Varlıklı kişilerin yaptığı ve yapmadığı 9 şey

Günlük alışkanlıklarınız, mal varlığınızı belirleyen en büyük etken olabilir. Varlığınızı etkileyen faktörler arasında, davranışlarınızın da yeri vardır. Business Insider’da yayınlanan bu makale, gelir düzeyi yüksek kişilerin yaptıkları ve yapmadıklarıyla ilgili farklı bir gözlem sunuyor. Uplifers olarak çok sayıda paylaşım alan bu makaleyi, sevgili okuyucularımız için paylaşıyoruz.

Yazar Thomas Corley: “Sevdiğim bir metafor var; dağdan aşağı hızla ve kontrolsüzce yuvarlanan çığ. Bu alışkanlıklar kar taneleri gibidir, birleşip artarlar ve başarıyı çığ gibi elde edersiniz” diyor.
Corley, 5 yılını yüksek gelirli insanların (yıllık geliri 160,000 dolar ve fazlası ya da paraya çevrilebilir varlıkları 3.2 milyon dolar ve fazlası olan kişiler olarak tanımlanıyor) ve düşük gelirli insanların (yıllık geliri 35,000 dolar ve azı ya da paraya çevrilebilir varlıkları 5000 dolar ve azı olan kişiler olarak tanımlanıyor) hayatlarını araştırarak geçirdi. Bu sınıflara ait kişilerin davranış eğilimlerini “yüksek gelirli alışkanlıkları” ve “düşük gelirli alışkanlıkları” olarak sınıflandırdı; ancak, herkesin bazı yüksek gelir ve düşük gelir alışkanlıkları olduğunu açıkladı. “İşin sırrı yüksek gelirli alışkanlıkların %50’sinden fazlasını elde etmek” diyor.

Peki, bu kadar etkili olan yüksek gelirli alışkanlıkları neler?

Yüksek gelirli insanlar hedeflerini her zaman göz önünde bulundurur

“Her gün hedeflerime odaklanırım”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %62
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %6

amaçları yazmak
Varlıklı insanlar sadece aylık ve yıllık hedefler koymakla kalmıyor, bu insanların %67’si bunu yazılı olarak yapıyor. “Bu beni çok şaşırttı. Bir hedefin geniş bir objektif olduğunu düşünüyordum, ama varlıklı kişiler bir isteğin hedef olmadığını söyledi” diyor Corley. Bir hedefin hedef olması için, 2 şeye ihtiyacı vardır: Başarılabilir olması ve bunu başarmak için fiziksel olarak harekete geçilebilmesidir.

Bugün nelerin yapılması gerektiğini bilirler

“Günlük yapılacaklar listesi hazırlarım”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %81
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %19

yapılacaklar listesi
Sadece liste yapmakla kalmıyorlar, bu kişilerin %67si listede bulunan görevlerin %70’i ve fazlasını her gün tamamlıyor.

Televizyon izlemiyorlar

“Her gün 1 saat ya da daha az televizyon izlerim”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %67
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %23

tv

Ayrıca varlıklı insanların sadece %6’sı reality programlarını izliyor, geliri düşük olan kişilerde ise bu oran %78. “Varlıklı insanların ortak paydası zamanlarını nasıl verimli kullandıkları” diye açıklıyor durumu Corley. “Bu kişiler üstün insan ırkı olduklarından ya da iradeleri nedeniyle televizyon izlemiyor değil; sadece başka günlük alışkanlıklar edinmişler, okumak gibi.”

Okuyorlar, ama sadece boş zaman aktivitesi olarak değil

“Okumayı seviyorum”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %86
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %26

kitap okuma
Gelir düzeyi yüksek kişiler, okumayı seviyorlar; ama kurgu olmayan türleri tercihi seviyorlar – özellikle kişisel gelişim kitaplarını tercih ediyorlar. Bu bireylerin %88’i, her gün 30 dakika kişisel gelişim kitabı okuyor; gelir düzeyi düşük kişiler de ise oran %2’yi gösteriyor.

Ayrıca sesli kitaplarla çok ilgililer

“İşe giderken sesli kitap dinliyorum”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %63
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %5

sesli kitap

Ofis dışında da çalışıyorlar

“İşimin gerektirdiğinden fazlasını yapıyorum”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %81
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %17

kafede çalışan adam

Dikkat çeken bir nokta var: Yüksek gelirli insanlar, haftada ortalama 50 saat ve üzeri çalışıyorlar (düşük gelirli bireylerde bu oran %43) ve bu insanların sadece %6’sı iş nedeniyle mutsuz olduğunu söylüyor.

Büyük ikramiye kazanmayı beklemiyorlar

“Düzenli olarak şans oyunu oynuyorum”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %6
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %77

loto
Bu oran, yüksek gelirli insanların paralarını riske atmak istemediği anlamına gelmiyor. Corley, bu durumla ilgili şöyle konuşuyor: “Bu insanların çoğu, kendi paralarını masaya koyup finansal risk alan iş yeri sahipleri. Bu tarz insanlar risk almaktan korkmazlar.”

Kilolarına dikkat ediyorlar

“Her gün yediklerimin kalorisini sayıyorum”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %57
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %5

kiloya dikkat etmek
“Varlıklı insanlar sağlıklarına değer veriyorlar” diyor Corley ve ekliyor: “Yaptığım çalışmadaki kişilerden bir tanesi 68 yaşındaydı ve 78 milyon dolar serveti vardı. Neden emekli olmadığını sorduğumda bana Marslıymışım gibi baktı ve son 45 yılının her gününü egzersiz yaparak ve ne yediğine dikkat ederken geçirdiğini; çünkü kariyerinin sonunun, en büyük kazancı elde edeceği yıllar olduğunu bildiğini söyledi. Eğer kariyerini 4-5 yıl daha uzatırsa, bu 7 milyon dolar kazanç demek.”

Gülümsemelerine özen gösteriyorlar

“Her gün diş ipiyle dişlerimi temizliyorum”
Bu düşünceye katılan yüksek gelirli insanlar: %62
Bu düşünceye katılan düşük gelirli insanlar: %16

diş temizliği

Kaynak: Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!