Uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıklar

Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan kadınların sayısı, erkeklerin sayısından daha az. Ancak son yıllardaki istatistikler, bu durumun böyle gitmeyeceğini gösteriyor. ABD’nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine bakılırsa, 2002-2013 yılları arasında eroin bağımlısı olan kadınların sayısı, erkeklerin sayısından iki katı kadar artış göstermiş.

Uzmanlar, birçok kadının bilmeden bağımlı olduğunu düşünüyor. Herkes bağımlı olabilir, herkesin bu konudaki deneyimi birbirinden farklı olabilir. Ancak uzmanlar, bağımlılıkların tedavisi konusunda cinsiyet farklılıklarının da önemli olduğunu söylüyor.

İlgili yazı: Aşk ile bağımlılık arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?

Uplifers olarak cinsiyet farklılıklarının bağımlılık tedavisi üzerindeki etkilerini derledik:

1. Biyolojik nedenler

Kadın vücudu, erkek vücudundan daha az su barındırır. Bu da kadınların vücudundaki alkol veya uyuşturucu maddenin daha az seyreltildiğini gösteriyor. Ayrıca kadınlardaki yağ dokusu daha fazla, spesifik enzimlerin seviyesi daha düşük. Tüm bu biyolojik nedenlerin sonucu olarak kadınlar, erkeklere kıyasla daha hızlı bağımlı oluyor.

2. Çocuklukta cinsel istismar mağduru olmak

ABD’nin Madde Bağımlılığı Ulusal Enstitüsü’ne (NIDA) göre çocuklukta cinsel istismara uğrayanların madde bağımlısı olma ihtimali, diğerlerinin 3 katı kadar daha fazla.

Uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıklar
Bir araştırmaya göre kadınlar tedaviye daha erken başlıyor ancak buna rağmen erkeklere göre daha fazla bağımlılık geliştirmiş oluyor

3. Bağımlılık yapan ilaçlara kolay erişim

Kadınlar, duygusal veya psikolojik nedenlerle kendi başlarına ilaç kullanmaya daha meyilli oluyor. Anksiyete, depresyon, sınırda kişilik bozukluğu veya yeme bozukluğu kadınları daha çok etkiliyor. Böyle durumlarda ilaca başvurmaya daha meyilli olan kadınlar, daha kolay bağımlı olabiliyor.

İlgili yazı: Bağımlılıklar alışkanlık mı seçim mi?

4. Aile ve fiziksel görünüşle ilgili sorumluluklara bağlı stres

Kadınlar çoğunlukla ailenin odak noktası oluyor, aynı zamanda kariyerinin taleplerini karşılamak zorunda kalıyor. Bu nedenle dış görünüşlerini mükemmelleştirmek ve ailevi sorumluluklarını daha stressiz bir şekilde yerine getirmek için ilaçlara daha çok başvuruyorlar.

5. Sevdiği kişiye bağlı kalmak

Sevgili, eş veya partner bir kadını uyuşturucu kullanımına yönlendirebilir ve uyuşturucu kullanımı bu çiftler arasında bir çeşit ritüele dönüşebilir. Daha sonra da uyuşturucu kullanımı çiftler arasındaki bir bağ halini alabilir.

Amerikan Psikiyatri Derneği’nin 2009 yılında yapılan yıllık buluşmasında da kadınlar ve erkekler arasındaki bu farklılıklardan ötürü uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde cinsiyete özel bir yaklaşım benimsenmesi gerektiği tartışılmış. Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar tedaviye daha erken başlıyor ancak buna rağmen erkeklere göre daha fazla bağımlılık geliştirmiş oluyorlar, daha fazla psikolojik stres ve daha fazla anksiyete geliştirmiş oluyor.

Kaynaklar:
Psychology Today
Psychiatric Times

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!