Vazgeçemediğimiz acı, pul biber: Sağlığınıza nasıl etki ediyor?

Pul biber birçok farklı yemeğe kolayca eklenebilen çok yönlü bir baharattır. Cayenne yani kırmızı biber, Güneybatı Amerika ve Meksika mutfağının temel baharatlarından birisidir. İnce, kırmızı biber, aldatıcı derecede hafif bir kokuya sahiptir ancak güçlü, acı bir tada sahiptir. Biberler genellikle kurutulur ve baharat için kullanılan bir baharat yapmak üzere öğütülür. Biberler aynı zamanda Kore ve diğer Asya mutfaklarında da kullanılırlar. Cayenne (kırmızı biberlerinin) aktif maddesi olan Kapsaisin, toza keskinliğini verir ve kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Pul biber ayrıca dolaşım problemlerini tedavi etmek ve iştahı artırmak için geleneksel Çin ve Ayurveda ilaçlarında da kullanılmıştır.

Pul biber sağlığınıza nasıl faydalar sağlar?

Acı kırmızı biberin sağlık açısından birçok yararı olduğu çalışmalarla onaylanmıştır.

  • Ağrı giderir: Kırmızı biberde bulunan etken madde olan Kapsaisin ağrı giderici özelliklere sahip olabilir. Acı biberin acıyı azaltma kabiliyetine dair yapılan araştırmalardan bir tanesi, biberin başka duyusal değişikliklere neden olmadan, uzun süreli bir analjezi olarak fayda sağlayabileceği sonucuna varmıştır.Yüzde 0,025-0,075 saflaştırılmış kapsaisin içeren kremler veya merhemlerin, osteoartritin neden olduğu ağrı ve hassasiyeti azaltmada için etkili olduğu birkaç çalışmada ortaya çıkmıştır. Kronik ağrı için önerilen kullanım, topikal krem ​​veya merhemin ağrı bölgesine günde dört kez uygulanmasıdır. Ancak, yan etki bildirimleri de vardır. 

Hayvan çalışmaları da ağız yoluyla veya enjeksiyonla alınan kapsaisinin ağrıda bir azalma oluşturduğunu göstermiştir. Kapsaisin günümüzde de topikal merhemlerde ve kremlerde, osteoartritten gelen ağrı ve hassasiyet, zona kaynaklı sinir ağrısı, ameliyat sonrası ağrı, diyabetik nöropati ve alt sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Kapsaisin, kanser tedavisi ve kansere bağlı ağrıların giderilmesi ile ilgili olarak da araştırılmıştır. Ağrının azaltılmasında oldukça etkili bulunmuştur. Bununla birlikte, çelişkili sonuçlar da kanserin önlenmesine yardımcı olabileceğini veya tümör büyümesini teşvik edebileceğini göstermiştir. Bu konuda kesin bir bilgi olmadığı için kullanımında dikkatli olmanız önerilir.

 • Kalori yakmaya ve iştahı bastırmaya yardımcı olur: Metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilen kırmızı biber içeren birçok ürün var. Ancak, tüm bilimsel çalışmalar aynı fikirde değil.Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kırmızı biber tüketiminin vücut sıcaklığını hafifçe artırdığını ve bunun sonucunda kalori yaktığını buldu.10 gram kırmızı biberin tüketilmesinden sonra başka bir çalışmada iştahta azalma olduğu bulunmuştur. Ancak, bu etkinin sağlanması için alınan doz büyük bir dozdu ve her öğünde tekrarlanması gerekecekti. Bu küçük etkilerin kilo verme ile sonuçlanıp sonuçlanmadığını göstermek için takip çalışmaları yapılmamıştır.Yapılan başka bir araştırmanın sonuçları ise, kırmızı biberi yemeklere karıştırarak, yemekten 4 saat sonra ilave 10 kalori yakılabileceğini ortaya koydu.
 • Solunum sistemini rahatlatır: Acı biber genellikle öksürük, soğuk algınlığı ve tıkanıklık için evde ilaç olarak kullanılır. Bu kullanımı destekleyen herhangi bir çalışma yoktur, ancak, burun ve boğazdaki kan damarlarındaki tıkanıklığı geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir.Popüler bir ev tarifi isteyenler için bir karışım: 1/4 çay kaşığı acı biber, 1/4 çay kaşığı zencefil, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı suyu karıştırın. Sinüsleri boşaltmak için başka bir tarif arayanlar da acı biber ve elma sirkesini sıcak bir çayla karıştırarak içebilir.

Besin değeri

USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, 5,3 gram ağırlığında bir çorba kaşığı acı biber

 • 17 kalori
 • 0,64 g protein
 • 0,92 g yağ
 • 1,4 g fiber ve 0,6 g şeker dahil 3 g karbonhidrat
 • 8 mg kalsiyum
 • 0,41 mg demir
 • 8 mg magnezyum
 • 16 mg fosfor
 • 107 mg potasyum içerir.

Diğer içerdiği besinler, C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini ve folatdır. Baharata kırmızı rengini veren flavonoidler ve karotenoidler de yüksektir.

Riskleri

Pul biber detoks diyetlerinin bir parçası olarak limon suyu ve suyla birlikte kullanılır. Ancak detoks diyetlerinin kullanımını destekleyen çok az araştırma vardır. Kırmızı biber açık yaralara veya yaralı cilde direk uygulanmamalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

Kapsaisin içerikli kremi uygularken eldiven kullanın ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Kremin uygulandığı yerde yanma hissi yaşayabilirsiniz. Gözleriniz, burnunuz ve ağzınızla temastan kaçının. Kapsaisin kremi sıcak bir duştan önce veya sonra kullanılmamalıdır.

Kapsaisin kapsülleri mide tahrişine neden olabilir ve mide asidini artırabilir. Kapsaisin kullanmadan önce ülseri veya mide ekşimesi olan insanlar doktorlarıyla konuşmalıdır. Kapsaisin içeren bir takviye kullanmaya karar verirseniz dikkatli olun. Takviyeler düzenlenmemiştir ve dozajın fazlasını içerebilir.

İlginizi çekebilir: Mucizevi besin soğanın faydalarını biliyor musunuz?

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam