Yeni çağın eski dostu: Atalarımızdan kalan 5 süper besin

Günümüzde konu sağlıklı gıdalara geldiği zaman, yeni yeni duymaya başladığımız bazı ürünler ön plana çıkıyor. Aslında bizim yeni moda sandığımız bu besin maddeleri, tarihin aşınmış sayfalarına adını altın harfler ile kazıyan mucizevi gıdalar. Chia tohumu, kimchi, kinoa gibi geçmişi yüzyıllara dayanan bu malzemeler hastalık risklerini azaltıyor ve zayıflamamıza yardımcı olan sindirim sistemimize de bir selam veriyor.

Kombucha

kombucha

Nedir bu kombucha? Çıkış tarihi M.Ö 220’lere dayanan, Çin’de “ölümsüzlük çayı” olarak ün salmış, detoks yapmanızı kolaylaştıran fermente bir çay türü. Kombucha, vücudumuzun en sıkı dostlarından biri olan probiyotikler ile dolu olduğundan hem sindirim sistemimize hem de sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Yalnız markadan markaya değişen bu çayı alırken dikkat etmeniz gereken tek şey içinde bulundurduğu şeker oranı. Uzmanların tavsiyesi 5 gramın üzerinde şeker barındıranları tercih etmemeniz.

Kimchi

shutterstock_535874680

Şimdilerde Asya mutfağına konsantre olmuş restoranlarda sıklıkla karşılaştığımız Kimchi  fermente olmuş bir lahana yemeği. Fiber ve antioksidan açısından oldukça zengin ve probiyotik konusunda da Kombucha’dan eksik olmayan bu sağlıklı lahana aynı zamanda bağışıklık sistemini de koruyor.

Chia Tohumları

shutterstock_535718779

Aztek savaşçılarının savaşa girmeden önce güç kazanmak için kaşık kaşık yedikleri bu enerji dolu tohumlar bugünlerde çok revaçta. Daha çok yoğurtlu kahvaltılar, az kalorili tatlılar ve sütle tüketilen Chia tohumları; omega-3 açısından zengin olduklarından kolestrolü ve kan basıncını kontrol altında tutarak kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Aynı zamanda 30 gramında 11 gram fiber bulundurarak uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Chia tohumunun faydaları ve farklı kullanım şekilleri 

Eski Tahıllar

shutterstock_535204261

Atalarımız yaklaşık 75,000 yıl önce karbonhidrat yüklenimini keşfetmişler. Biz bu tahıllara (kinoa, firik, kamut) eski diyoruz çünkü şimdiki buğdaylar gibi genetik yapıları ile oynanmamış ve hala ilk günkü haliyle saf tüketilebilir haldeler. Birçok eski tahıl kalsiyum ve fiber açısından dolu dolu olmalarının yanı sıra, besin değerleri olarak da oldukça zengin.

Deniz Yosunu

shutterstock_534774040

Yine Çin ve Japon mutfaklarından aşina olduğumuz deniz yosunu Asya diyetlerinde yıllardan beri kullanılan bir ürün. Denizden geldiğini göz önünde bulundurarak en büyük yararlarından biri tiroid ve sağlıklı göğüs dokusunu koruyan iyota sahip olması. Bir diğer faydası ise kalsiyum ve demir gibi anahtar mineralleri taşıması.

 

Kaynak:

health.com

naturalon.com

bewellbuzz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!