CrossFit atleti, Coach ve kulüp yöneticisi Utku Tuncer, CrossFit Games yarı finalinde ter dökecek

Türkiye’de profesyonel CrossFit atleti deyince ilk akla gelenlerden biri olan Utku Tuncer; bir sporcu, coach ve kulüp yöneticisi olarak hedeflerini, sevgili Uplifers okuyucuları için anlattı.

utku tuncer1

Üniversitede bölüm seçerken spor yöneticiliğine yönelen ve amacının en başından beri kulüp yöneticisi olmak olduğunu dile getiren Tuncer, bu süreçteki en önemli adımı önce uzun bir eğitmenlik deneyimi olarak tanımlıyor. Kasım 2014’te açılan Antrum CrossFit’in kulüp yöneticiliğini üstlenmesiyle beraber hedefine ulaştığını söyleyen Utku Tuncer, diğer yandan profesyonel CrossFit kariyerine ara vermeden devam ediyor.

“Atlet olarak ise amacım, CrossFit Games’te Avrupa ve dünya çapında ismimi duyurmak. Geçen sene bu hedefe doğru bir basamak ilerleyip Asya Bölgesi finallerine katılmaya hak kazandım ve Asya Bölgesi 8’incisi oldum. Bu sene ise Türkiye’nin dahil edildiği Afrika Bölgesi’nden, CrossFit Open’a katılan 4.200 kişinin arasında 5. oldum ve bu ay sonu bölgesel finalde yarışacağım.”

Bu sene CrossFit Games’in bölgesel finallerinde yapılan bir diğer değişikliğe göre, Avrupa’dan Open’da ilk 30 ve Afrika’da ilk 10’a girenler hep beraber “Meridian Regional” adı verilen yeni bir bölgenin finalinde ilk 5’e girmek için ter dökecekler. Böylece Meridian bölgesinin ilk 5’i CrossFit Games’te yarışmaya hak kazanacak.

“Hedefim en başından beri CrossFit Games’e gitmek. Meridian bölge finalinde ilk 5’e girmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.” Bu sene yürürlüğe giren değişikliklerle aslında Afrika bölgesinden katılanlar olarak işlerinin bir bakıma daha zorlaştığını da dile getiren Utku Tuncer, “Meridian bölgesinde hali hazırda 3 CrossFit Games atleti var ve CrossFit Games de yalnızca ilk 5’e yer var” diye ekliyor.

Bu seneki değişikliklerin Türk izleyicisi bakımından en güzel yanı ise, geçen sene canlı yayın yapılmayan Asya bölge finallerindeki Türk sporcuların bu sene, Avrupa bölgesiyle birleştirilmesinden dolayı canlı olarak internetten izlenebilmesi olacak.

CrossFit Games bölgesel finalleri ve Athlete Games gibi katıldığı yurt dışında gerçekleşen diğer yarışmalar sayesinde Avrupa’nın en iyi atletleri ve  coach’larıyla bağlantıda olup fikir alış verişi yapmak adına ise ayrı bir önem taşıyor Tuncer için.

utku tuncer3

Antrum CrossFit’in head coach’luğu da yürüten Tuncer, hem üyeler, hem de Team Antrum için ayrı programlama yapıyor ve uygulatıyor. Bu sayede box açıldığından beri amaçladıkları fiziksel verimliliğe ve yüksek kalitede antrenmanlara ulaşıldığını ve bunu sürekli geliştirmeyi hedeflediklerini dile getiriyor. “Dersler minimum 10-12 kişiyle yapılıyor. Bu amacımıza ulaşmakta olduğumuzun bir göstergesi.” Team Antrum için hedefi ise; Türkiye ve yurt dışındaki yarışmalara hazırlanmak, başarı sağlamak ve uzun vadede CrossFit Games’e atlet yetiştirmek. Örnek olarak 19 yaşındaki Yunus İlhan, şu anki performansıyla ilerisi için gelişmeye devam edeceğinin ve başarılı bir atlet olacağının sinyallerini veriyor. “12 aydır uygulamakta ve uygulatmakta olduğum programdan tüm takım üyeleri sonuç almakta. Ayrıca CrossFit Open’da Türkiye sıralamasında 1. olan eski milli halterci Hatice Yılmaz’ın Team Antrum’a katılmasıyla halter konusunda daha da verimli şekilde ilerliyoruz.”

“Kısa vadede hedefimiz Battle of Bosphorus CrossFit Challenge’15’te Antrum ailesi olarak başarılı sonuçlar elde etmek ve Team Antrum olarak da ilk 10’a 6 atlet sokmak. Uzun vadede kişisel hedefim ise 2017 yılına kadar CrossFit Games’te yarışmak. Şu anki programım ile uyku ve beslenme düzenim hepsi bunun için.”

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!