Yaza girerken kilo vermeyi hızlandıracak öneriler

Yaza girerken kilo vermek, çoğumuzun odak noktası haline gelebiliyor. Havaların ısınması ile beraber ilk olarak kıyafetlerimizden başlayarak ‘hafiflemek’ istiyoruz. Yaz günlerinin o içimizi kıpır kıpır eden neşesi ve güneşin içimizi ısıtan hali de daha sağlıklı ve formda hissetmek için fazla kilolarımızdan kurtulma konusunda büyük bir motivasyon kaynağı oluyor. Sadece fiziksel görünüşümüzü değiştirmek için değil, aynı zamanda daha sağlıklı ve zinde hissetmek için de önemli olan kilo verme süreci kulağa endişe veren bir olgu gibi gelse de aslında hiç öyle değil.

Kilo vermek denilince çoğu kişinin aklına ‘diyet yapmak’ geliyor olsa da güzel haber şu ki; kilo verme yolculuğunda bize yardımcı olabilecek pek çok etkili strateji bulunuyor. Çünkü, kilo vermek için diyet yapmak etkili bir yöntem olsa da daha sürdürülebilir ve kalıcı sonuçlar elde etmek için biraz daha fazlasını yapmak; yani iyi yaşam alışkanlıklarını benimsemek gerekiyor. İyi yaşam alışkanlıkları, beslenme düzenini dengelemekten uyku rutinini iyileştirmeye, stres yönetiminden düzenli egzersize kadar pek çok alanı kapsıyor. İşte size rehberlik edecek, yaza girerken kilo vermeyi hızlandıracak öneriler:

1. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun

Dengeli ve besin açısından zengin bir diyet, kilo vermenize yardımcı olabilir. Düşük kalorili yiyecekler tüketmeye, işlenmiş gıdaları ve fast food’u sınırlamaya, taze meyve, sebze, tam tahıllar, yağsız protein kaynakları ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet benimsemeye çalışın. Porsiyonlarınızda mutlaka ‘dengeye’ önem verin ve farklı besin gruplarını öğünlerinize dahil edin.

2. Porsiyon kontrolü yapın

Yemeklerde porsiyon kontrolü yapmak, kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Yemekleri küçük tabaklarda servis etmek, yavaş yemek yemek ve doyduğunuzda durmak için bedeninizin sinyallerini dinlemek önemlidir. Bu nedenle acele etmeyin, sakin ve en önemlisi ‘farkında’ yemek yemeye özen gösterin.

3. Su tüketimine dikkat edin

Su, vücudun tüm sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar ve bu nedenle kilo verme sürecinde size yardımcı olabilir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Su, tüm sistemlerini en verimli şekilde çalıştırmasının yanı sıra açlık hissini azaltabilir ve metabolizmayı hızlandırabilir. Bu da kilo verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

4. Düzenli egzersiz yapın

Kilo vermek ve bedeni şekle sokmak için düzenli egzersiz olmazsa olmaz. Kardiyo egzersizleri, yağ yakımını artırırken direnç antrenmanları kas kütlenizi korumanıza yardımcı olabilir. Egzersizleri günlük rutininizin bir parçası haline getirmeye çalışın. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme gibi farklı aktivitelerle hareket tarzınızı çeşitlendirin ve sizin için en keyifli olacak hale getirin.

5. Stres yönetimine önem verin

Stres, kilo alma eğilimini artırabilir, özellikle de stresli zamanlarınızda kontrolsüzce yiyor, daha fazla abur cubur tüketiyorsanız. Bu nedenle stresi kontrol altına almak, kilo verme sürecini destekleyebilir. Stres yönetimi teknikleri, egzersiz, meditasyon, derin nefes alma, mindfulness gibi iyi yaşam pratikleri stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

6. Uyku düzeninizi iyileştirin

Yeterli uyku almak, kilo verme sürecinde oldukça önemli. Uyku eksikliği, iştahı artırabilir ve metabolizma hızını yavaşlatabilir. Bu yüzden devamlı bir uyku düzeni oluşturun ve her gece yeterli uyku almaya çalışın. Mümkünse her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya özen gösterin.

7. Destek alın

Kilo verme yolculuğunda destek almak motive edici olabilir. Kilo vermek istediğinizi arkadaşlarınızla veya ailenizle, güvendiğiniz insanlarla paylaşın, bir destek grubuna katılın veya bir uzmandan yardım alın. Böylece kendinizi çok daha motive hissedebilirsiniz.

8. Postbiyotiklerden faydalanın

Postbiyotikler; probiyotik mikrorganizmalar tarafından üretilen ve vücuda çeşitli fayda sağlayan ürünlerdir. Belki de ismini birçoğumuzun daha önce duymadığı postbiyotikler, bağırsaklarda ve dolayısıyla sindirim sistemi üzerinde üstlendikleri görevler ile metabolizmayı güçlendirmekten kilo kontrolüne kadar pek çok önemli sorumluluğu üstlenir.

Fransa’da bilim insanları tarafından geliştirilen Satylia®, probiyotik içeriğiyle bağışıklık sistemine; çinko içeriğiyle yağ asitleri ve karbonhidrat metabolizmasına; krom içeriğiyle normal makrobesin öğeleri metabolizmasına katkıda bulunuyor. 2018 yılından beri Avrupa’da kullanılan ürün,“Yılın En İyi İçeriği”; “Yılın En İyi Probiyotiği”; “Yılın En İyi Gıda Takviyesi” ödüllerinin de sahibi… Satylia®, diyetisyenlerin de danışanlarına güvenle önereceği bir ürün olma özelliği taşıyor. Etkisi ve etki mekanizması klinik olarak kanıtlanmış, Türkiye’nin ilk pro-postbiyotiği Satylia®, içeriğindeki özel patentli suşu, çinko ve krom içeriğiyle metabolizmayı düzenlemeye yardımcı oluyor.

Son olarak, her bireyin ihtiyaçları farklıdır. Kilo verme sürecinde sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Sağlıklı bir kilo kaybı haftada 0,5-1 kilogram arasında olmalıdır. Herhangi bir sağlık durumu veya kilo verme planı için bir uzmana danışmanız da faydalı olabilir.

*Bu içerik Satylia katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement