Ulaşman gereken yer neresi: En önemli durak sensin

Koşma.
Koşacak bir yer yok.
Ulaşacağın bir yer yok.Sadece kendin varsın ulaşacağın.
O da en derininde; her hareketinde, her deneyiminde.

Bakmayın yaklaşık iki senedir her hafta sizinle yazılarımda uzun uzadıya konuştuğuma. Aslında severim sessizliği çok. Sessizliğimde var olurum çoğu zaman. Bana, ardından da sizlere yazılarımdan akanlar, sessizliğimden gelir konar anlarıma.

Yukarıda okuduğumuz 4 satır bugüne kadarki en kısa ve net yazım oldu. Bana çok şey verdi. Umarım size de o satırlardan ışıklar akar bana olduğu gibi.

Ben de birçoğumuz gibi hayatın hızına kapılıp soluksuz koşmaya çalışıyorum içinde zaman zaman. Koşmaktan nefes nefese kalıyorum, dalağım şişiyor, canım acıyor ama tatmin olamıyorum bir türlü kendimden. Okuduğunuz satırlar da öyle anların bir tanesinde geldi. Beni sakinleştirdi, dinginleştirdi, aydınlattı.

O anlarımdan çok, sessizlik anlarımdan bahsetmek istiyorum size bugün azıcık.

Kendimle sessizliğimde buluştuğum anlar. Günümüz tabiriyle adı meditasyon.

Çok duyulan, sürekli kullanılan kavramların içi boşalıyor maalesef bir süre sonra. Çok duymaktan bir süre sonra içinden içinden tepkili olmaya başlayabiliyorsun. Biliyorum, çünkü ben de biraz öyle bir karakterim. O yüzden bazen meditasyon yerine sessizliğimde kendimle buluşuyorum demek daha çok hoşuma gidebiliyor.

Aslında hayatta her an meditatif halde olabiliriz biliyor musunuz? Kimimiz resim yaparken, kimimiz yürürken, kimimiz denizin altında, kimimiz ev temizlerken, kimimiz bir enstürman çalarken.  Sadece anda varolmaktan bahsediyorum. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, sadece yaptığınıza odaklandığınız, bir bakmışsınız yaptığınız dışında başka hiçbir şey aklınıza dahi gelmemiş; düşünceler yok olmuş anları var ya hani. O anlardan bahsediyorum. O anları deneyimlemiş olanlar; o anlar sanki hayatla su gibi aktığımız anlar gibi değil mi?

Meditasyon ise o anlara bilinçli olarak girmek demek aslında. O anları haybeye yaşamak değil de, bilinçli olarak o boşluğa girip oralardan maksimum düzeyde yararlanmak. Hayattan kopmak demiyorum, aksine hayatla olan bağını kuvvetlendirmek, hayatını istediğin yönlerde kalitelileştirmek.

Ben Gamze olarak o anlardan hayatıma öyle işime yarayan farkında olma halleri katıyorum ki… Ne oluyor? Fark ettiğim anda ise hayatımda devam etmesini istemediğim durumları, istediklerimle değiştirebiliyorum. Bu ilk önce farkındalık, sonra cesaret, sonra da sıkı kendini takip etme, disiplinli bir şekilde kendinle çalışma işi.

Belki bazılarınız biliyorsunuzdur artık. Ben yoga ve meditasyon hocalık eğitimlerime; ikisine de; kendim için başladım. Aklımda hiç ama hiç bu işi göstermek vb. yoktu. Kendim içindi her şey; kendi içimde derinleşmek, kendimi anlamak için. Sonra her ikisi de kendi hayatımda işime o kadar yaradı ki, bu bilgileri kendime saklamanın haksızlık olduğunu düşündüm. Çünkü biliyordum ki benim gibi çok fazla insan kendi hayatında cebelleşiyordu ve daha basit ve kolay hale getirmek için arayıştaydı. O yüzden de kendime saklamayıp öğrendiğim bilgileri hocalık yoluyla paylaşmaya karar verdim mezun olduğum andan itibaren ve aktif şekilde eğitmenlik yapıyorum çok büyük heyecan ve zevkle.

Verdiğim meditasyon eğitimi var düzenli bir şekilde. Meditasyon nedir, nasıl yapılır, neye yarar, ben kimim, stres nedir, sağlıklı seçimler nasıl yapabilirim, aynı kısır döngüleri yaşamaktan nasıl kurtulabilirim gibi soruları konuştuğumuz ve bir de üzerine üç ayrı meditasyon varyasyonu gösterdiğim; sen evinde moduna göre rahatça kendi başına pratik edebil diye. Eğitim sadece bir seferlik zaten, sonrasında kendi sorumluluğunu sen alıyorsun. Sonrası sende yani…

Bir de grup meditasyon çalışmalarım var her ay, ayda iki defa gerçekleştirdiğim. Her çalışmanın ayrı bir teması var; güvenmek, teslimiyet, beden aşkı, sessizlik gibi. O bir saatlik çalışmalarda ise ilk önce bir süre tema üzerinden konuşup ardından da içsel yolculuğa çıkıyoruz hep beraber. Grup enerjileri çok kuvvetli oluyor, yoğun hissediliyor. Ben çok seviyorum! Bir de hepimizin sessiz bir alanı beraber sessizlikte paylaşmaya ne kadar ihtiyacı varmış. Bu çalışmaları yapmaya başladığımdan beri bunu iyice görüyorum. Nice beraber sessiz paylaşımlarda bulunmayı diliyorum tüm ihtiyacı olanlarımız için…

Senin de ilgini çekiyorsa, kalbinde bir merak uyandıysa, detaylı bilgi almak istersen bana istediğin zaman [email protected]dan ulaşabilirsin.

Instagram hesabım ise @gmzbaytan. Oradan da tüm çalışmalarımı duyurmaktayım.

Eh, sessizliklerde buluşmak, kaynaşmak dileğiyle o zaman.

Sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Bizden bize içten bir mektup: Ne zaman özümüzden bu kadar uzaklaştık?

Gamze Baytan Meditasyon ve Yoga Eğitmeni
Selamlar, Gamze ben. Meditasyon ve yoga hocasıyım. 7/24 çalıştığım organizasyon sektöründen bir anda "Ne yapıyorum ben kendim için" diyerek çalışma hayatımda ne istediğime karar ... Devam