Yaşam enerjinizi yükseltmek için yapabileceğiniz en iyi şey: QiGong ile tanışın

QiGong, daha önceki yazımda belirttiğim gibi yaşam enerjisi, kendiniz için yaptığınız, kendi içinizdeki yaşam enerjinizin güçlenmesine, dengelenmesine destek olan egzersizler bütünü.

QiGong yapmaya başladığınızda ne kadar yavaş hareket ettiğinizi düşünebilirsiniz. Size sabretmeyi öğretir çünkü. Kaplumbağa ile tavşan hikayesini anımsar mısınız?

Ormanda tavşan hoplaya zıplaya geziniyormuş. Bu tavşancık gördüğü bütün komşularına ne kadar hızlı olduğundan bahseder, kimsenin onu geçemeyeceğini söylermiş. Tavşan, gerçekten de güçlü ayaklarıyla hızlı koşarmış. Komşuları ise tavşanın bu şekilde böbürlenmesinden hoşlanmazlarmış. Ama hiçbirisi de onunla yarışmaya yanaşmazmış.

Tavşanın her yerde “Ben çok hızlıyım, beni kimse geçemez” diye dolaşması, kaplumbağanın kulağına gitmiş. Kaplumbağa, oldukça yavaş yürür, tavşanın bir dakikada aldığı yolu bir günde alırmış. Kaplumbağa tavşanla karşılaşmayı çok istiyormuş. Tesadüf bu ya bir gün kaplumbağa ile tavşan ormanda karşılaşmışlar. Kaplumbağa tavşanı görür görmez;
İyi günler tavşan kardeş, ben de seni arıyordum,” diye seslenmiş.
Tavşan merakla sormuş; “Beni neden arıyorsun, kaplumbağa kardeş?
Kaplumbağa, “Seninle yarış yapmak istiyorum, hadi yarışalım da hangimiz daha hızlıyız anlayalım” demiş.
Tavşan, kaplumbağanın sözlerine gülmüş: “Aman kaplumbağa kardeş. Benimle dalga geçiyorsun galiba. Senin benimle yarışabilmen imkansız, sen daha bir adım atmadan ben yarışı bitiririm. İstersen kendini boş yere yorma,” demiş alaycı alaycı.
Kaplumbağa “Bu yarışta seni geçeceğim. İstersen hemen başlayalım,” demiş kararlı kararlı.

Ormandaki tüm hayvanlar toplanmışlar. Yarışın sonucunu merakla beklemeye başlamışlar. Herkes birbirine; “Kaplumbağa kardeş çok yavaş. Tavşanı bu hızıyla nasıl geçebilir ki?” diye soruyormuş. Tavşan ve kaplumbağa son hazırlıklarını yaparak yarışacakları yere gelmişler. Derken yarış başlamış. Tavşan bir anda ok gibi fırlamış.

Kaplumbağa ise yavaş yavaş yürümeye başlamış. Tavşan gözden kaybolmuş bile. Bir süre sonra geriye dönüp bakmış, ne gelen var ne giden. “Kaplumbağa yarışı akşama bitirir ancak, en iyisi ben şurada birazcık uyuyayım,” diyerek bir ağacın altında uyumaya başlamış.

Tavşan, yarışı kazanacağından oldukça emin uyuyadursun, kaplumbağa kendinden emin adımlarla yavaş yavaş yürümeye devam ediyormuş. En sonunda tavşanın yattığı yere varmış. Bakmış tavşan horul horul uyuyor, hiç temposunu bozmadan yoluna devam etmiş.

Bir süre sonra tavşan, uyanmış “Artık yarışı bitireyim, kaplumbağa kardeş hala peşimden geliyor herhalde” diyerek geriye bakmış. Gelen kimsecikler yokmuş. Tavşan, “Kaplumbağa kardeş yarıştan vazgeçti herhalde” diyerek yarışın biteceği yere doğru koşmaya başlamış.

Tavşan bir de ne görsün, kaplumbağa kendisini geçmiş. Hatta yarışı bitirmek üzere. Son bir gayretle hızla koşarak kaplumbağayı geçmeye çalışmış. Fakat kaplumbağa yarışı bitirmiş bile. Yarışı kazanan kaplumbağa tavşanın yanına gelmiş. Yarışı kaybeden tavşan üzgün üzgün duruyormuş. Kaplumbağa, tavşana demiş ki; “Tavşan kardeş, önemli olan yaptığın her işte kararlı olmaktır. Gereksiz övünmek sadece zayıflıktır. Bundan sonra sen de ‘En hızlı benim‘ diyerek övünme!” diyerek yuvasına doğru yavaş yavaş yürümeye başlamış. Tavşan yaptığı hatayı anlamış. O günden sonra hiç kimseye yarışmaktan söz etmemiş.”

Hayatlarımız çoğu zaman hızlı olmamızı gerektiren bir koşuşturmaca içinde geçer. Arada bedeni dinlemek, onu dengelemek için QiGong egzersizleri öneriyorum. Yapmaya başladığınızda kendinizdeki farkı fark edeceksiniz. O güzel yaşam enerjisi, yaşam gücü, hayat gücü ile dolacaksınız:

1 Hour Full Length Qi Gong Class Exercise Workout – Qi Gong Chi School

Sevgiler

Referanslar:
1.Klein P et al. Meditative Movement, Energetic, and Physical Analyses of Three Qigong Exercises: Unification of
Eastern and Western Mechanistic Exercise Theory. Medicines 2017, 4, 69; doi:10.3390/medicines4040069.
2.Chang PS et al. Intervention fidelity in Qigong randomized controlled trials: A method review. Geriatr Nurs. 2018 Aug 6. pii: S0197-4572(18)30177-0. doi: 10.1016/j.gerinurse.2018.07.001. [Epub ahead of print].
3.Zou L et al. Effects of Meditative Movements on Major Depressive Disorder: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Clin Med. 2018 Aug 1;7(8). pii: E195. doi: 10.3390/jcm7080195.
4.Tai HC et al. Effect of Tai Chi Synergy T1 Exercise on Autonomic Function, Metabolism, and Physical Fitness of Healthy Individuals. Evid Based Complement Alternat Med. 2018 Jun 27;2018:6351938. doi: 10.1155/2018/6351938. eCollection 2018.
5.http://www.kaplanwingchun.com/TR/chi-gong-qi-gong-qigong Erişim tarihi:17.08.2018.

İlginizi çekebilir: Gülerek vücudunuzu ve ruhunuzu rahatlatın: Kahkaha yogası

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam