Yatak odanızda alçak yatakları tercih etmeniz için 8 sebep

Yatak odası, evimizde kendimizi en konforlu, güvende ve huzurlu hissettiğimiz alanlardan biri. Bazen zamanımızın birçoğunu geçirdiğimiz, dış dünyanın koşuşturmacasından uzak kaldığımız, hevesle aldığımız yeni kitabımızın sayfalarına daldığımız yatak odamızın dekoru da, en az salon dekorasyonu kadar önemli. Yatak odası dekorasyonunun en önemli ve işlevsel detayı da, tabi ki yatak.

Uykuya dalmadan önce üstünde hayaller kurduğumuz, huzurlu bir uyku çektiğimiz ve yeni güne uyandığımız yatak, aslında sadece bir yataktan çok daha fazlası. Son zamanlarda bir hayli ön plana çıkan yer yatakları ya da alçak yataklarsa pek uyumayı seven, yattığı yere önem veren herkesin ilgisini çekiyor. Peki yatak odasına salaş bir görünüm katan yer yatakları neden bu kadar önemli?

Uplifers olarak yatak odanızda yer yatağını tercih etmeniz için 8 nedeni sizler için derledik.

Sizi oturaklı ve sağlam hissettirir
Zemine yakın uyumak, özellikle anksiyeteyle savaşanlar ve bu yüzden uyku problemi çekenler için oldukça etkili çözüm yöntemlerinden biri.

İngilizce’de “topraklanmış, ayakları yere basan” anlamına gelen “grounded” kelimesi aslında ne demek istediğimizi daha iyi anlatıyor. Yer yatakları, yere daha yakın olmasıyla sizi güvende hissettirir. Zemine yakın uyumak, özellikle anksiyeteyle savaşanlar ve bu yüzden uyku problemi çekenler için oldukça etkili çözüm yöntemlerinden biri.

Yatak odanıza modern bir hava katar

Yatak odanıza şık, modern ve ferah bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, yer yatakları tam size göre. Eğer henüz yere yakın yatmaya hazır değilseniz, istediğiniz modern görünümü yakalamak için, işe yatağınızın baş ucunu kaldırmakla başlayabilirsiniz.

Kolay temizlenir

Geleneksel yatak çerçeveleri, yatak altında ve çevresinde kir tutmaya müsaittir. Ağır bir iskelete sahip olmadığı için daha rahat hareket ettirilebilir olması ve daha az yer kaplaması sayesinde yer yataklarının etrafı, çok daha kolay temizlenebilir. Temizliğe daha az, uykuya daha çok zaman!

Sıcak bir atmosfer yaratır

Havanın giderek soğuduğu bu günlerde, iç mekanlarda daha çok zaman geçirmeye başladık. Dolayısıyla yaşam alanlarımızın da bir o kadar sıcak ve keyifli olmasını istiyoruz. Yumuşacık yastıklarla ve kalın battaniyelerle örtülü bir yer yatağı, aradığınız sıcak ve samimi atmosferi en iyi şekilde sağlayacaktır. Eğer bu hissi daha da artırmak istiyorsanız farklı ışıklandırmalardan da yararlanabilirsiniz.

Tavanları daha yüksek gösterir
Yeni güne gözlerinizi yatak odanızda açtığınızı düşünürsek, yatak odanızın yüksek tavanlara sahip olması, güne daha huzurlu başlamanızı sağlayabilir.

İç mekan dekorasyonlarında en az aydınlatma kadar önemli olan bir diğer şey, doğru illüzyonları yaratabilmek. Bazı dekorasyon hileleriyle küçük ve dar alanları çok daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Yatak odanızda yer yatağı tercih ederek bu illüzyonlardan birini gerçekleştirir, tavanlarınızı olduğundan çok daha yüksek gösterebilirsiniz. Yeni güne gözlerinizi yatak odanızda açtığınızı düşünürsek, yatak odanızın yüksek tavanlara sahip olması, güne daha huzurlu başlamanıza yardımcı olur.

Yer kazanmanızı sağlar

Yer yatakları yalnızca daha yüksek tavanlara sahip olmanızı değil, aynı zamanda odanızda ekstra alan kazanmanızı da sağlar. Geleneksel iskelete sahip yataklar, et kalınlıkları ve yüksek başuçları nedeniyle yatak odanıza hantal ve ağır bir hava katabilir. Ne var ki yer yataklarının çok daha “hafif” bir hissi vardır. Böylelikle yatak odanızın merkez noktası ağır, ahşap ve yüksek bir yatak değil, odanızın tümü olur, yani daha dengeli bir atmosfer elde edersiniz.

Minimalizme göz kırpar

Eğer siz de son yılların yaşam stili trendlerinden biri olan minimalizme ilgiliyseniz ve bu yaşam stilini hayatınıza yavaş yavaş adapte etmek istiyorsanız, yatağınızı yere yaklaştırmak sizin için ilk adım olabilir. Büyük bir başlık veya yatak çerçevesi gibi ekstra ve gereksiz unsurların ortadan kaldırılması, daha basit yaşama adım atmanızı desteklerken, yaşamınızın diğer alanlarında da küçülmeye gitmeniz için size ilham verebilir.

Çocuklar için de harikadır
Çocuğunuzun uyurken yataktan düşmesinden endişeniz varsa, yer yatağı bu endişeniz için vazgeçilmez bir çözüm yolu olabilir.

Yer yatakları yalnızca sizin için değil, çocuğunuz için de uygun. Tıpkı çerçevesi olmayan bir tablo gibi, ağır iskelete sahip olmayan hafif ve minimal yer yatakları, çocuğunuzun yaratıcılığını tetikleyici olabilir. Özellikle çocuğunuzun uyurken yataktan düşmesinden endişeniz varsa, yer yatağı bu endişeniz için vazgeçilmez bir çözüm yolu olabilir. Yer yataklarıyla uygulayabileceğiniz tüm sevimli ve alternatif tasarımların yanı sıra, yatağın altındaki canavarları da unutmamak gerek!

 

İlginizi çekebilir: Küçük evlerde KOCAMAN alanlar yaratmak isteyenlere pratik dekorasyon önerileri

Kaynaklar:
popsugar.com
pinterest.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!