Türkiye’nin Şifalı Suları: Kaplıca Rotaları

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi özellikler, bu toprakların şifalı sular ve kaplıcalar açısından zengin olmasına imkan sağlıyor. Kaplıcalar ve şifalı sular, tarihten bu yana hem fiziksel olarak belirli rahatsızlıkların giderilmesine hem de vücudun ruhsal olarak dinlenmesine imkan sağlıyor. Türkiye’nin farklı noktalarındaki şifalı suları keşfedebileceğiniz rotaları sizin için derledik.

Siz de şifalı su ve kaplıcalardan yararlanmak için Türkiye’nin en sevilen termal otellerini inceleyebilir ve farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

1. Yalova Termal Kaplıcaları

İstanbul’un hemen yanı başında yer alan Yalova, Osmanlı’dan bu yana kaplıcaları ile ünlü bir şehir olarak biliniyor. Şehrin farklı noktalarında yer alan kaplıca merkezleri, artrit ve romatizmal rahatsızlıklar için iyileştirici bir etkiye sahip. Ayrıca Yalova kaplıcaları yeşil bir doğanın içerisinde yer alıyor. Böylece hem doğayla başbaşa kalabilirsiniz hem de şifalı sularla tedavi olabilirsiniz.

2. Pamukkale- Denizli

Dünyanın en ünlü doğal güzellikleri arasında yer alan Pamukkale, beyaz renkli travertenleri ve sıcak su terasları ile her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Pamukkale ,sahip olduğu doğal güzelliğinin yanı sıra şifalı suları ile de biliniyor. Pamukkale’de yer alan kaplıca suları cilt hastalıkları ve romatizmal rahatsızlıklar için alternatif bir tedavi imkanı sunuyor.

3. Afyonkarahisar Kaplıcaları

Türkiye’nin ünlü kaplıca rotaları arasında yer alan Afyonkarahisar, birçok farklı kaplıcaya sahip. Sandıklı, Hüdai ve Gazlıgöl gibi merkezlerde birçok kaplıca yer alıyor. Afyonkarahisar’daki kaplıcalar birçok rahatsızlığın tedavisi için tercih edilen alternatif yöntemler arasında yer alıyor. Afyon içerisinde birçok farklı lüks otel ve spa otel seçenekleri de yer alıyor.

4. Bursa-Çekirge ve Kükürtlü Kaplıcaları

Bursa’nın kaplıca semti olarak da bilinen Çekirge, özel kükürtlü kaplıcaları ile birçok rahatsızlığın tedavisinde tercih ediliyor. Bursa’nın Çekirge semtinde yer alan kükürtlü kaplıcalar, başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere romatizmal ağrıların tedavisinde sıkça tercih ediliyor.

5. Sivas-Kangal Balıklı Kaplıca

Türkiye’deki kaplıcaların kendilerine göre farklı özellikleri bulunabiliyor. Sivas Kangal’da yer alan balıklı kaplıca, sahip olduğu özel balıkları ile birçok deri rahatsızlığının iyileşmesinde etkili bir tedavi sunuyor. Özellikle sedef ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelen bu balıklar endemik bir tür olarak biliniyor.

6. Balıkesir Gönen Kaplıcaları

Termal sularıyla ünlü Gönen, zengin mineralli suları ile birçok hastalığın tedavisinde tercih edilen alternatif tıp yolları arasında sayılıyor. Gönen kaplıcalarının zengin mineralli sularıyla romatizmal hastalıkların yanı sıra kadın hastalıklarına da iyi geldiği dile getiriliyor.

7. Rize-Ayder Yaylası Kaplıcaları

Karadeniz’in en ünlü kaplıcası olan Ayder Yaylası Kaplıcası, Türkiye’nin pek bilinmeyen şifalı su durakları arasında yer alıyor. Ayder Yaylası kaplıcası da romatizmal ve cilt hastalıklarına karşı etkili bir tedavi imkanı sunuyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!