Türkiye’nin genç sanatçıları yarışıyor

Uzun yıllardır, sanatı, kültürü ve yaratıcılığı sanatçı rezidansları ve sergilerle destekleyen Sainte Pulchérie Lisesi, “Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar” adlı yarışmayı, Maçka Sanat Galerisi ve lisenin sanat galerisi Od’A-Ouvroir d’Art, Cité internationale des Arts Paris, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Simit Derneği ve Pirgi İnşaat’ın desteği ile düzenliyor.

sanat ogrencileri

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nin sanat galerisi Od’A-Ouvroir d’Art, İstanbul’un en eski çağdaş sanat galerilerinden biri olan Maçka Sanat Galerisi ile birlikte “Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar” adlı yarışmasıyla Türkiye ile Fransa arasında bir sanat köprüsü oluşturmayı amaçlıyor. Daniel Buren’in onur konuğu olduğu yarışmanın jürisinde Sarkis, Emre Baykal, Evrim Altuğ, Seyhun Topuz, Serhat Kiraz yer alıyor. Yarışmayı kazanan sanatçı, ünlü Cité internationale des Arts Paris’te, iki aylık bir sanatçı rezidansı ile ödüllendirilecek.

Görsel sanatçılara açık olan bu yarışma, genç sanatçıların eserlerini Sainte Pulchérie Lisesi’nin sanat galerisi “Od’A-Ouvroir d’Art”ta Mart 2015 tarihinde sergilemek suretiyle, onların eserlerini öne çıkartarak, okulun öğrencilerine ve kamuya tanıtma imkanı sağlıyor.

Cité internationale des Arts Paris’te sanatçı rezidansı

mailingAfficheConcoursBu yeni proje vesilesiyle, Sainte Pulchérie Lisesi Türkiye ile Fransa arasında bir sanat köprüsü oluşturmayı amaçlıyor. Profesyonel çağdaş sanatçılardan oluşan bir jüri tarafından seçilecek olan sanatçı, Fransa’da 3 Temmuz 2015 ile 27 Ağustos 2015 tarihleri arasında Cité internationale des Arts Paris’te gerçekleşecek olan bir sanatçı rezidansı ile ödüllendirilecek ve sanat çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, kendisine bir sanatçı atölyesi tahsis edilecek. Geçmişte Komet, Hüseyin Sermet, Utku Varlık, Selda Asal, Idil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay ve İnci Eviner gibi dünyaca ünlü Türk sanatçıları da orada konuk edilmişti.

Program detayları

Dosyaların son teslim tarihi: 10 Aralık 2014

Jüri tarafından seçilen finalistlerin bildirimi: 14 Ocak 2015 haftası

Seçilen finalistlerin eser gönderimi: 2 – 6 Mart 2015

Kazanan sanatçının ilan edilmesi: 24 Mart 2015

Od’A-Ouvroir d’Art Galerisi’nde sergi: Mart 2015 sonu

Cité internationale des Arts’da sanatçı rezidansı: 3 Temmuz 2015 – 27 Ağustos 2015

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!