Uyku bozukluğu Alzheimer’a sebep olabilir

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, uyku bozuklukları hafıza problemlerine sebep olabiliyor. Hafıza problemleri de Alzheimer’in başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.

Uyku bozukluğu Alzheimer’a sebep olabilir
Uyku bozukluğu Alzheimer’a sebep olabilir

Bilim insanları Alzheimer ve uyku bozukluğu arasında bir ilişki olduğunu biliyorlardı. Ancak bu durum tam olarak açıklanamıyordu. Prof. Gregory Brewer tarafından yapılan bu yeni araştırmada konuyu açıklayabilecek bulgular elde edildi. Brewer, uyku problemlerinin mi hastalığa sebep olduğunu yoksa hastalığın mı uyku sorunlarına yol açtığının araştırıldığını söylüyor. Brewer’in iddiasına göre, kendisinin yürüttüğü araştırma neticesinde uyku bozukluklarının Alzheimer’a sebep olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Genetik olarak Alzheimer hastalığına sahip olan bir farenin üç günde bir karanlığın zamanı değiştirilerek jet lag (saat farkından dolayı rahatsızlık) olması sağlanıyor. Jet lag olan farenin, daha düşük seviyede antioksidana sahip olduğu gözlemleniyor. Antioksidan Alzheimer’a sebep olan hücre hasarlarıyla mücadele edebiliyor.

Bütün bunların neticesinde, uyku bozukluğunun Alzheimer’a sebep olduğu yönündeki düşünceler güçleniyor.

Prof. Bowell, hafıza kaybından ötürü sorun yaşayan insanlara, düzenli uyumalarını sağlayacak egzersizlerin tavsiye edilmesi gerektiğini düşünüyor. Böylelikle hafıza sorunu ortadan kalkabilir.

Kaynak:
Spring

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!