Yaz aylarında bedeninizi ve zihninizi yenilemenin yolları

Yaz birçoğumuz için gezme zamanı, okulların bitişi ve işlerin hafiflemesi demektir. Zamanınızın kış aylarına göre daha fazla olduğu yaz ayları, yenilenmek ve rahatlayabilmek için mükemmel bir fırsat. Birazdan sizinle paylaşacağımız önerilerden bir ya da birkaçını yaptığınızda daha yenilenmiş ve rahatlamış hissedeceğinizden eminiz.

yaz rahatlığı

İşte yaz aylarında kendinizi yenilemek için uygulayabileceğiniz pratik öneriler;

Çimlere sırtüstü uzanıp bulutları izleyin

Yoğun çalışma şartları ve stresli iş ortamı nedeniyle yaz aylarında kendinizi yorgun ve stresli hissediyor olabilirsiniz. Biriken stresinizden ve gerginliğinizden uzaklaşmak için, görece daha az yoğun olan işlerinizi bir kenara bırakarak zamanınızı rahatlamaya ayırın.

Tek başınıza kısa yürüyüşlere çıkın. Ağaçların arasında kaybolun, gölün kenarında oturarak suyun sesini dinleyin. Çimlere uzanın ve gökyüzündeki bulutların hareketini izleyin. Uzun süreliğine tek bir şeye odaklanmanın sizi ne kadar dinlendirdiğine inanamayacaksınız.

Bir süreliğine internetten ve telefonunuzdan uzaklaşın

Yaz aylarında çok gerekli olmadıkça telefonunuzu yanınızda taşımayın ve internetten uzaklaşın. Günde 2-3 kez e-maillerinizi kontrol etmeniz yeterli olacaktır. İnternette ve sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı kitap okuyarak değerlendirmek sizi çok daha fazla rahatlatacaktır.

Telefondan ve internetten uzaklaşmak kolay gibi görünse de, kısa bir süreliğine de olsa elinizin altında olmadığında paniğe kapıldığınızı ve telefonunuzu kontrol etmemek için kendinizi durduramadığınızı fark edebilirsiniz. Bu nedenle ilk etapta kendinize kontrol için bazı zaman aralıkları belirlemenizi ve bu zamanlar dışında telefonunuza ya da internete dokunmamanızı öneriyoruz.

24 saatlik süreci atlattıktan sonra internetsiz ve telefonsuz yaşamın ne kadar rahatlatıcı olduğunu keşfedecek ve ailenizle, arkadaşlarınızla ya da hobinizle geçirdiğiniz zamanın keyfine varacaksınız.

Yeni yıldan yaz başlangıcına kadar yaşamınızda yaptığınız değişiklikleri gözden geçirin.

Yeni yıldan bu yana tam 8 ay geçti ve 2014 yılını çoktan yarıladık. Bu zaman zarfı içinde belki çok iyi belki çok kötü durumlarla karşı karıya kaldınız. Yaşadığınız şeyler ne kadar kötü olursa olsun, bu deneyimlerden ders çıkarabildiğiniz sürece hayatınızda değişimler yaratmanız mümkün. Önemli olan olumsuzluklara takılıp kalmamak ve hayata daha pozitif yaklaşabilmek. Bu nedenle yeni yıldan bugüne kadar yaptıklarınızı gözden geçirmek için kendinize zaman ayırın ve deneyimlerinizden elde ettiğiniz kazanımları bir kenara not edin.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!