Ünlülerin antrenörü Harley Pasternak’tan “en iyi hayatı” yaşamak için 5 öneri

Harley Pasternak, Katy Perry’den Ariana Grande’ye, pek çok ünlü ismin fit ve sağlıklı görüntüsünün arkasındaki isim. Pasternak, yalnızca spor değil, sağlıklı yaşam önerileriyle de dikkat çekiyor. Çünkü sağlıklı bir yaşam sürmek, yalnızca spor salonundaki eforlarınız ile yakalayabileceğiniz bir şey değil. Neler yediğiniz, nasıl uyuduğunuz, rahatlamak için yaptığınız aktiviteler gibi daha pek çok şey yaşam kaliteniz üzerinde etkili.

Pasternak’a göre neler yediğiniz, nasıl uyuduğunuz, rahatlamak için yaptığınız aktiviteler gibi daha pek çok şey yaşam kaliteniz üzerinde etkili.

Pasternak’ın paylaştığı, sağlıklı, huzurlu ve yaşayabileceğiniz “en iyi hayat”ı yaşayabilmek için, olmazsa olmaz 5 kuralı sizler için bir araya getirdik.

Her gün en az 7 saat uyuyun.

Pasternak’a göre, uyku, sağlıklı bir yaşam için en az spor yapmak ya da yediklerinize dikkat etmek kadar önemli. Açmak üzere olan bir çiçek olduğunuzu hayal edin, sizce oksijen mi, su mu daha önemli? Herhangi birinin eksik olması durumunda büyümeniz mümkün değil. Dolayısıyla uykuyu önceliklerinizden biri haline getirmek, sağlıklı bir yaşam için gösterdiğiniz diğer tüm çabaların da daha etkili olmasına yardımcı. Uykusuz kalmak, iştahtan metabolizma hızınıza kadar pek çok konuda etkili olan hormonlarınızı da etkileyebiliyor. Örneğin, uykusuzluk durumunda, açlık hormonu olarak da bilinen ghrelin seviyesi artıyor. Böylelikle yediklerinize dikkat etmeniz ya da sağlıklı yemek seçimleri yapmanız zorlaşıyor.

Uyku konusunda önemli olan tek şey ne kadar uyuduğunuz da değil. Kaliteli bir uyku almak da öncelikli hedeflerinizden olmalı. Eğer yeterince dinlenmemiş hissediyorsanız, sebeplerini araştırmanızda fayda var.

Her gün en az 10000 adım atın…

…Ancak hedefiniz 12.000 olsun diyor Pasternak. Çünkü spor yapmadığınız zamanlarda dahi vücudunuzu aktif tutmak oldukça önemli. Bir haftada 168 saatimiz olduğunu ve bunların ortalama yalnızca 3 saatini spor salonunda geçirdiğimiz düşünülürse, hareketsiz kaldığınız tam 165 saatiniz var. Spor salonu dışında ne kadar hareket ettiğiniz de, aslında spor salonunda geçirmek zorunda kalacağınız vakitlerin belirlenmesinde önemli.

Günce 10.000 adım başlangıç için güzel bir sayı olsa da, hedefiniz asla 10.000’de kalmamalı. Yapılan araştırmalara göre vücudumuzun ihtiyacı olan “sihirli” adım sayısı tam olarak belirlenememiş olsa da, araştırmalar ve uzmanlar ortak bir kanıda buluşuyor: ne kadar çok adım, o kadar iyi. 

Her gün teknolojiye en az 1 saat ara verin.

Pasternak’ın üzerinde en çok durduğu ve belki de en beklenmedik olanı ise dijital detoks. Her gün en az 1 saat boyunca teknolojik tüm cihazlardan ayrı kalmanızı öğütleyen Pasternak, bu süre boyunca uyarıcı tüm bildirimleri de kapamanız gerektiği kanısında. Ancak tabi ki kitap okurken müzik dinleyebilirsiniz.
Dijital detoksa adeta bir meditasyon gözüyle bakan Pasternak; kendimize ayırdığımız bu vakti aslında belki de Instagram’da “hikaye” izlerken nasıl geçtiğini fark etmeden çalınan zamanlar olarak görüyor. Dijital detoks ile zihninize kısa bir mola verdirebilir, dolayısıyla stresten de uzak kalabilirsiniz.

Günde 5 öğün, protein, lifler ve yağ bakımından dengeli beslenip, su tüketimini ihmal etmeyin.

İyi beslenmek de, Pasternak felsefesinin major bileşenlerinden biri. Sağlıklı yemenin kişiye ve alışkanlıklara göre pek çok farklı yöntemi bulunsa da, Pasternak’a göre üç ana bileşeni mevcut: protein, lif ve sağlıklı yağlar.

Bu üç öğenin dengeli olduğu bir diyet, vücudunuza ihtiyacı olan benzini veriyor. Diğer yandan tokluk hissini arttırarak gün içindeki sağlıksız kaçamakların da azalmasına yardımcı oluyor. Günde 5 öğün kuralı bazılarımız için yaşam tarzı dolayısıyla uygun olmasa da, üç ana öğün ve 2 sağlıklı ara öğün olarak planlayabilirsiniz. Susuzluk hissi kimi zaman açlıkla karıştırılabildiğinden, uzun süre susuz kalmak daha fazla yemenize de neden olabiliyor.

Her gün 5 dakika dayanıklılık antrenmanı yapın.

Evet doğru okudunuz, yalnızca 5 dakika. Günde 5 dakikanızı ayırarak, spor salonunda vakit geçirmenin önüne geçebilirsiniz. Eğer özel fitness hedefleriniz yoksa, kilo vermek, forma girmek gibi, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için günde yalnızca 5 dakika yeterli.

Bu kuralı etkili olarak uygulayabilmek için haftanın her günü için vücudunuzun farklı bir bölgesini çalıştıracak farklı bir egzersiz seçebilirsiniz. Örneğin ilk gün 20’li bir set olarak lunge yapabilir, ikinci gün şınav çekebilir, sonraki gün plank ile devam edebilirsiniz. Böylelikle bir haftada vücudunuzun tüm kas gruplarını çalıştırmış olabilirsiniz.

Bonus: Şehir hayatına daha hızlı ayak uydurun.

Şehir hayatında bir yerden bir yere gitmek çoğu zaman vakit aldığından, aslında yapmak istediğimiz birçok şeyi yapmaktan vazgeçebiliyoruz. Zaman kontrolü, şehir hayatında daha aktif yaşayabilmek için en önemli şeylerden biri. Dolayısıyla bedeninizi ve fiziksel koşullarınızı şehrin karmaşasına adapte ettiğinizde, tüm sorunlarınız çözülecek ve yapmak istediğiniz şeylere kolayca zaman ayıracaksınız.

Tek başına her biri faydalı ve etkili olsa da, önemli olan yukarıda saydığımız kuralların her birini uygulamaya özen göstermek. Tüm bu kuralları hayatınızda daha kolay uygulayabilmek için size yardım edecek birbirinden başarılı, fonksiyonel, pratik ve sağlıklı ürüne Uplifers Wellness Shoptan ulaşabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: 2017’nin en yeni wellness trendleri: Zorlu egzersizlere veda, yavaş ve etkili egzersizlere merhaba

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!