Uyumun rengi yeşilin 1001 tonu bu yaz ofislerde

Bu yaz her yerde, her şeyin içinde yeşili görüyoruz. ‘Nasıl bu derece trend oldu da saç rengimize kadar her şeyi yeşil yaptık?’ diye sorarsak, tabi ki tasarımcılarımızın 2016 yaz modasına kattıkları hayal güçleri ve yeşil rengin o eşi benzeri olmayan enerjisi diye cevap verebiliriz.

Yeşil rengin psikolojik olarak anlamı da enerjimizi yükseltmeye yönelik, doğayı hatırlatan ve çok farklı tonlara sahip olması yanında, uyumu, işbirliğini ve olumlu enerjileri de temsil ediyor. Yeşil aynı zamanda sakinleştirici bir renk olarak da kullanılmasının yanı sıra, aklın, bilincin ve güvenin de simgesi konumunda.

Peki ofislerimizde yeşil modasını nasıl kullanacağız?

Öncelikle tasarımlarda tek düze bir ton göremiyoruz. Parlak yeşilden koyu yeşile veya açık yeşil tonlar ile daha farklı göz alıcı tonlar birlikte kullanılmış. Bu yazımızda baştan ayağa yeşil trendi uygulamak istesek nasıl bir yol izleyebiliriz sorusuna odaklanacağız.

Öncelikle yeşil elbise trendini ele alalım. Özellikle diz altına kadar uzanan, belden saran 1960’ları yansıtan elbise modelleri bu yazın diğer bir öne çıkan modası. Bu tipi koyu yeşil tonda kullandığımızda, özellikle koyu kırmızı veya kahverengi tonda incecik bir kemer ile tamamlayabiliriz. Koyu tonda tercih edeceğimiz yeşil elbisemizi ise görece açık yeşil tonda yüksek topuklu ayakkabımız ile tamamlayabiliriz.

yeşil trendi

Yeşil dar kalem etek modelleri ise diğer bir vazgeçilmezimiz olabilir. Kombinlerimizde eteğimize dikkat çekmek istiyorsak, özellikle parlak yeşil tonları tercih edebiliriz. Yine eteğimizi ipek dokunuşta koyu tonda bluz veya gömleklerimiz ile birlikte kullanabiliriz. Eteğimiz ile aynı tonda veya takım olarak tercih edeceğimiz blazer ceketimiz de şıklığımızı tamamlayacaktır. Bu kombinimize biraz daha hareket eklemek için ayakkabı tercihimizi yüksek topuklu, bilek ve ayak ucunda ince bantları olan, genel olarak yeşil tonların hakim olduğu, geçişli renkleri içeren bir tasarımda tercih edebiliriz.

Spor kullanımda ise yeşil gerçekten eşi bulunmayan bir renk. Eğer jean kullanabildiğimiz bir kombin ise, açık yeşil tonları içeren özellikle yazın çok rahat kullanabileceğimiz dökümlü gömleklerimiz ile skinny açık mavi tonda jean’lerimizi ve yine açık yeşil dokunuşlar içeren topuklu veya yüksek tabanlı spor model ayakkabılarımız ile birlikte kullanabiliriz.

moda önerileri yeşil

Yeşil modasına ek kullanabileceğimiz aksesuarlarımız, çanta ve ayakkabı seçeneklerinde de ön plana çıkarken, saç, makyaj ve oje tonlarında da yeşil oldukça ön plana çıkıyor.

Siz de bu yaz yeşil trendine uyun. Yemyeşil günler ve güzel enerjiler yanınızda olsun…

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam