Vücut tipinize uygun tayt seçimiyle spor şıklığını sokağa taşıyın

Tayt / Legging günlük hayatımızın önemli bir parçası artık. İçinde kendimizi rahat hissederken, görüntümüzden de memnun olmak istiyoruz.

Benim için en önemlisi taytların; kadının bacağını uzun, belini ince göstermesi ve kıvrımlarını daraltması. Vücut oranınız ne olursa olsun taytların kumaş, renk ve kalıbı büyük önem taşıyor.

İşte tayt tasarımlarını yaparken dikkat ettiklerim ve gözlemlediklerim:

1. Bileğin yaklaşık 10 cm. üzerinde olan, kapri veya crop olarak bilinen taytlar

tayt modelleri 1

Bu taytlar, bacağa dikkat çeker. Bacağı böldüğü için boyunuzu olduğundan daha kısa gösterebilir. İnce bilekli, minyon yapılı ya da uzun bacaklı kadınlarda bu kalıp iyi durmaktadır. Eğer bacaklarınız yapılı veya bilekleriniz topluysa tam boy bir tayt tercih etmeniz sizi daha mutlu edecektir.

2. Beli yüksek olup, bel dikişi düşük olan taytlar

tayt modelleri 2 son son

Bu taytlar; bacak boyunuzu kısa gösterecek ama kalçalarınızın görüntüsünü toparlayacaktır. Aynı zamanda kıvrımlarınızı olduğundan daha dar ve ufak gösterecektir.

3. Beli yüksek kesimli, bel dikişi ise üçgen açılı taytlar

tayt modelleri 3

Voila! İşte vücut oranınız ne olursa olsun, sizi en iyi toparlayan kesim. Bu, hem bacağı uzun, hem de kalça kıvrımlarını toparlayan bir tayt tipidir. Yüksek bel ve sıkı bir kumaşla, belinizin yanlarını ve karnınızı toparlar, arkadan baktığınızda üçgen bel dikişiyle bacak boyunu uzatır.

4. Tulumlar

Riskli bir ürün grubudur. Bir bütün halinde vücudu sardığı için, en uzun bacağı bile olduğundan kısa gösterir. Tulumun kesimi ve kumaşı önemlidir. Dolayısıyla bir tulumla karşılaştığınızdan bel ve sırt bölümlerinin iki parçadan oluştuğuna, yüksek bir bel kesimiyle arka bölümünün kesildiğine emin olun. Sırtı komple kumaş olan bir tulum, dik olmayan bir sırtı kötü gösterip bacak boyundan çalabilir ve kalçayı da olduğundan düşük gösterebilir.

Tayt modellerini sıraladığımıza göre; gelelim vücut tipinize göre yapabileceğiniz seçimlere;

1. Ufak tefek kadınlar için tayt seçimleri

aq taytı 2

Bileğin 10 cm. üzerinde / crop / ¾ olarak bilinen modeller silüetinizi daha uzun gösterecektir. Bu modellerde t-shirt veya üstünüze ne giyiyorsanız, giydiğiniz şeyin uzunluğu oldukça önemlidir. Üzerinize giydiğiniz kıyafet ne kısa, ne de uzun olmalıdır. Benim önerim, arkadan baktığınızda kalçanızın yarısına kadar gelecek, belinizden çok hafif daralan bir seçim. Tabii ki dik bir duruş ve geriye doğru omuzlar da bu seçimin tamamlayıcısı.

2. Gövdesi omuzlarından ve kalçalarından daha geniş olan hanımlar için tayt seçimleri

aq taytı

Görevimiz gövdeyi daraltmak olduğundan, özellikle karın bölgesini inceltme özelliği olan (karın düzleştiricili / flattening waist), yüksek belli, sıkı kumaşlı taytları tercih edebilirsiniz. Ayrıca tamamlayıcı olarak, çan şeklinden açılan, bel oyuğu olmayan, robadan kesimli t-shirt veya üstleri kullanabilirsiniz. Bel bölgesinde koyu ve kalın renk bantları olan üstler de ilginizi çekebilir.

3. Kalçalarının ve belinin genişliği neredeyse aynı olan, ince hanımlar için tayt seçimleri

tayt modelleri 7

Tayt boyundan veya kupundan ziyade burada tamamlayıcı üstlere dikkat çekmek istiyorum. İsteğim, belinizin en dar yerini ortaya çıkarmak. Bu nedenle uzun belli taytlar ve üzerine kısa üstler ya da bel kupu hafif yukarıdan oyulmuş üstleri tercih edebilirsiniz. Ya da beli iyice düşük olan ve önü V kesim gelen taytlar da hoş bir hava katacaktır.

4. Kalçaları omuzlarından geniş olan hanımlar için tayt önerileri

tayt modelleri 8

Kumaşın cinsi ve taytın bel yüksekliği önemli. Toparlayıcı kumaşı olan ve aynı zamanda yüksek bel kesimine sahip bir tayt tercih edebilirsiniz. Kısa, baldır hizasında bir tayttan ziyade tam boy ve koyu renklere sahip bir tayt silüetinizi inceltecektir. Canlı renklere sahip ya da desenli üstleri de tamamlayıcı olarak tercih edebilirsiniz. Üstten dar ve altta hafif bollaşan sıkı kumaşlı, eşofman pantolonlar da aslında bu vücut tipi için doğru bir tercih, hele de beli aşağıya doğru kıvrılıp, kalça boyunu iyice kısıyorsa…

Yasemin Örs
Bir yoga hayranıyım. Günlük hayatımın önemli bir parçası yoga. Kuvvet, esneklik, denge getiriyor ve felsefi olarak çizdiği yollar bana beni öğretiyor. Çocukluğumdan beri sporcuyum ... Devam