Vizesiz ve uygun fiyatlı gidilebilecek en güzel ülkeler

Yurt dışında tatil yapmak için iki kez düşündüğümüz şu günlerde vizesiz ve uygun fiyatlı tatil rotaları arıyoruz. Fakat genelde önceliğimiz vizeli ülkeleri görmek olduğundan, gezi planlarımızda çoğu zaman vizesiz ülkeleri geri planda bırakabiliyoruz.

Bu şehirlere giderken yanınıza sadece pasaportunuzu almanız yetiyor. Sizler için yazdığım bu 3 ülkenin ortak özelliği uygun fiyatlı bir tatil imkanı sağlamaları. Gelin birlikte her birini yakından değerlendirelim.

Ukrayna

Avrupa tadında ama cep yakmayan Ukrayna rotasının uygun fiyatlı uçak biletleri son yıllarda oldukça popüler oldu. Ayrıca nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş gündemde, uygulamaya geçtiğinde daha da fazla Türk turist ziyaretçisi olacak. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ender şehirler arasında olan Lviv, mimarisi ve tarihi ile Ukrayna kültürünü en güzel şekilde yansıtıyor. 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiş Rynok Meydanı ile Lviv; tarihi birikimi, deneyim odaklı konsept mekanları ve renkli gece hayatı ile Ukrayna’nın en gözde şehri. Eğer uçak biletinizi daha uyguna getirdiğiniz bir Ukrayna tatili düşünüyorsanız başkent Kiev sizlere ulaşım fiyatları açısından avantaj sağlayacaktır.

Gürcistan

Pasaportunuz yok ama yurtdışına seyahat etmek istiyorsanız Gürcistan sizler için iyi bir başlangıç olabilir çünkü sadece nüfus cüzdanı ile girilebilen tek ülke. Türkiye sınırına yalnızca 20 km uzaklıkta olan Batum, en popüler şehirler arasında yer alıyor. Hafta sonu için bir kaçamak planlıyorsanız direkt uçak ile ulaşabiliyorsunuz. Ama uçak biletlerini pahalı bulanlar için bir diğer önerim Karadeniz üzerinden geçerek muhteşem bir doğa turu yapmaları olabilir. Ayrıca zamanınız kısıtlı ise Trabzon’a daha uygun fiyatlı uçtuktan sonra araç kiralayarak ya da otobüs ile Gürcistan’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Başkent Tiflis ise tarihi sokakları, alışveriş noktaları ve gece hayatı ile öne çıkıyor.

Sırbistan

Uçak biletlerinin ucuz oluşu ve vizesiz olmasından dolayı Sırbistan her mevsim pek çok turist ağırlıyor. Tarihi geçmişimizde paylaştığımız ortak noktalar sayesinde kimi zaman kendinizi Türkiye’de hissedebilirsiniz. Fakat Türkiye’ye göre daha ucuz oluşu kendisini daha da sevmenize neden olacak. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, eski Yugoslavya Devleti’nin başkenti konumunda olmasından dolayı Avrupa esintilerini hissedeceğiniz bir şehir ama Avrupa kadar cep yakmıyor. Mesela sabah börek ile kahvaltı yapmak 1 € civarında, akşam yemeği için bir restoranda ödeyeceğiniz tutar yaklaşık 10 € civarında olacaktır. Bir de zamanında Osmanlı etkisinde bir şehir olduğundan mutfak konusunda oldukça benzerlikle görmeniz mümkün. Sabahları herkes börek yiyor, yoğurt içiyor. Börekleri bizim Sarıyer böreğine oldukça benzer, yoğurdu ise ayrandan daha koyu şekilde içerek tüketiyorlar. Akşamları ise çoğunlukla av hayvanları ve köfte tüketiyorlar. Köfteleri bizim Tekirdağ köftesine çok benziyor.

Novi Sad, Sırbistan

Belgrad’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Novi Sad, Sırbistan’ın ikinci büyük şehri bu sebeple kültürel ve tarihi açıdan bir merkez olarak kabul ediliyor.

Ege Şahin
Seyyah olmayı kafasına koymuş, gezerken yeni tatlar denemekten de keyif alan yeni mezun bir psikolog. İzmirli Egeli Gezgin Ege seyahat etme tutkusuyla kendini yollarda ... Devam