Uyuşturucu maddelere gerek duymadan rahatlamanıza ve transa geçmenize yardımcı olabilecek 5 etkili yöntem

 Zaman zaman kafamızdaki tüm düşüncelerden sıyrılarak anın tadını çıkarmak için meditasyon gibi farklı tekniklerle andan uzaklaşıp, farklı deneyimler yaşamaya çalışırız. Bazen bizi uykusuz bırakacak seviyede meşgul eden bir düşünceden uyku hapıyla kurtulmaya, bazen ayrılık acısını içkiyle hafifletmeye çalışırız. Her ne sebeple olursa olsun, zaman zaman hepimizin aklını kurcalayan düşüncelerden kısa süreliğine de olsa uzaklaşmaya ihtiyacı var.

trans

Özellikle alkoliklerin ve madde bağımlılarının profilleri incelendiğinde, çoğunlukla hayatın anlamını ararken kaybolmuş, psikolojik olarak zarar görmüş ve kafasındaki düşüncelerden sıyrılmakta zorluk yaşayan bireyler olduklarını gözlemliyoruz. Ancak alkol ve bazı uyuşturucu maddeler sizi anlık olarak ne kadar rahatlatırsa rahatlatsın, sonunda çok daha büyük bir psikolojik bunalımı ve fiziksel çöküşü de beraberinde getiriyor. Uyuşturucu ve zevk verici maddelerin hepsi, beyinde ve vücudun önemli kısımlarında geri dönüşü olmayan, ciddi hasarlara yol açabiliyor. Ülkemizde yaşanan Bonzai krizi de bu hasarın ne kadar ciddi boyutlara ulaştığının somut bir göstergesi.

Uplifers olarak özellikle son zamanlarda ard arda gelen, hepimizin günlük hayatını ve psikolojik durumunu olumsuz olarak etkileyen haberlerden, günlük yaşam içinde karşılaştığımız ve bize uzun süreli stres yaşatan düşüncelerden bir süreliğine de olsa sıyrılıp ana odaklanmamızı sağlayabilecek, zihne ve bedene hiç bir zararı olmayan bazı teknikleri sizler için derledik;

Meditasyon 

Meditasyon

Meditasyon, kafanızdaki tüm düşünceleri boşaltarak anda var olmanıza, içinde bulunduğunuz fiziksel dünyadan bir süreliğine uzaklaşarak tamamen kişiye özel, farklı deneyimler yaşamanıza olanak veren bir rahatlama yöntemi. Uzakdoğu’da özellikle Hindistan’da, günlük yaşam içinde rahatlama tekniği olarak yaygın şekilde kullanılan meditasyonun, uygulayan kişilerin zihninde uyuşturucu madde etkisi yarattığı söyleniyor. Uyku problemi gibi size zarar veren ve psikolojik olarak rahatsız eden sorunlarınızda kurtulmak için meditasyona başlamak uygun bir seçenek olabilir. 15-20 dakikalık bir meditasyon seansı, içinde bulunduğunuz andan ve problemlerinizden uzaklaşmanız için yararlı olacaktır. Konsantrasyon kapasitenizi arttıracak, kendi düşüncelerinizi kontrol etme yeteneğinizin gelişmesine olanak sağlayacaktır.

Ayrıca meditasyonun sağladığı rahatlık ve hissizlik, uyuşturucu madde ya da alkol aldığınızda yaşadığınız ‘bilincinizin kapanma durumu’ gibi uzun süreli bir etki yapmaz. Kontrolü elinizde tuttuğunuz ve yaptıklarınızın bilincinde olduğunuz sürece seansınızı dilediğiniz uzunlukta tutabilir, istediğiniz zaman hiç bir şey yaşamamışsınız gibi günlük akışınıza geri dönebilirsiniz. Beyninizde ve vücudunuzda herhangi bir deformasyona ya da problem sebebiyet vermez.

Meditasyona başlamak ve farklı meditasyon tekniklerini keşfetmek için ‘meditasyon’ kategorimize göz atabilirsiniz.

Dans etmek

dans

Birçoğumuzun sevdiği müzikler eşliğinde saatlerce dans ettiğinde transa geçtiği ve vücudunun kontrolünü kaybederek kendini müziğin akışına bıraktığı olmuştur. Nasıl dans ettiğiniz ve dinlediğiniz müzik türü, dans sırasında ulaşacağınız bilinç seviyesiyle yakından ilgilidir. Ancak yapılan araştırmalar, her çeşit müziğin vücuttaki endorfin (mutluluk hormonu) seviyesini arttırdığını gösteriyor. Aynı şekilde hareket etmek de vücuttaki endorfin seviyesini arttırarak kişinin kendisini daha mutlu hissetmesini sağlıyor.

Bilinciniz açık şekilde dans ediyorsanız ya da yogiler gibi hula hop ya da farklı cisimlerle sürekli aynı geometrik şekilleri çizerek vücudunuzu hareket ettiriyorsanız, zamanla bakış açınızın değiştiğini ve dünyaya farklı bir gözle bakmaya başladığınızı hissedebilirsiniz.

Dansın da temelinde, tıpkı meditasyonda olduğu gibi, içinde bulunduğunuz andan uzaklaşarak basit ve anlamsız bir şeye uzun süreli odaklanmak yatar. Bu şekilde beyin hücrelerinizde uyarılmalar yaratır ve transa geçersiniz.

Kundalini Yoga

Yoga

Kundalini Yoga uygulaması, mükemmel insana ulaşma yolundaki çabalarınızı ve hayatın anlamını bulmak için girdiğiniz arayışı destekler. Kundalini Yoga egzersizleri, içinizdeki ruhani gücü ortaya çıkarır ve bilgeliğe ulaşma çabanızda size yardımcı olur.

Kundalini Yoga, hareket ederken nefes alışverişlerinizi kontrol etmenize yardımcı olur ve ulaşabileceğiniz en yüksek noktadaki benliğinize konsantre olarak sizi farklı bir bilinç düzeyine taşır.

Nefes egzersizleri

Nefes

Nefes almak, yaşamın kaynağı olan, en temel vücut fonksiyonu. Yaşamımızın başlangıcından beri bilinçsiz olarak alıp verdiğimiz nefesin ne kadar önemli ve hayati olduğunu gün içinde hatırlamamamız çok normal. Kalp atışı gibi her an bizimle olan otomatik bir vücut fonksiyonuna odaklanmak, çoğumuzun aklının ucundan bile geçmiyor. Nefes almanın değerini yalnızca boğazımıza bir şeyler kaçtığında ya da saunada nefes almakta zorlanmaya başladığımız anlarda hissediyoruz. Bilinç düzeyimizi genişletmek, ancak nefes aldığımızın farkına vararak ve bu fonksiyonu bilinçaltından çıkarıp bilinç düzeyinde kullanmaya başlayarak mümkün.  Nefes, vücudumuzdaki enerji akışını kontrol eden en önemli güçlerden biri.

Yogiler ve Taoist’ler, vücuttaki enerjinin temel kaynağının nefes olduğunu, ancak yüzeysel ve tekrar eden yapısı nedeniyle bir çok bireyin nefes alış-verişini farkında olmadan sürdürdüğünü söylüyor.

Nefes alışverişlerinizi bilinç düzeyine getirerek yapmaya başladığınızda ve bu deneyimi derinleştirdiğinizde, bilincinizin açıldığını ve dünyaya farklı bir pencereden bakmaya başladığınızı fark edebilirsiniz.

Farklı nefes tekniklerini ve bilinçli nefes alıp vermenin bedensel ve ruhsal etkilerini buraya tıklayarak detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bilinçli cinsel ilişki

love

Cinsel ilişkinin transa geçirici ve bilinç düzeyimizi farklı bir boyuta getirici bir etkisinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bir çok yetişkinin hayatının bir parçası olan cinsellik de, karşınızdaki kişiyle olan iletişiminize ve  deneyiminizin kalitesine göre farklı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Cinsellik deneyiminin transa geçirebilecek düzeyde yoğun olmasını, mümkün olabildiğince saflığın ve sevginin odak noktanızda olduğu cinsel deneyimlerle sağlayabilmeniz mümkün. Cinsel deneyiminizi bilinç düzeyinde gerçekleştirdiğiniz sürece, yalnızca cinsel organınızın değil tüm vücudunuzun uyarıldığını farklı bir bilinç düzeyine geçiş yaptığınızı hissedebilirsiniz.

Cinsellik deneyiminizi bir üst seviyeye taşımak için Tantrik Seks uygulamalarına göz atabilirsiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!