Yaz biterken nasıl beslenmeliyiz?

Yaz öncesi hedeflerinize ulaşamadınız, istediğiniz kilolarda olamadınız mı? Hatta bunun üzerine bir de kilo mu aldınız?

Bikini giyebilmek için yaptığınız hızlı diyet uygulamalarında başarılı olamamış olabilirsiniz. Umutsuzluğu bırakıp öteki yaza hayallerinizdeki gibi girmeniz için bir şeylere şimdiden başlamanız en sağlıklı karardır.

Yaz biterken nasıl beslenmeliyiz?
Mevsim değişikliğinde yaşanacak yorgunluk gün içerisinde performansınızın düşmesine yol açabilir

Bu yolda karşınıza çıkacak olan ilk zorluklardan biri sonbahar olacaktır. Mevsim değişiklikleriyle yaşanan yorgunluk ve halsizlik gün içerisinde performans düşüklüğüne yol açabilir. Bu halsizlik ve depresyon hali sizin şekerli besinlere yönelmenize neden olur. Bu süreci verimli geçirebilmek için önerilerime göz atabilirsiniz:

1. Kararlı olun

Kilo verme yolculuğunda moraliniz bozulabilir, vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. En büyük düşmanınızın vazgeçmek olduğunu unutmayın. Diyette hatalar yapılabilir. Yapılan hatalar suçluluk duygusuna neden olup sizin azminizi köreltmesin. Kendinize çok yüksek hedefler koymayın. Haftada 1 kilo vermek suretiyle kalıcı ve sağlıklı bir zayıflama sağlanabilir.

2. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Sağlıklı bir sonbahar geçirmek için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekmektedir. A,C,E vitaminleri , selenyum, magnezyum bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcıdır. A vitamini güçlü bir antioksidandır ve süt, yumurta, havuç, ıspanak, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebzelerde bulunmaktadır. Diğer önemli antioksidanlardan biri C vitaminidir. C vitamininden zengin kaynaklar yeşil biber, tere, roka, ıspanak, kuşburnu gibi besinlerdir.

3. Enerjinizi yükseltin

Magnezyum eksikliği yorgunluğa neden olur. Bunun için magnezyum bakımından zengin, bir avuç fındık, badem, yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Omega-3 kaynağı balık ve keten tohumu omega -9 içeren fındık ve zeytinyağı performansınızı artırmanızı sağlayabilir.

4. Sıvı alımına dikkat edin

Yaz biterken nasıl beslenmeliyiz?
Günlük sıvı tüketimi sağlıklı beslenmenin en önemli ayrıntılarından birisidir

Sıcaklığın azalmasıyla birlikte su ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Günde 8 bardak su içmeye özen gösterin. Suyun vücudunuza yeterli gelip gelmediğini idrar renginizden anlayabilirsiniz. İdrar renginiz açıksa yeterli sıvı almışsınız demektir.

5. Harekete geçin

Açık havada yürüyüşler hem metabolizmanızı hızlandırmanıza hemde D vitamini almanıza yardımcı olacaktır.

Zeynep Orman
Zamanın birinde İstanbul'da doğdum. Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. En çok yiyen diyetisyen ben oldum. Gezmeyi çok sever, gezdiğim yerlerde yemeye bayılırım. Anlayacağınız, ... Devam