Yeni bir alışkanlık edinmek için: #21GünChallenge ile bugün başla

“Sürekli yaptığımız şey neyse, biz oyuz. O halde, mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır…” -Aristo

En son ne zaman yeni bir şey denediğinizi hatırlıyor musunuz? Ya da en son ne zaman çok istediğiniz bir şey için harekete geçtiğinizi? Hepimiz zaman zaman kendimize küçük ya da büyük hedefler koyuyor, bu hedeflere ulaşmak için çabalıyor; bazen hedeflerimize ulaşıyor, bazense hedeflerimizi, hayallerimizi, yapmak istediklerimizi erteleyip harekete geçemeden vazgeçiyoruz.

Aslında hayatınızı değiştirmek, yeni bir alışkanlık edinmek ya da kendiniz için iyi bir şeyler yapmak için özel bir günü, Pazartesi’yi ya da yeni yılı beklemenize gerek yok. Her gün yeniden başlamak için harika bir hediye; ve tatmin edici bir yaşamın sırrı da anlamlı anların peşinden koşmaktansa her ana anlam katmaktan geçiyor. Çünkü geçmişe dönmek mümkün olmasa da, tam şu anda başlayarak hayatınızın akışını değiştirmeniz mümkün.

#21GünChallenge ile ‘hemen’ başla

“Her sabah yeniden doğuyoruz. En önemli şey bugün ne yaptığımız.” –Buddha

Modern psikolojide yeni bir alışkanlık edinmek için beynimizin ihtiyaç duyduğu minimum süre olarak tanımlanan ‘21 gün’ yeni alışkanlık edinme odaklı challenge konseptinin de temelinde yer alıyor. 21 gün aynı zamanda, attığımız küçük ya da büyük adımların karşılığını görebileceğimiz ve böylelikle motivasyonumuzu da canlı tutabileceğimiz bir süre.

#21GünChallenge’ın uygulanışı oldukça basit; sana iyi geleceğini düşündüğün bir alışkanlık seçerek 21 gün boyunca ve her gün 1 kupa yeşil çay eşliğinde tekrarlamak. Tek bir kuralımız var: Hemen ve şu anda başlamak.

21 gün boyunca birlikte sürdüreceğimiz bu challenge’a katılmak için istersen uzun süredir kazanmak istediğin bir davranışı alışkanlık haline getirmek üzere adım atabilir ya da bizim hazırladığımız ‘iyiliği, enerjiyi ve özgürlüğü’ hissetmene yardımcı olacak önerilerden birini seçebilirsin.

Unutma, #21GünChallenge boyunca #HerGün1KupaYeşilÇay ile Doğadan yanında.

Enerjiyi hisset

Eğer 21 gün challenge hedefin daha sağlıklı, daha zinde ya da daha formda olmak için adım atmaksa; enerjini yükseltirken ruhuna ve zihnine de iyi gelecek önerilerimize göz atabilirsin.

1. Beslenme farkındalığını geliştir: Glutensiz ve şekersiz beslenmeyi dene

‘Ne yersen o olursun’. Bedenini arındırmak için beslenme şeklini gözden geçir ve yediklerinin sana iyi gelip gelmediğini gözlemle. Gluten, şeker ve laktoz, en çok intolerans gösterilen besinler arasında. 21 gün boyunca glutensiz ya da şekersiz beslenmeyi dene.

2. Düzenli yürüyüş yap.

Toprak kokusunu içine çekmek, yaprakların çıtırtısını ve rüzgarı hissetmek, yeni mevsime bedeninle uyumlanmak için, her gün 10 dakika da olsa açık havada yürü. Bedeninin canlandığını, zihninin ise boşaldığını fark edeceksin.

3. Her gün yarım saat erken kalk

Günlük temponun henüz başlamadığı sabah saatleri, kendine kaliteli zaman ayırmak için harika bir fırsat. Her sabah yarım saat erken kalkarak yalnızca kendin için bir şey yap.

#HerGün1KupaYeşilÇay ile enerjiyi hisset. Doğadan yeşil çayın güçlü antioksidan içeriği arınmana, hafiflemene ve yenilenmene yardımcı olmak için 21 gün boyunca yanında.

İyiliği hisset

#21GünChallenge boyunca daha iyi hissetmeni sağlayarak mutluluğunu katlayacak bir alışkanlık edinmeye ne dersin?

1. Şükran günlüğü tut

Sahip olduğun için minnettar olduğun, yalnızca hayatında olduğu için sana keyif, mutluluk ve huzur veren şeyleri düşün… Çok daha iyi hissediyorsun, değil mi? Kapağı ve sayfaları sana mutluluk veren bir defterini şükran günlüğü haline getir ve 21 gün boyunca her sabah güne şükrettiğin 3 şeyi yazarak başla.

2. Mantralarla olumlamaların gücünü keşfet

Ağzımızdan çıkan her söz, bir idealin gerçekleşmesinin en önemli adımı. Gün boyunca niyetlerini, dileklerini, beklentilerini içten ve hissederek dile getir. Ya da bize katılarak her gün bu mantrayı tekrarla: “Hayal  ettiğim her şeyi başaracak güce sahibim”.

3. Daha az şikayet et

Şikayet etmek, canımızı sıkan şeyleri dile getirdiğimiz için rahatladığımızı hissettiriyor olsa da, aslında uzun vadede bizi daha çok strese sokuyor. Challenge boyunca şikayet etmeye başladığın her an dur, düşün ve şikayet etmek yerine sorunu çözmek için harekete geç.

#HerGün1KupaYeşilÇay ile iyiliği hisset. Doğadan yeşil çayın L-teanin içeriği dopamin seviyesini artırarak daha mutlu hissetmene yardımcı olmak için 21 gün boyunca yanında.

Kendini hisset

Her birimiz, olduğumuz halimizle özel, eşsiz ve biriciğiz. Bu 21 günlük yolculukta amacın kendini fark etmek, iç dünyanla daha iyi bağ kurmak ve kendini keşfetmekse, bu öneriler sana yardımcı olabilir.

1. Öz bakımı rutin haline getir

Sağlıklı ve iyi yaşam için hem bedenimizin, hem zihnimizin hem de ruhumuzun bakıma ihtiyacı var. Her gün öz bakımın için zaman ayır; en az yarım saat kendini dinlemeye, dinlenmeye ve sana keyif veren aktivitelere zaman ayır.

Yoğunluğun takdir edildiği ve ödüllendirildiği günümüzde, gerçek bir meydan okuma istiyorsan; Hollandalıların kısaca ‘hiçbir şey yapmama’ olarak tanımlayabileceğimiz felsefesi Niksen’i de uygulayabilirsin. Nasıl mı: Her gün en az 10 dakika herhangi bir şeye odaklanmadan, hedef belirlemeden, sakince bulunduğun anın tadını çıkarman yeterli.

2. Meditasyona başla

Hayatını ‘farkındalıkla’ gözden geçirmek, kendinle baş başa kalacağın anlar yaratmak için farklı meditasyon türlerini keşfet ve uygulamaya başla. Başlangıçta odaklanmakta zorlanabilirsin, ancak günler ilerledikçe kendinle çıktığın bu büyülü yolculukta zamanın nasıl aktığını unutacaksın.

3. Günlük tut

Günlük tutmak, belki de kendine bile söyleyemediğin hislerini, gün içinde farkına varamadığın olayları fark etmeni sağlayacak etkili bir yöntem. Bir defter al, hemen başla ve her gün 1 cümle de olsa yaz.

#HerGün1KupaYeşilÇay ile kendini hisset. Doğadan yeşil çay, ‘ben zamanı’na eşlik etmek ve günün her anını yeşillendirmek için 21 gün boyunca yanında.

#21GünChallenge’ı tamamladığında başarını kutlamayı unutma. 21 gün boyunca sürdürdüğün kararlılığın için kendine teşekkür et, değişimi fark et ve küçük bir kutlamayla bunu taçlandır. #HerGün1KupaYeşilÇay ile bir iyilik yap kendine.

#21GünChallenge boyunca sana eşlik edecek Doğadan 21 Gün Challenge Paketi‘ni keşfetmek ve Getir’den satın almak için tıkla.

 

Bu içerik Doğadan katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement