Yaşam amacını bulmak hayatını dönüştürür

Yaşam amacını bulmak Maslov’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin en üstünde yer alır. Bu hiyerarşi sırasıyla şöyledir: Fiziksel ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyacı, sevgi, aidiyet ihtiyacı, saygı görme ihtiyacı… Bunlar tamamlandığında, nihai yaşam planını gerçekleştirmek olan en üst sıradaki ihtiyaç devreye girmektedir. Tüm bu ihtiyaçlar teker teker bize yaşam motivasyonu verir ve karnımız tok, sırtımız pek, seviliyor ve sayılıyor olduğumuzda “Ben gerçekten kimim?” sorusunu sorar ve kendimizi gerçekleştirme arzusu duyarız.

Ben de bu soruyu sizlere soruyorum çünkü belki hayat mücadelesinden henüz çıkamamış ve bu sorunun cevabını hiç öğrenmeden göçüp gitmek üzeresiniz… Ömrün süresinin ilahi planda belirli olduğu söylenir, nefes sayımızın belirli olduğu… Ve şimdi siz bu satırları okurken birkaç nefesiniz daha eksildi.

Bu noktada her an içeriye doğru düşünmek güzel olur, çünkü içeriden dışarı çıkmak isteyen tutkunuz, hazineniz, dünyaya bir hediyeniz durmakta.

“Tutkumu nasıl bulurum?” diye soruyorsanız size vereceğim tüyoları iyi dinleyin…

Birincisi şunu çok iyi anlamanız önemli; sizler ilkokuldaki tüm dersleri artık ezbere bilenler ve hayatının bir parçası olarak kullananlar olarak, şimdi sizi yeniden ilkokuldaki bir ders sınıfına gerçekten bir öğrenci olarak koysalar ne hissedersiniz? Yüksek ihtimalle sıkılırsınız ve ertesi gün tekrar okula gitme motivasyonu bulmakta çok zorlanırsınız. Sıkılma duygusu bizim Maslow’un ihtiyaçlar piramidinin bir basamağından diğerine geçmekte olduğumuzun bir işaretidir.

Nil Karaibrahimgil de “Sıkılmak iyidir, size YENİ FİKİRLER VERİR” der ve ben buna çok katılıyorum. Yaşamınızın mevcut halinden sıkılmaya başladıysanız bu can sıkıntısını görmezden gelmeyin, ona alışmayın, can sıkıntısını yaşamınızın normali haline aman ha getirmeyin! Bunu bir işaret olarak alın ve “İlerlemenin vakti geldi” deyin. Bir şeyden sıkıldığınızda veya o konuyla ilgili motivasyonunuz bittiğinde anlayın ki o konuyla ilgili merak bitmiş ve öğrenecekleriniz de tamamlanmıştır. Şimdi ilerleme vaktidir.

Bir diğer tüyo da EĞLENME duygusu. Eğlendiğiniz alan ait olduğunuz alandır. Tutkunuzu bulmak sizi yürekten heyecanlandıran şeyi bulmaktır. Bu herkeste farklıdır, kimisi için doğanın içinde olmak, doğa ile birlikte yaşamak onun tutkusu olurken, kimisi için finans sektörünün lideri olmak olabilir. Keşif devam eder bu alanda, merak ile varolursunuz…

Benim tutkum ise başka bir dünyanın mümkün olduğunu anlatmak ve buna bir örnek olmak. Orijinal kendimiz olmakta özgür olduğumuz, hayallerimizin birer birer gerçekleştiği, gerçek sevgi, güven, eğlence, neşe, tutku ve doğa ile uyumlu bir yaşamın olduğu bir dünya var. Hepinizle bu yeni dünyada buluşmak dileğiyle…

Ben Dilek Cantimur, Instagram’da @dilekcantimur_love ismiyle varım. Theta Healing Yaşamını Yeniden Yarat bireysel seanslarımda bu konu üzerine çalışıyoruz ve sonrasında danışanlarımın yaşamlarında hayallerine ve kendilerine ait olan deneyimlerle gelmeleri beni inanılmaz sevindiriyor. İster inanın ister inanmayın ama bu yaşamda her şey mümkün.

İlginizi çekebilir: Hayattan keyif almayı ve mutluluğu kabul etmek neden bu kadar zor?

Dilek Cantimur ThetaHealing® ve Meditasyon Eğitmeni
Dilek Cantimur, 20 Kasım 1988, İstanbul doğumluyum. 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans bölümünü burslu okuyup onur derecesiyle mezun olduktan sonra 5 yıl finans ... Devam