arasındaki yerini alıyor. Şimdiyse karşımızda tüm dünyada ilgiyle takip edilen teknolojilerden biri Blockchain oldu. Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri tabanı olan Blockchain teknoloji bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin vermesi sayesinde günümüzün ve geleceğin en büyük teknolojisi olarak ön plana çıkıyor. 

Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathonu Blockcircus, yazılımcı ve tasarımcıları Blockchain teknolojisi üzerine ürün geliştirmeleri için bir araya getiriyor. Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi’nin finansal teknoloji girişimlerini desteklemeye yönelik platformu Code.YapıKredi’nin ana sponsorluğundaki Blockcircus, 29 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında İstanbul Levent’teki Kolektif House’da ücretsiz olarak düzenlenecek. Etkinliğe 27 Haziran tarihine kadar (www.blockcircus.com) adresinden başvurulabiliyor.

Yeni çağın yeni teknolojisi: Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathonu

Uzun yıllar Türkiye ve Amerika’da yazılım alanında çalışmaları ile seri girişimci olarak bilinen Kemal Apaydın liderliğinde, etkinlik alanında deneyimli Ali Perik, Ezgi Erdem ve Zeynep Özbay tarafından düzenlenen Blockchain Hackathonu Blockcircus, girişimcilik ekosisteminde Blockchain teknolojisinin daha geniş kitlelere duyurulmasını hedefliyor. Hackhathon’a katılacak olan yazılımcılar, alanında uzman eğitmen ve mentorlar eşliğinde blockhain teknolojisine dayalı yeni ürünler geliştirme fırsatı yakalayacak.

Bitcoin’in herkes tarafından bilindiğini, ancak arkasındaki teknoloji Blockchain’in yeterince bilinmediğini belirten Kemal Apaydın, Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathonu Blockcircus’u düzenleyerek hem bu teknolojinin bilinirliğini artırmayı hem de bu alanda çalışan yazılımcılarla bir araya gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Apaydın, “Özellikle Türkiye’de kriptoparalara büyük ilgi olmasına rağmen, yeni ürün geliştirme kısmında eksiklerimiz var. Yani kullanıyoruz, ancak üretmiyoruz. Son dönemdeki gelişmelerle birlikte Blockchain altyapısının sektöre getirdiği yenilikler, bu alanda yeni bir çağın açılacağına dair ipuçları veriyor. Ancak bu değişimin gerçekleşmesinin önünde pek çok zorluk bulunuyor. Teknik noktalar dışında, dünya genelinde en büyük zorluk, bu alanda yeterli yazılımcı ve tasarımcının bulunmaması. Ülkemizde bu alanda çalışan birçok yetenekli yazılımcı var. Blockcircus ile ülkemizdeki potansiyelin ortaya çıkmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Blockchain’in, Bitcoin’den çok daha fazlası olduğunu, bu işin teknoloji tarafında dünya genelinde çok ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Apaydın, Türkiye’nin bu treni kaçırmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Girişimcilik ekosisteminin Blockchain katalizörü olma hedefiyle yola çıkan Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathonu Blockcircus’ın ana destekçisi Code.YapıKredi’nin yanı sıra, etkinliğin sponsorları arasında IBM, Consensys ve 500 Startups gibi global firmalar da bulunuyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!