Vücudumuzun gönderdiği ve dikkate almamız gereken sinyaller

Vücudumuz aslında son derece karmaşık yapıya sahip bir makine gibidir. Gelişmiş her makine gibi, arıza yapmadan önce uyarılar gönderir. İşte bu uyarılar da iç organlarımız ve vücudumuzdaki sistemlere ilişkin uyarılardır. Ancak hepimiz zaman zaman vücudumuzun gönderdiği bu uyarıları önemsemiyoruz ve aslında bunu yaparak büyük bir hata yapmış oluyoruz.

Biz de Uplifers olarak vücudumuzun gönderdiği ve dikkate almamız gereken en önemli 10 uyarıyı sıraladık:

1. Göz altındaki koyu renkli halkalar

Gözünüzün altındaki koyu renkli görüntü, yeterince uykunuzu almadığınızın bir işareti olabilir. Uzmanlar, günde 7-8 saat uyumamız gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte göz altındaki koyu renkli halkalar bambaşka bir şeyin de işareti olabilir; anemi. Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretmediği zaman anemi belirtileri gösterir ve bu da gözlerinizin altında koyu renkli halkalar oluşmasına neden olabilir.

2. Parmaklarda renk farklılıkları

Eğer parmaklarınızın bazılarında renk farklılıkları olduğunu fark ederseniz, bunu ciddiye almalısınız. Parmaklardaki renk farklılıkları, Reynaud Sendromu adı verilen ve düşük sıcaklıkta damarlarda spazm oluşmasına neden olan bir hastalığın habercisi olabilir.

3. Bulanık görme

Gözleriniz yorulduğunda ve etrafı bulanık görmeye başladığınızda, belki de bir göz doktorunu ziyaret etmeniz gerekiyor demektir.

4. Gözünüzün önüne kabarcıklar gelmesi

Gözünüzü kapatıp açtığınızda gözünüzün önüne kabarcık, damla veya şerit gibi görüntüler geliyorsa ve bu durum bir haftadan uzun bir süredir devam ediyorsa bir göz doktoruna görünmelisiniz. Kataraktın erken belirtisi veya başka ciddi problemlerin belirtisi olabilir.

5. Karında guruldama

Karnınızdan gelen guruldama sesleri, bağırsaklarınızın çalışma sesidir. Eğer bu durum nadiren oluyorsa endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. Ancak karnınız düzenli olarak gurulduyorsa ve bu seslere ağrı da eşlik ediyorsa bir doktora görünmelisiniz.

6. Ciltte pullanma

Cildinizin pul pul olup dökülmesi, vitamin eksikliğinin bir göstergesidir. Dengeli bir beslenmeyle cildiniz hızlıca normale dönecektir. Eğer cildinizdeki pullanmayla birlikte kaşıntı da varsa, çok gecikmeden bir doktora danışmalısınız. Bu bir çeşit mantar enfeksiyonunun işareti olabilir.

7. Kısmen koku alamama

Yaşınız ilerledikçe koku alma duyunuzun zayıflaması, sinir sistemindeki hasarların bir sonucudur. Ancak genç yaşta olmanıza rağmen kısmen koku alamıyorsanız, hemen bir doktora danışmalısınız. Bu bir çeşit viral enfeksiyonun göstergesi olabilir.

8. Göz seğirmesi

Uzun süreli göz seğirmesi, gözlerinizin çok yorgun olduğunun göstergesi olabilir. Göz seğirmesini azaltmak için soğuk suyla ıslattığınız bir parça pamuğu gözlerinizin üstüne hafifçe bastırabilirsiniz. Ancak bu işe yaramıyorsa ve seğirme devam ediyorsa, bir nöropatoloji uzmanına görünmelisiniz. Bu durum sinir sisteminizle ilgili ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

9. Kulak çınlaması

Birçok insan kulak çınlamasını dikkate almaz ve bunun sağlığı tehdit edebilecek ciddi bir şey olduğunu düşünmez. Kulak çınlaması genellikle aşırı gürültülü ortamlarda bulunduktan sonra ortaya çıkar. Ancak uzun süreli kulak çınlaması, bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

10. Omuz ekleminin yer değiştirmesi

Halk arasında “omuz çıkması” olarak bilinen omuz ekleminin yer değiştirmesi, bazı kişilerin doğuştan çok esnek ligamentlere sahip olduğunu göstermekle birlikte bazen de sakatlıklardan kaynaklanmış olabilir. Her iki durumda da bunun son derece tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini bilerek bir doktora danışmak gerekir.

Kaynak:
Brightside

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!