Yaşlılıkla savaşan 6 kurtarıcı lezzet

Zaman geçtikçe, yıllar içerisinde serbest radikallerin etkileri sebebiyle, hücre yenilenmesi yavaşlamaya başlıyor; yaşanılan ortamın stresi, yoğun iş hayatı ve kötü beslenmenin etkisiyle hiç istenilmese bile yaşlılık süreci gerçekleşiyor.

Anti-aging özelliği sağlayan bazı yiyecekler sayesinde, belirli bir yaştan sonra zamanı geri almak mümkün mü? Bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla gençlik aşısı taşıyor olabilir mi?

İçerdikleri sihirli malzemeler sayesinde bazı yiyecekleri günlük hayatınıza ekleyerek daha genç ve daha dinç olabilirsiniz. Cildinizin güzelliğini, elastik yapısını yeniden kazandıracak olan bu yiyecekleri gün içerisinde tüketmeye başlayarak, daha sıkı bir görünüme sahip olabilir ve zamanla oluşan çatlakları, selülitleri azaltabilirsiniz.

Avokado

Doymamış yağ asitlerinden zengin bu meyve, yaş sorunlarıyla en iyi savaşan besinlerden birisi. Sahip olduğu antioksidan ve oleik asit sayesinde, kansere karşı, diyabete karşı, selülite ve yaşlanmaya karşı sizi korumaya alır. Sağlıklı yağlardan, potasyumdan ve lifler yönünden zengindir.

Gençlik aşısı özelliği ise; oleik asitten kaynaklanmaktadır. Ayrıca içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde kilo vermeye ve kalp hastalıklarına karşı da büyük bir öneme sahiptir.

01-avocado-benefits

Brokoli

Brokolinin sağlığa birçok faydası var, ancak bunlardan birinin sizi gençleştirmek olduğunu tahmin bile etmiyordunuz değil mi? Brokolide bulunan lignan, sizi kansere karşı koruyan, kalp sağlığınızı destekleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren özelliklere sahip. İçerdiği yüksek klorofil sayesinde zayıflamanıza yardımcı olurken, cildinizin daha sıkı görünmesini sağlıyor.

Gençlik aşısı özelliği ise Lignanlardan geliyor.

Salatalık

En çok su içeren sebze olan salatalığı dehidrasyona karşı sıklıkla öneriyorum, ayrıca son kiloların verilmesi döneminde ara öğünlere mutlaka eklediğim salatalık sayesinde zayıflamak ve tok kalmak daha kolay oluyor. Salatalık hassas dokuları korumada, vücudun su kapasitesini arttırmada oldukça etkili.

Gençlik aşısı özelliği ise bol sulu olmasını sağlayan, Lignan.

cucumber

Elma

Her gün 1 adet elma cildinizi ve dişlerinizi güzelleştirir diye sıklıkla duymuşsunuzdur. Evet doğru duymuşsunuz, çünkü hem cildi güzelleştirip gençleştiriyor hem de dişlerinize iyi bakıyor. Sadece bunlar mı? Bol C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, pektin içeriği sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlıyor ve zayıflamanıza yardım ediyor. Bağırsaklarınızda yaşayan iyi bakterilerin sayısını arttırıyor, iyi bir ara öğün alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Günde 1 adet elma tüketerek daha iyi görünmeniz mümkün!

Gençlik aşısı özelliği ise C vitamininden geliyor.

elma---

Kırmızı şarap

“İçelim güzelleşelim” lafını bilmeyen var mı? Hah, şimdi iyice öğrenmiş oldunuz! Yıllardır alkol yararlı mı yoksa zararlı mı tartışması yapılır durur. Bu tartışmanın sonu gelmez ancak kırmızı şarabın birçok iyi tarafının olduğu biliniyor.  Kırmızı şarabın içindeki Resveratrol sayesinde gençleşmeniz mümkün. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan açısından oldukça zengin yani sadece cildinizi değil tüm vücudunuzu gençleştirip, güzelleştiriyor. Ayrıca kalp sağlığı ve damarların korunmasında, felç gibi sinirsel hastalıkların önlenmesinde de oldukça önemli etkilere sahip.

Gençlik aşısı özelliği ise; Resveratrol sayesinde. Ancak kadınlar için önerilen miktar günde 1 bardak, erkekler için ise 2. Fazla tüketim halinde, alkolden kaynaklı olarak yaşlanma sürecini arttırıyor.

red-wine-grapes-wallpaper-3

Yulaf

Yulafın yaşlılık sürecini yavaşlatmasının birden çok faktörü var. İçerdiği lifler sayesinde bağırsaklarınızın genç kalmasını sağlıyor. Kalp sağlığını koruyor ve gençlik özelliği katıyor. Uzun süre tok tutarak ve enerji metabolizmanızı etkileyerek metabolizma hızınızın yavaşlamasını önlüyor ve hedefe ulaştırıyor. Üstelik haftada en az 2 kere yulaf tüketerek kendinizi çok daha dinç hissedebiliyorsunuz.

Gençlik aşısı özelliği ise, içeriğinde bol miktarda bulunan beta-glukan’dan geliyor. Beta glukan ile ilgili yapılan son çalışmalar, tokluk hissini arttırıp, zayıflattığı yönünde. Benden söylemesi 🙂

yulaf--

 

Diyetisyen Sinem Akgün Diyetisyen
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ... Devam