Vücudunuzu yenileyen ve temizleyen 7 doğal su

Geçmişe göre, sağlıklı beslenmek çok daha kolay. Organik besinlerin daha kolay erişilebilir olması ve pazarlarda satılan taze meyve ve sebzeler daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmemiz için ön ayak oluyorlar. Bunların yanı sıra, marketlerde artık her besinin ve içeceğin farklı türleri (şekerli, şekersiz, taze sıkma gibi) bulunuyor. Bu içecekler arasında, Uplifers olarak bizi en çok mutlu edenleri ise şekerli meyve sularına ve gazlı içeceklere karşı üretilmiş hem onlar kadar lezzetli hem de sağlıklı alternatiflerin bulunması. Bu içeceklerden ilk ortaya çıkanı ise Hindistan cevizi suyu. Hindistan cevizi suyu, son dönemlerde dünyada enerji içeceği olarak lanse edilmesinin yanı sıra güzel tadıyla son dönemlerin en popüler içeceklerinden biri oldu.

Bu sağlıklı içecekler, diğer içeceklere göre daha az kalorili olmasının yanı sıra, vitamin, mineraller, antioksidanlar, elektrolitler bakımından da çok zenginler. Uplifers olarak, hem lezzetli hem de sağlıklı 7 doğal suyu sizler için derledik.

Alkali su

alkalik suyu

Nedir? Alkali suyu pH değerini 9.5’e ( normal değer 7 ) yükseltmek için alkalik suyu kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve benzeri minerallerle hazırlanır.

Neden seviyoruz? Diyetlerin bir çoğu, asit üreten hayvansal ürünler ve alkalin seviyesinin az olduğu meyve ve sebzeler içerir. Alkali suyu içmenin bu durumu dengelediğine ve kemik ve kas sağlığını geliştirdiğine inanılıyor.

İlginç gerçekler: Amerika Klinik Beslenme ( The American Journal of Clinical Nutrition ) dergisinde yayınlanan bir araştırma, 3 yıl boyunca alkali diyeti yapan yetişkinlerin daha fazla kas kütlesine sahip olduklarını ortaya koydu.

Badem suyu

badem suyu

Nedir? Badem suyu badem sütüyle aynı şey değil. Badem suyu, doğranmış bademlerin su, şekerkamışı ve badem özüyle haşlanmasıyla elde ediliyor.

Neden seviyoruz? Öncelikle çok lezzetli. Badem suyu hem ferahlatıcı hem de yemeklere çok güzel eşlik ediyor.

İlginç gerçekler: Ulusal olarak satışa sunulan ilk badem suyu, badem suyunun ilk bulucusunun büyükannesinin geleneksel Fransız tarifiyle hazırlanmıştır.

Enginar suyu

Nedir? Bir bütün enginar ( kalp, kök, yaprak ve çiçekler dahil ) özel bir yöntem kullanılarak bir şişede hazırlanıyor.

Neden seviyoruz? Enginar suyu bazen limon ve taze naneyle de hazırlanıyor. Böyle olunca daha da lezzetli oluyor. Ayrıca, 236 mililitresi sadece 40 kalori. Enginar suyu içinde bulunan bitkisel besinler karaciğeri destekler ve korur.

İlginç gerçekler: Enginar genellikle Kaliforniya’da üretim tesislerine yakın bir yerde hasat edilir. Bu yüzden düşük seviyelerde karbon ayak izi ortaya çıkabilir.

Kaktüs suyu

kaktüs suyu

Nedir? Dikenli armut kaktüsünün özü, su, limon, stevia ( şeker bitkisi ) ve benzeri doğal malzemelerle karıştırılarak kaktüs suyu elde edilir.

Neden seviyoruz? Latin Amerika’da popüler olan bu dikenli armut kaktüsü suyu, antioksidanlar, karotenoidler, magnezyum ve C vitamini bakımından çok zengin.

İlginç gerçekler: Güneybatıda uygulanan geleneksel tıpta dikenli armut kaktüsü ve kaktüsün suyu, diyabetten akşamdan kalmaya ( hangover ) kadar bir çok hastalığı tedavi etmek için kullanılıyor.

Hindistan cevizi suyu

hindistan cevizi suyu

Nedir? Tadı biraz acı olan Hindistan cevizi suyu, küçük yeşil Hindistan cevizlerinden üretiliyor.

Neden seviyoruz? Hindistan cevizi suyu yüksek miktarda potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi yüksek seviyeli elektrolitler içerir.

İlginç gerçekler: Dünyanın farklı bölgelerinde, doktorlar yüksek miktarda su kaybeden hastalara Hindistan cevizi suyu içirerek onları iyileştiriyor.

Akçaağaç suyu

akçaağaç

Nedir? Daha çok akçaağaç şurubu olarak kullanılan akçaağaç suyu, ağaç özünün ham hali. Bu ağaç özü, kar gelmeden önceki sıcak hava döneminde akçaağacın gövdesinde dolanıyor.

Neden seviyoruz? Tatlı ve aromalı bir tadı olan akçaağaç suyu hem hafif hem de ferahlatıcı bir içecek. Bunun yanı sıra, eşi benzeri bulunmayan ağaç suları dahil olmak üzere bir sürü yararlı bitkisel besin içeriyor.

İlginç gerçekler: Amerika’daki ormancılar akçaağaç suyunu piyasaya satarak ağaçları kesmeden para kazanıyorlar.

Kavun ve karpuz suyu

karpuz suyu

Nedir? Açıkçası bu ikisi arasından en lezzetli olanı soğuk bir bardak karpuz suyu.

Neden seviyoruz? Bu iki enerji yükseltici içecek antioksidanlar, potasyum ve kas geliştirici bir amino asit olan sitrülin bakımından çok zengindir. Ayrıca, bu içecekler sporcular için ideal.

İlginç gerçekler: Bazı kavun ve karpuz sularının yapımında meyvelerin kabukları da dahil ediliyor. Böylece daha da faydalı oluyor.

Kaynak: deliciousliving

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!