Yaz gelmeden selülitlerden kurtulmanın yolları

Herkesin yavaş yavaş tatili hayal ettiği, planlar yaptığı en güzel mevsim olan bahar başlıyor. Bu keyifli geçecek bahar aylarının ardından bir yılın sonunda çok çalışıp, yorulduğunuz ve tatili hak ettiğiniz günlerde muhteşem görünmeyi kim istemez?

Evet selülit neredeyse her kadının başının belası, zayıf veya kilolu olmak fark etmez, bir çok kadın portakal kabuğu görünümünden veya selülitlerden kurtulmak istiyor. Ama nasıl?

Hadi gelin anti-selülit dosyasını açalım.

Yaz gelmeden selülitlerden kurtulmanın yolları

Selülit neden oluşur?

Farklı öneriler ortaya atılıyor. Bunlardan bir tanesi bağ dokunun yıkılması ve yağ dokusunun ön plana çıkması olarak değerlendiriliyor. Başka bir örnekte ise kan dolaşım sistemindeki bozukluklardan kaynaklandığı öne sürülüyor.

Selülit temelde şişmanlık veya zayıflıkla bağlantılı olmamak ile birlikte yağ dokunuzun azalması ile azalan bir yapıdır, yani yağ oranınız selülit durumunuzda önemli bir noktada yer alır.

Yaz gelmeden selülitlerden kurtulmanın yolları

Swlülit ile savaşınızdaki yardımcılar
  • C vitamini: Antioksidan durumu sayesinde güçlü bir bağ yapıcıdır. Bu sayede daha sıkı görünen bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.
  • Soya: Kadınların vücudundan bolca salgılanan östrojenin görevlerinden bir tanesi de kolajen yapıyı yıkmaktır. Soya antiöstrojen yapısı sayesinde durumu tersine çevirebilir.
  • Kuşkonmaz: İyi bir ödem atıcı görevi yerine getirerek daha sıkı bir cilt oluşmasını sağlar ve selülit görünümünü azaltır.
  • Kereviz: İçerisinde bulunan özel bir toksin atıcı madde ile kan damarlarının daha iyi çalışmasını sağlayarak hem kalp rahatsızlıklarını hem de selüliti önleme de etkili şekilde çalışıyor.
  • Ananas: İçerdiği bromelain enzimi sayesinde yağ hücrelerinin oluşumu azaltır, metabolizma hızlandırır. Yüksek oranda içerdiği su sayesinde daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  •  Yeşilçay: Güçlü bir selülit savaşçısıdır, içerdiği doku hasarını önleyen madde ile birlikte daha sağlam bir cilde sahip olmanızı sağlar. Üstelik ödem atarak ve metabolizma hızlandırarak da selülit oluşumuna savaş açar.
  • En önemlisi SU: Günlük hayatımızdan eksik etmemiz gereken Temel yaşam kaynağımız. Vücudumuzda toksinlerin birikimi önler, oluşan toksinlerin atılımını sağlar. Bol bol su içerek mevcut olanların görünümünü azaltıp, yenilerinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kilo verme yolunda size engel olan 5 diyet efsanesi

Diyetisyen Sinem Akgün Diyetisyen
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ... Devam