Ultraviyole ışınlarının çiçekler üzerindeki büyüleyici etkisi

On binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca türü olan bitkiler, sahip oldukları detaylarla ve güzellikleriyle bizleri her zaman büyülemeyi başarıyor. Fakat bu kez fotoğrafları çekilen bu bitkiler bizi yalnızca büyülemekle kalmıyor, adeta başka dünyalara götürüyor.

28 yaşındaki fotoğrafçı Craig Burrows bitkileri, yeni bir yöntemle fotoğraflıyor. “UVIVF” yani UV ışınları kullanılarak çekilen bu fotoğraflarda, normalde göremediğimiz detaylar çok daha farklı ve canlı renkler olarak yansıyor sonuçlara.

Craig Burrows’un fotoğraf çekerken kullandığı bu yöntem, fotoğrafı çekilen nesnenin filtreden geçirilmiş 365 nm LED ışığıyla aydınlatılmasıyla gerçekleştiriliyor. Yani filtre yalnızca kızılötesi ışınların geçişine izin veriyor.

Sanatçı Craig Burrows, fotoğrafladığı bitkileri siyah bir fonun önüne koyarak ortaya çıkan sonuçları çok daha etkileyici bir hale getiriyor. Şimdilik birer birer fotoğrafladığı bitkileri ilerleyen zamanlarda daha geniş alanlarda; seralarda, bahçelerde toplu halde fotoğraflamayı planladığını söylüyor. Craig Burrows’un işlerini Flickr hesabından ve kendi web sitesinden yakından takip edebilirsiniz. İşte sanatçının ağzınızı açık bırakacak, ve sizi 5 dakika durup düşündürecek güzellikteki fotoğrafları:

Kaynaklar:
Thisiscolossal.com
Flickr