“Ustalar” EMAAR’da: Mehmet Turgut fotoğrafçılıkta 25. yılını kutluyor

Mehmet Turgut, dededen babaya, babadan oğula geçen 3 kuşaklık fotoğrafçılık yolculuğunun 25. yılını ustalara saygılarını sunarak kutluyor. Turgut’un, “ustalığın” ayak izlerini takip ederek zamansız portrelere taşıdığı “Ustalar” sergisinin açılışı, Mustafa Alabora, Gamze Cizreli, Bige Kotil, Banu Taşkın, Begüm Kütük, Erdil Yaşaroğlu, Ada Sanlıman Turgut, Doğan Duru, Yağız İzgül, Emre Yetkin, Esra Bezircioğlu, Güzin İlker gibi isimlerin katılımıyla Emaar’da gerçekleşti.

Birbirinden değerli oyuncu, akademisyen, ressam, müzisyen, gazeteci, fotoğrafçı, yazar ve edebiyatçının fotoğraflarından oluşan sergi, Türkiye’nin önde gelen restoran zinciri markası BigChefs’in sponsorluğunda ve Emaar’ın ev sahipliğinde düzenleniyor. 12 Kasım’a kadar ziyarete açık olan “Ustalar” sergisinden elde edilecek gelir, Türk Eğitim Vakfı bünyesinde açılan “Yarının Ustaları” burs fonuna aktarılacak.

“Ustalığa sadece zamanla, sadece sabırla ulaşılmıyor. Usta olmak için sadık olmak lazım. Ustalığına yürüdüğün yola sadakat göstermek lazım.”
Aydın Boysan

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğinde 25 yılı geride bırakan ödüllü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un çektiği zamansız portreler, “Ustalar” sergisinde bir araya geliyor. “Ustalar” sergisi, benliklerini “tecrübe” ile doldurmuş, sabırla yoğrulmuş, yürüdükleri yola sadakatle bağlanmış, yaşamda (ve yaşamlarda) iz bırakmış ustaların portrelerine ev sahipliği yapıyor.

 

“Ustalar” sergisi, fotoğrafların edisyon baskılarının satışlarından elde edilecek gelirle ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) bünyesinde açılan “Yarının Ustaları” başlıklı burs fonuna yapılacak bağışlarla, güzel sanatlar ve gastronomiyle ilgili bölümlerde okuyan gençlerin eğitimlerine destek sağlayacak.

“Nesilden nesile aktarımın büyüsü”

BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli, serginin parçası olmakla ilgili duygularını “Kadim ustalık geleneğinin elden ele, gönülden gönüle akıp devam etmesi için hepimizin elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşünüyorum. ‘Ustalar’ sergisinde, BigChefs olarak büyük bir gururla yer almamızın en büyük sebebi de, bu nesilden nesile aktarımın büyüsü…” sözleriyle anlatıyor.

“İz bırakan simalara zamansız bir saygı duruşu”

“Emaar Square Mall olarak ev sahipliği yapmış olduğumuz ‘Ustalar’ sergisi ve desteklemekten onur duyduğumuz ‘Yarının Ustaları’ sosyal sorumluluk projesinin coşkusunu yaşarken geçmişten gelen birikim ve vizyonun geleceğe doğru yeni kapılar açacak olmasının gururunu taşıyoruz,” şeklinde konuşan Emaar Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Bige Kotil, “Bu proje kapsamında Mehmet Turgut’un ölümsüz portreleriyle hepimizin hayatında iz bırakan isimlerin simalarına zamansız bir saygı duruşuna geçiyoruz…” diye ekliyor.

“Bize muhteşem değerleri hatırlatan büyük ustalar”

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın ise görüşlerini, “‘Ustalar’ projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz TEV – ‘Yarının Ustaları’ Burs Fonu sayesinde güzel sanatlar ve gastronomi dallarında eğitimi alan gençlerimizin ‘ustalık’ yolunda ilerlemelerine destek olmayı amaçlıyoruz. İnce işçiliğin, sabrın, özgünlüğün, farklılıkların, yeniliğin ve yenilenmenin muhteşem birer değer olduğunu bize hatırlatan, projede ismi geçen tüm büyük ustaların önünde saygıyla eğiliyorum,” sözleriyle dile getiriyor.

BigChefs’in sponsorluğunda, Emaar’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Ustalar” sergisi, 12 Ekim – 12 Kasım 2022 süresince 10.00-22.00 saatleri arasında Emaar’da ziyaret edilebilir.

Sergide fotoğrafı yer alan ustalar:

Adnan Çoker, Ahmet Turgut, Ara Güler, Arif Keskiner, Aydın Boysan, Cahit Berkay, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Erdal Beşikçioğlu, Ergin İnan, Erkan Can, Erkin Koray, Erol Büyükburç, Fazıl Say, Ferhan Şensoy, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, İlber Ortaylı, Leman Sam, Mehmet Ali Birand, Mehmet Güreli, Menderes Samancılar, MFÖ, Muazzez İlmiye Çığ, Murathan Mungan, Mustafa Alabora, Mücap Ofluoğlu, Nebahat Çehre, Nejat Yavaşoğulları, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Seyfi Dursunoğlu, Şemsi İnkaya, Şener Şen, Tuncel Kurtiz, Yaşar Kemal, Yetkin Dikinciler, Yıldız Kenter, Zeynep Oral

Mehmet Turgut hakkında

21 Temmuz 1977 yılında Ankara’da doğdu. İsmini aldığı dedesi Mehmet Turgut’un mesleği olan fotoğrafçılık kaderini belirledi. Uzun yıllar teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yaptı. İlerleyen zaman içerisinde kendisini kurgusal fotoğraflar çekmeye ve fotoğraf sanatına adadı. Photographic Society of America ve Austria Super Circuit başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında sayısız ödül kazandı. Ayrıca fotoğraf üzerine sayısız seminerler verdi. Turgut, TEDx Istanbul ve Boston MIT gibi platformlarda konuşmacı olarak yer aldı. Turgut aynı dönemde dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kaas’ın Best Of albümü 19 ve Ozzy Osbourne’un single çalışması Let It Die için kullanılan kapak fotoğraflarını çekti.

2009’da Türk Sanat Kurumu tarafından “Yılın Fotoğraf Sanatçısı” seçildi. 2014 yılında ise, One Eye Land Ödülleri’nde Avrupa’da “Yılın Fotoğrafçısı” oldu. Yayın hayatına 2009’da başlayan Karakalem Dergisi’nin ve 2019’da başlayan 46 Dergisi’nin sahibi ve yaratıcı yönetmeni olan Turgut, ilk fotoğraf kitabı olan 30’u ise 2012 yılında çıkardı. 2014 yılında Ara Güler ve Aydın Boysan gibi isimlerle “Ala Portreler” projesini ortaya çıkardı. Roma Expo Sabatini’de yurt dışındaki ilk fotoğraf sergisini açtı. Kafa, Ot, Tuhaf gibi edebiyat dergilerine görsel danışmanlık ve içerik üretmeye devam etmekte olup eğitimci kimliğiyle üniversitelerdeki görevini sürdürüyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!