Vizesiz gidilecek ülkeler rehberi

En güzel seyahat, bir anda karar verilerek çıkılan spontane seyahattir! İnsanın kendini alabildiğine özgür hissettiği bu yolculuklarda kendinizi bulmak ve az zamanda çok iş yapmak için sizin için hazırladığımız vizesiz gidilecek ülkeler rehberine mutlaka göz atın.

Vizesiz seyahatin avantajları

Vizesiz seyahat, başta da belirttiğimiz gibi geçerli bir pasaportunuz olduğu her an çıkabileceğiniz macera dolu yolculuklar yapmak anlamına gelir! Yani işten eve yorgun argın döndüğünüz bir Cuma akşamı uçak biletinizi alıp, hafta sonu kahvaltınızı bambaşka bir ülkede yapabilirsiniz.

Vizesiz seyahatin bir başka avantajı da vize başvurusu esnasında sizi bekleyen, evrak toplama, mülakat ve harç masrafı gibi yorucu detaylardan kurtarmasıdır. Elbette havaalanlarında oluşan upuzun vize kuyruklarını beklemeden geçmek de işin ekstrası oluyor!

Vizesiz gidilecek ülkeler tercih etmek spontane seyahatlerin önünü açar
Vizesiz gidilecek ülkeler tercih etmek spontane seyahatlerin önünü açar

T.C vatandaşları için vizesiz gidilecek ülkeler

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi herkesin vizesiz olarak giriş yapabileceği pek çok ülke var. Ve Türkiye’nin taraf olduğu vize muafiyeti anlaşmaları sayesinde bu listeye her gün yeni ülkeler ekleniyor. İşte umuma mahsus (bordo) pasaport ile vizesiz gidilecek ülkelerden başlıcaları:

Avrupa:

Avrupa Birliği kapsamındaki ülkeler Türkiye’den Schengen Vizesi talep etse de, özellikle Doğu Avrupa’da vizesiz gidilecek ülkeler de var. Rusya, Arnavutluk, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, KKTC, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna’yı vize telaşı olmadan gezebilirsiniz.

Novi Sad - Sırbistan
Novi Sad – Sırbistan
Asya:

Eğer egzotik bir Güneydoğu Asya seyahati planlıyorsanız ya da Asya’nın kültürel zenginliğini görmek istiyorsanız şanslısınız. Çünkü Asya kıtasında vizesiz gidilecek ülkeler sayıca oldukça fazla. Gürcistan, Azerbaycan, Tayland, Bahreyn, Endonezya, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Lübnan, Malezya, Sri Lanka, Katar ve Ürdün bu ülkeler arasında en popüler olanları. Asya kıtasında vizesiz gidilecek ülkelerin tam listesi için buraya göz atabilirsiniz.

Wat Arun Tapınağı - Tayland
Wat Arun Tapınağı – Tayland
Güney Amerika:

Ünlü film Motosiklet Günlüğü’nde olduğu gibi maceralı bir Güney Amerika yolculuğuna çıkmak istiyorsanız Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Nikaragua, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela’da 90 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz.

Rio de Janerio - Brezilya
Rio de Janerio – Brezilya
Orta ve Kuzey Amerika:

Antigua ve Barbuda, Bahamalar (8 ay süreyle), Barbados, Belize, Britanya Virjin Adaları, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Meksika, Panama, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Vincent ve Grenadines Adaları, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları gibi cıvıl cıvıl tropik cennetleri ziyaret etmek için de vize almanıza gerek yok.

Afrika:

Afrika’da vizesiz gidilecek ülkelerin sayısı da hiç az değil. Muhteşem bir safari deneyimi yaşayabileceğiniz Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yanı sıra; Fas, Libya, Mauritus, Botswana, Ruanda, Seyşeller, Sudan, Tunus ve Zambiya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor.

Okyanusya:

Gizli kalmış yerleri keşfetmekten hoşlanıyorsanız, Okyanusya’da yer alan Cook Adaları, Fiji, Niue, Palau, Samoa, Tuvalu ve Vanuatu’yu da vizesiz gidilecek ülkeler listenize dahil etmelisiniz.

Fiji Adaları
Fiji Adaları

 

Kaynak: T.C Dış İşleri Bakanlığı Web Sitesi

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Seyahatlerinizi organize etmenize yardımcı olacak uygulamalar ve internet siteleri

40 yaşına gelmeden dünyayı gezen adamın seyahat stratejileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!