Yaşam alanlarınızdaki nem oranını ideal seviyede tutmanın önemi ve yöntemleri

Hepimiz evlerimizde mutlu, sağlıklı, huzurlu zamanlar geçirmek, hem kendimizle baş başayken hem de sevdiklerimizle birlikteyken güzel anılar biriktirmek istiyoruz. Tüm bunları sağlamak içinse renklerin gücünden, konforlu eşyalardan, temizlikten faydalanabiliyoruz. Ancak, bir konu daha var ki evlerimizdeki mutlu ve sağlıklı anları artırmanın en önemli kriteri: O da iç mekan hava kalitesi. İç mekan hava kalitesi dediğimiz zaman öncelikle aklımıza yaşam alanlarımızdaki temiz hava geliyor olsa da tek başına temiz hava yeterli değil. Havadaki nem miktarının da ideal olması şart.

Özellikle iç mekan hava kalitesi söz konusu olduğunda önemli bir yere sahip olan nem miktarını kapalı alanlarda sıcaklık, basınç, ortamdaki bitkilerin sayısı ve havalandırma gibi çeşitli faktörler etkileyebiliyor. Bu faktörlere bağlı olarak değişebilen havadaki nem miktarını en ideal seviyede tutmak, evlerimizde sağlıklı nefesler alabilmemizin en önemli koşullarından biri. 

Yaşam alanlarımızda ideal nem oranını sağlamak:

  • Cildin kurumasını önler ve egzama, sedef hastalığı, kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarının riskini azaltır.
  • Burun tıkanıklığının semptomlarını hafifleterek daha kolay nefes almayı sağlar.
  • Astım, alerji gibi solunum yollarına zarar verici semptomlara sahip rahatsızlıkların etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Saçların canlılığını korumaya ve daha parlak görünmesine destek olur.
  • Uyku kalitesini artırır.

Kısacası, yaşam alanlarımızdaki havayı nemli tutmak bütüncül sağlığımızı desteklerken yaşam kalitemizin de artmasına yardımcı olur. Peki, havadaki bu ideal nem oranını sağlamak için ne yapmak gerekir? İşte işinize yarayacak yöntemler:

Teknolojiden faydalanın

İç mekan hava kalitesini iyileştirmek ve aynı zamanda ideal nem oranını sağlamak her zaman kolay olmayabilir. Ancak, Dyson’ın gelişmiş teknolojisi bu ihtiyacımıza cevap vermek için yanımızda. Dyson Humidify+Cool™ Formaldehyde, evinizin havasını temizlerken en uygun nem oranını da sağlamaya yardımcı oluyor. Havadaki kirleticileri otomatik olarak algılayan, HEPA filtresi sayesinde 0.1 mikron kadar küçük partiküllerin %99.95’ini temizleyen Dyson Humidify+Cool™ Formaldehyde ideal nem seviyesini sağlıyor.

Özellikle havaların tam anlamıyla soğumaya başladığı ve kış mevsimini iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde evinizde daha sağlıklı yaşam alanları yaratmak isterseniz Dyson Humidify+Cool™ Formaldehyde ile tanışmak için hemen tıklayabilirsiniz. Gelişmiş teknolojiden faydalanmanın yanı sıra yaşam alanlarınızdaki nem miktarını artırmak için şunları da deneyebilirsiniz:

Dekorasyonda su elementine ağırlık verin: Doğayla olan bağınızı güçlendirirken evinizin havasını tazeleyecek ve havadaki nem miktarını artırmaya yardımcı olacak su elementine dekorasyonunuzda daha fazla yer vermeye ne dersiniz? Havadaki nem miktarını artırırken içinizi huzurla dolduracak ve dekorasyonunuzu zenginleştirecek bir akvaryum, dekoratif su değirmenli objeler veya su dolu geniş vazolara yerleştirdiğiniz suda yüzen mumlarla ideal nem seviyesini sağlayabilirsiniz. Her birinin dekorasyonunuza zenginlik ve şıklık katacak olması da cabası.

Kalorifer peteklerinin üzerine su yerleştirin: Kış aylarında elbette ki birçoğumuzun önceliği, yaşam alanlarımızı sıcak tutmak ve evimizdeki ısıyı korumak oluyor. Ancak, bunu yaparken bir noktayı gözden kaçırabiliyoruz. Isınan hava kuruyor ve içerisindeki nem miktarı hızla düşüyor; bu da boğaz kuruluğu, burun tıkanıklığı, öksürük gibi çeşitli semptomların şiddetini artırarak hem sağlığımızı olumsuz etkiliyor hem de yaşam kalitemizi düşürüyor. Yapılması gereken ise havadaki nem miktarını artırmak için kalorifer petekleri gibi ısıtıcıların üzerine bir kase su yerleştirmek. Bu sayede ısının etkisiyle buharlaşan su havadaki nemi artırabilir. Ancak bunu yaparken eriyebilecek plastik bir kap kullanmamaya dikkat edin.

Yeşil bitkilerin sayısını artırın: Yeşil dostlarımız yalnızca doğadaki havayı temizlemekle kalmıyor, evlerimizin de havasını tazeliyor. Yaprakları sayesinde kökleri aracılığıyla emdikleri suyu buharlaştırarak havadaki nem miktarına katkıda bulunan yeşil bitkiler, ideal nem seviyesini sağlamanın en keyifli yollarından biri. Ne kadar çok bitki o kadar yüksek nem! Ayrıca evinizdeki artan oksijen de temiz havanın keyfini çıkarmanız için iyi bir fırsat. Dekorasyonunuza ekleyeceğiniz bitkilerle hem daha huzurlu ve keyifli bir ev ortamı yaratabilir, hem de nemli bir havaya sahip olabilirsiniz.

*Bu yazı Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement