Yağmurlu günlerde saçlarınızın elektriklenmesini önlemek için uygulayabileceğiniz öneriler

Sonbaharın gelmesiyle yağmurlu havalara tekrar merhaba dedik. Yazın evden çıkarken yaptığımız gibi duran saçlara çok alışmıştık. Ancak biliyoruz ki, yağmurlu havalar, ne yazık ki zaman zaman elektriklenen saçlar anlamına gelebiliyor. Peki bu durumdan kurtulmak, yağmurda saçların elektriklenmesini önlemek için ne yapmalı? İşte birkaç ipucu:

Bakıma duşta başlayın

Hava tahminleri o günün yağmurlu olacağını söylemişse, duştaki saç rutininize mutlaka bir de elektriklenme önleyici bakım kremi ekleyin.

İyice kurutun

Saçınızı kuruturken hiç nemli bölge kalmamasına özen gösterin. Saç tellerinin elektriklenmesinin nedeni nemden dolayı hacimlerinin artmasıdır. Nemli havada saç şeklinizi korumaya çalışırken öncelikle iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Hızlıca yapabileceğiniz kolay saç modelleri

yağmurlu günlerde elektriklenen saçlar
Saç tellerinin elektriklenmesinin nedeni nemden dolayı hacimlerinin artmasıdır.

Ellerinizi saçınızdan uzak tutun

Elinizdeki sıcaklık ve ter saçlarınızdaki nemin artmasına neden olur. Bu yüzden özellikle yağmurlu havalarda, ama bunun dışında genel olarak da, saçlarınızla çok oynamamaya dikkat etmelisiniz.

Saçlarınız ıslandığında bir an önce kurutun

Yağmurda ıslanan saçlarınızı ne kadar çabuk kurutursanız, elektriklenme de o kadar az olacaktır. Ne var ki saç kurutma veya fön makinesi bulmak, her zaman kolay olmayabilir. Böyle durumlar için küçük bir tüyo verelim: Lavabolarda bulunan el kurutuculardan da aynı şekilde faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Brezilya fönü rehberi: Tüm yönleriyle keratinle saç düzleştirme

Saçınızı yağmurdan sonra taramayın

Yağmurda ıslanan saçlarınızın aldığı özgün kıvrımları fırça ya da tarakla bozmayın.  Eğer saçlarınız o şekilde kurumuşsa ve görüntüsünden rahatsız oluyorsanız, dalgaları parmaklarınızla açmayı deneyin.

İpek nevresim kullanın

Saçlarınızı geceden yıkamış ve kurutmuşsanız, bir sonraki güne hazırlık için ipek yastık kılıfında uyumayı tercih edebilirsiniz. İpek, saçlarınızın düz kalmasını sağlayacaktır. Böylece yağmura halihazırda elektriklenmiş saçlarla yakalanmayacaksınız.

Elektriklenme önleyici spreyler kullanın

Artık her yerde bulabileceğiniz bu spreyler, saç yüzeyinde en az yatıştırıcı serumlar kadar etkili olabiliyor. Evden çıkarken çantanıza atacağınız bu türden bir sprey, o gün kurtarıcınız olabilir.

Tadını çıkarın

Bazen yukarıda bahsettiklerimizi tam anlamıyla uygulamak için yeterli vaktiniz veya imkanınız olmayabilir. Ya da uyguladığınız halde bir şeyler ters gitmiş ve sonuç vermemiş de olabilir. Bu gibi durumlar için verebileceğimiz en iyi öneri ise, yağmurun saçlarınızda oluşturduğu ıslak ve doğal görüntüyü sevin ve yağmurun tadını çıkarın.

İlginizi çekebilir: Kuru ve ince saçlar için evde hazırlayabileceğiniz saç maskeleri

Kaynak:

cosmopolitan.co.uk

glamour.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!