Türkiye’nin en güzel tabiat parkları: Huzurun ve sakinliğin adresleri

Türkiye’nin en güzel tabiat parkları, kesinlikle görülmeye değer. Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle sayısız güzelliğe sahip. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan değerli topraklarıyla, binlerce yıl farklı uygarlıklara yuva oldu. Günümüzde ise sahip olduğu bu tarihi ve doğal miras dünyanın dört bir tarafından, yılın her döneminde ziyaret almasını sağlıyor. Özellikle insanı şehrin karmaşasından uzaklaştıran ve doğada zaman geçirme olanağı tanıyan milli parklar, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha hatırlamak için Türkiye’nin en güzel tabiat parkları hangileri araştırdık ve hepsini bir araya getirdik.

Türkiye’nin en güzel tabiat parkları

Yemyeşil doğanın içinde rahatlamanızı sağlayacak; piknik, tırmanış, yürüyüş, bisiklet gibi birbirinden keyifli aktiviteleri yapabileceğiniz en güzel milli parkları keşfetmeye hazır olun!

1. Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları, ülkemizin en değerli hazinesi. Bu yüzden kesinlikle Türkiye’nin en güzel tabiat parkları arasında sayılmayı hak ediyor. Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan milli park, oksijen bakımından zengin havasıyla nefes almayı size bir kez daha deneyimletecek. Kaz Dağları Milli Park sahasında, gezebileceğiniz çok sayıda şelale, tarihi köprü ve termal kaynaklar var. Siz de bu ziyaretinizde bir rehber eşliğinde Kaz Dağları’nın en yüksek noktası olan Sarıkız Tepesi’ne çıkabilir; izinli alanlarda kamp, yürüyüş, trekking gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

2. Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller Milli Parkı da Türkiye’nin en güzel tabiat parkları arasında. Üstelik İstanbul’a yakınlığı sebebiyle, hafta sonu kaçamaklarının da vazgeçilmezlerinden. Adından da anlaşılacağı gibi içerisinde yedi adet göl barındıran milli park, bahar ve yaz dönemlerinde yeşilin tüm tonlarını gözler önüne seriyor. Siz de bir hafta sonunuzu ayırarak Yedigöller Milli Parkı’nda kamp yapabilir; doğa yürüyüşü, bisiklet turu, fotoğrafçılık gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

3. Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Menteşe Dağları’nın Ege Denizi’ne kavuştuğu yarımada üzerinde, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçelerinin sınırlarında yer alıyor. Alan, benzersiz bir flora çeşitliliğine sahip ve Akdeniz foklarının nadir yaşam bölgelerinden. Siz de yaz aylarında Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı ziyaret ederek benzersiz koylarında denize girebilir; mağaracılık, yüzme, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği gibi farklı etkinliklerde yer alabilirsiniz. Bu şahane milli parkın Yunanistan’ın Samos Adası’nı görebileceğiniz üç farklı seyir terasına ev sahipliği yaptığını da ekleyelim.

4. Olimpos Beydağları Milli Parkı

Türkiye’nin en güzel tabiat parkları listemizin bir diğer şahanesi, Olimpos Beydağları Milli Parkı. Burası Olimpos plajını ve Olimpos Antik Kenti’nin tarihi kalıntılarını barındıran harika bir doğa alanı. Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında yer alan milli parkta antik kenti gezebilir, masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Çıralı Plajı’nın caretta caretta’larıyla ünlü olduğunu da hatırlatalım.

5. Nemrut Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin dört bir yanı cennet derken, kesinlikle abartmıyorduk. Nemrut Dağı Milli Parkı da bu sözü kanıtlayan yerlerden biri. Burası, dünyanın en benzersiz gündoğumu ve günbatımı manzarasını izleyebileceğiniz Nemrut Dağı zirvesi ve çevresini kapsıyor. Malatya ile Adıyaman’ın kesiştiği bölgede bulunan milli park, özellikle tanrı heykelleri, Tümülüsleri ve kabartmalarıyla dikkat çekiyor. Dünyanın en yüksek açık hava müzesi unvanına sahip Nemrut Dağı Milli Parkı ayrıca 1987’den beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

6. Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı Kayseri, Adana ve Niğde arasında bulunan ve Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine ev sahipliği yapan Aladağlar’ın çevresinde yer alıyor. İçerisinde Türkiye’nin en büyük post ormanı Hacer Ormanı’nı, Aksu Kanyonu’nu, Zamantı Vadisi’ni, Kapuzbaşı Şelaleleri’ni barındıran bu harika bölgede yer alan ağaç evlerde kalabilir, kamp yapabilir; doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

7. Hatila Vadisi Milli Parkı

Türkiye’nin en güzel tabiat parkları arasında yer alan Hatila Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde; Artvin sınırlarında yer alıyor. Burayı ilginç kılan özelliği ise bulunduğu konunma rağmen Akdeniz iklimi etkileri göstermesi. Ülkemizin en bakir alanlarından biri olan milli park; doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için oldukça uygun. Ayrıca içerisinde Türkiye’’in en yüksek cam teraslarından birini barındırıyor.

8. Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu ve Çankırı şehirlerinde, Ilgaz Dağları üzerinde bulunuyor. Bu harika milli parkın içerisinde ise Valla ve Aydos Kanyonları, Ilgarini, Mantar, Kuyluş, Ejderha Ağzı Mağaraları ve Ilıca Şelalesi gibi mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler var. 1976’dan beri milli park statüsünde korunan bu alanı daha önce görmediyseniz mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

9. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Ayvalık Adaları’nın 19 tanesini kapsayan koruma bölgesi, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı olarak biliniyor. Milli park sınırlarında 59 memeli, 86 tane de kuş türü yaşamakta. Ege’nin masmavi koylarını keşfetmek, Cunda Adası, Şeytan Sofrası gibi turistik yerleri görmek ve bozulmamış doğanın tadını çıkarmak için siz de baharda, rotanızı bu yöne çevirebilirsiniz.

10. Munzur Vadisi Milli Parkı

Türkiye’nin en güzel tabiat parkları arasında sayabileceğimiz Munzur Vadisi Milli Parkı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Tunceli sınırları içerisinde yer alıyor. Benzersiz doğasıyla görenleri büyüleyen milli parktaki huş ağaçlarına tek kelimeyle bayılacaksınız. 1971’den beri milli park statüsünde korunan bölge ayrıca rafting, kayak gibi sporlar için de oldukça ideal.

11. Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı, adından da tahmin edebileceğiniz gibi Karadeniz Bölgesinin en yüksek dağı olan Kaçkar Dağları çevresinde bulunuyor. Rize, Erzurum ve Artvin arasında gezebileceğiniz milli park, ülkemizde buzul etkisi görülen nadir yerlerden biri. İçerisinde 100’e yakın buzul göl barındırıyor. Nefes kesen doğal güzelliklerini görmek için gezi rotanıza mutlaka Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı da ekleyin.

12. Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Gökçeada, her mevsim rüzgarlı olması sebebiyle özellikle sörf tutkunlarının vazgeçilmez rotası. Bölgede bulunan Gökçeada Sualtı Milli Parkı da kesinlikle görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alıyor. Adanın etrafında Akdeniz foku, deniz çayırları, böcek, pina, yunus, deniz kaplumbağası gibi çok sayıda koruma altındaki canlıya rastlamak mümkün. Milli park ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkı.

13. Ballıkayalar Tabiat Parkı

Biraz da İstanbul’un yanı başındaki güzelliklere değinelim. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Gebze ilçesi sınırlarında yer alıyor. Bölge, ülkemizde kaya tırmanışı yapılabilecek en iyi alanlardan biri. Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyen İstanbullular için bir kaçış noktası olan parkta, kaya tırmanışının yanı sıra trekking ve piknik gibi aktiviteler yapmak da mümkün.

14. Beşkayalar Tabiat Parkı

Türkiye’nin en güzel tabiat parkları arasında yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Başiskele ilçesi sınırlarında bulunuyor. İstanbul’a yakın konumuyla dikkat çeken parkla yürüyüş parkurları, dereler ve farklı hayvan türleri var. Doğayla iç içe olmak için siz de burayı günübirlik ziyaret rotalarına ekleyebilirsiniz.

15. Gökçetepe Tabiat Parkı

Listemizin son önerisi de dünyada kendini temizleyebilen beş körfezden biri olan Saros Körfezi’nde yer alıyor. Gökçetepe Tabiat Parkı, maviyle yeşilin en güzel tonlarını içerisinde barındırıyor. Ayrıca Edirne’nin de en popüler kamp alanlarından. İstanbul’a yakınlığı sebebiyle yaz aylarında sıkça ziyaret edilen milli parkın baharda da kamp için oldukça ideal olduğunu belirtelim.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin en iyi ‘Glamping’ adresleri: Lüksün sadelikle buluştuğu, doğayla iç içe bir tatil deneyimine hazır olun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!