Yaz aylarında su içmeyi unutmayın: Sıvı alımını artıracak 5 ipucu

Havalar gecikmeli olsa da artık ısınıyor. Yaz yüzünü gösteriyor. Isınan havalarla beraber vücudumuz da ısınıyor ve bu da vücudumuzun serinleme ihtiyacını artırıyor. Aynı zamanda terleme oranımız da diğer mevsimlerden yüksek, bu sebeple sıvı ve mineral ihtiyacımız da artıyor.

Peki yaz aylarında sıvı alımını nasıl artırabiliriz?

1. Suyunuzu aromalandırın.

Bazen sadece su içmeyi canımız istemeyebilir. Bu sebeple içine birkaç parça meyve ya da nane gibi besinler ekleyerek suyumuzu tatlandırabiliriz. Tarçını vücudu ısıtıcı etkisinden dolayı suyumuza yazın eklememeliyiz.

2. Sulu meyveler tüketin.

Yaz meyveleri su içeriği yüksek olan meyvelerdir. Artan sıvı ihtiyacını desteklemek için yaz meyveleri tüketmek iyi bir çözüm olacaktır. Burada suyu tamamen bir kenara bırakıp sadece meyve ile sıvı ihtiyacını karşılama yoluna gitmemenizi tavsiye ederim. Porsiyon kontrolüne dikkat ederek mevsim meyvelerinden tüketin ki kan şekerinizi yükseltmeden sıvı alın.

3. Kahve ve çay tüketimini azaltın.

Yazın çay ve kahve içmek artan sıvı ihtiyacınızı daha da artırır çünkü her ikisi de vücuttan su uzaklaştıran diüretik içeceklerdir. Bu sebeple yazın bu içecekleri tüketmeyi biraz daha azaltmak iyi olacaktır. Evet, soğuk kahve güzel ama vücuttan sıvı attırdığı için daha fazla su içmeniz gerekecek. Bu sebeple alacağınız suyun önüne geçmeyecek bir noktada tutmaya çalışmalısınız.

4. Hatırlatıcı kurun.

Vücudumuz hala havalar serinken tükettiğimiz su miktarına adapteyken daha fazla su içme ihtiyacımız olsa bile aklımıza gelmeyebiliyor. Bu sebeple hatırlatıcı kurarak günlük su tüketim miktarınızı yaz sezonuna uyarlayabilirsiniz. Vücudunuz alışınca hatırlatıcıya gerek kalmadan canınız su isteyecek.

5. Maden suyu tüketin.

Maden suyunu da gün içerisinde tüketmeye özen gösterin. Terleme oranı arttığı için vücudumuzda mineral kaybı da artıyor. Bu sayede vücudumuzdaki mineral dengesine de katkı sağlamış olacağız. Maden suyuna alternatif olarak mineralli su da tüketebilirsiniz.

Basit ama etkili birkaç yolla yazın sıvı alımını artırabiliriz. Bu hem vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak hem de metabolizmamızı hızlandıracağı için kilo verme gibi bir hedef varsa bunu da kolaylaştıracaktır.

İlginizi çekebilir: Yazın beslenmemizde dikkat etmemiz gereken 5 önemli nokta

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam