Yazın tüketebileceğiniz doyurucu ve az kalorili hafif besinler

Birçoğumuz için yılın en beklenen anları geldi çattı. Sıcak ve nemle mücadele halinde geçse de, incecik kıyafetlerle dışarı çıkabildiğimiz, güneşin iyileştirici etkisiyle pozitif hissettiğimiz ve dış dünyayla daha çok bağlantıda kalabildiğimiz yaz mevsimi geç de olsa yüzünü gösterdi.

Yaz mevsimini diğer mevsimlerden daha çok sevmemizin en önemli sebeplerinden biri de, en güzel meyve ve sebzelerin yavaş yavaş görücüye çıkıyor oluşu. Her ne kadar artık her mevsimde her meyve ve sebzeyi bulabilmek mümkün olsa da, taze ve sağlıklı olanların yerini hiçbir şeyin tutmayacağını biliyoruz.

yaz besinleri

Yaz aylarında biraz sıcaklığın biraz da formumuzu korumak istememizin etkisiyle beslenme düzenimizde değişiklikler yapıyor, taze ve hafif gıdalarla beslenmeyi tercih ediyoruz. Sizler için bu yazımızda, yaz aylarının favori yiyeceklerini ve faydalarını derledik.

Mısır

Yaz mevsiminin en sevilen yiyeceklerinden biri, haşlanmış ya da közlenmiş olarak tüketebileceğimiz süt mısırı. Süt mısırı, doyurucu olduğu için özellikle salatalarda ve et yemeklerinin yanında servis edilebilen garnitürlerde sıkça kullanılan bir gıda. Doyurucu etkisinin yanında, içeriğindeki lutein ve zeaksantin isimli antioksidan maddelerle doğal güneş gözlüğü görevi görüyor. Bu maddeler, güneşten yayılan zararlı ışınların vücut tarafından absorbe edilmesini engelleyici bir etkiye sahip.

Mısırda bolca bulunan bu antioksidan maddeler, aynı zamanda yaşlanmayla birlikte gözde oluşan katarakt oluşumunu engellemeye de yardımcı oluyor.

Lifli gıdalar

Yaz mevsiminde kızartma, kırmızı et gibi ağır besinler tüketmek, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının en belirgin sebeplerinden. Mevsimsel olarak hızlanan metabolizmanızı, açık havada daha fazla zaman geçireceğinizi ve daha fazla hareket edeceğinizi düşünürsek, vücudunuzun bol miktarda enerjiye de ihtiyacı olacaktır. Bu noktada, sizi hem uzun süre tok tutacak hem de karbonhidrat ihtiyacınızı sağlıklı yollarla karşılamanıza yardımcı olacak lifli gıdalar devreye giriyor.

special k granola

Bir porsiyon Yeni Special K Granola yiyerek günlük lif ihtiyacınızın en az %10’unu karşılamış olur ve vücuda gereken enerjinin alınmasına, kendinizi enerjik ve zinde hissetmenize katkı sağlarsınız. 4 farklı tam tahıllı Special K Granola, düşük yağ oranına sahip ve zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor.

Domates

Yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, vücudu güneşin zararlı ışınlarından mümkün olabildiğince korumak. Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesi, güneşe karşı ekstra koruma sağlayan ve cildi güneş yanıklarına karşı dayanıklı kılan, mucizevi bir bileşen. Yapılan araştırmalar, haftalık ortalama 10-12 düzenli domates tüketiminin güneşten yayılan UV ışınlarını önlemede %50’ye kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Karpuz

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir başka konu, terlemeyle kaybedilen su nedeniyle vücutta yaşanan dehidrasyon. Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimini mümkün olabildiğince artırmak; dikkatinizin dağılmaması, enerjik hissetmeniz ve vücudunuzdaki sistemlerin düzgün çalışabilmesi için hayati bir role sahip.

karpuz

Bol su içmek sıvı ihtiyacını karşılamanın en kesin ve sağlıklı yöntem olsa da, vücudun su dengesini korumanın daha lezzetli alternatif bir yolu var: Karpuz. Karpuz, domateste de bulunan ve cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyan likopen içermesinin yanı sıra %92’si sudan oluştuğu için sıvı ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olabilen bir gıda olarak yazın vazgeçilmezleri arasındaki yerini alıyor.

Kiraz

Yaz mevsiminin en sevilen, renkli meyvelerinden biri de kiraz. Kiraz suyunun spor sonrası kas ağrılarını azaltma ve uykuya geçişte rahatlatıcı etkilerinin olduğunu duymuş olabilirsiniz. Peki kirazın zayıflamada ve daha fit bir görünüme kavuşmada etkili olduğunu biliyor muydunuz?

kiraz

Michigan State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kirazda bulunan anthocyanins isimli bir maddenin, yağ yakımını hızlandırarak vücutta depolanan yağ miktarının azalmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Yeni alışkanlıklara merhaba deyin

granola_yeni paketler

Yazın tüketebileceğiniz doyurucu ve az kalorili hafif besinleri derlediğimiz bu yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!