Türkiye fitness şampiyonu Merve Yıldırım’la tanışın: Azim, sabır ve çok daha fazlası

Sevgili Uplifers ailem, sizlerle bir süredir uzak kaldık. Pandemi döneminde yaşadığımız ruhsal ve fiziksel yorgunluğun bir nebze olsun az hissedilmesi adına bu yazıları çok önemsiyorum. Tekrar bir araya geldiğimiz için mutluyum. Bu haftaki yazımda sizi güçlü ve başarılı bir kadınla tanıştırmak istiyorum. 2020 ve 2021 yılında üst üste Türkiye Fitness Açık Siklet Türkiye Şampiyonu olan 25 yaşındaki Merve Yıldırım! Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan Merve ile yaptığımız röportajı keyifle okumanızı diliyorum.

Azim ve başarı dolu bir hikayen var. Bu serüven nasıl başladı?

Merve Yıldırım: Öncelikle teşekkür ederim. Aslında sporun, cimnastiğin, hatta kendimin ve çevremin farkında olmadığım dönemlerde başladı. 6 yaşındaydım başladığımda. Anaokulu öğretmenimin yeteneğimi keşfedip daha sonra ailemle konuşması, beni ve ailemi jimnastiğe yönlendirmesi ile başladı.

Hiç yapamayacağını düşündüğün anlar oldu mu?

Merve Yıldırım: Tabii ki oldu. Spor fiziksel eylemin yanında aynı zamanda zihinsel olarak da hazır olmanız gereken bir eylem. Onun için bazen fiziksel olarak hazır olsanız bile zihinsel olarak orada değilseniz antrenmanınızı, yarışmanızı ve birçok şeyi etkiliyor. Yoğun antrenmanlar, yarışma stresi, beslenme zorluğu hepsi üst üste geldiğinde yapamayacağımı hissettiğim anlar oluyor. O anlarda verdiğim emekleri ve ne kadar yol kat ettiğimi düşünerek mental olarak rahatlayıp daha sonrasında fiziksel aktivite ile devam ediyorum.

Bugüne kadar pek çok başarı elde ettin. Seni en çok heyecanlandıran ne oldu?

Merve Yıldırım: Beni en çok heyecanlandıran an geçen sene yani 2020 yılında spora beş yıl ara verdikten sonra tekrar sahneye çıkıp ve o sahnede Türkiye şampiyonu olarak ismimin okunması oldu. Çok uzun yıllar sonra gelen başarım en heyecanlandığım anlardan bir tanesiydi.

2 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu oldun. Bu sürece nasıl hazırlandın, seni zorlayan kısımları oldu mu?

Merve Yıldırım: Bu sürece kolay hazırlanmadım diyebilirim. Öncelikle bu süreç için şehir değiştirdim ve altı ay kulübümün olduğu şehirde yaşadım. Daha sonrasında tekrar şehir değiştirdim ve ailemin yanına yerleştim. Bu süreçte ailemle olmak bana iyi geldiği. Beni en çok zorlayan kısım antrenmanların yanı sıra beslenme düzeni oluyor.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyelerin neler?

Merve Yıldırım: En büyük tavsiyem tabii ki de başarmak için çalışmak. Çünkü ben çok uzun süre sonra tekrar başarmak istediğimi fark edip çalıştım ve başardım. En azından ilk hedefim olan Türkiye şampiyonluğunu başardım. Ancak bunu insanların doğru yönlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani mantıklı olan ve yapabileceğinizi düşündüğünüz şeyler için çalışmak başarmanın yarısıdır bence.

Spor konusunda çocukların eğitimini çok önemsiyorsun, ebeveynlere neler söylemek istersin?

Merve Yıldırım: Kesinlikle çocuklar için eğitim çok önemli. Onların fiziksel yapısını, özgüvenini, kendini fark edişlerini ve benzeri durumları çok etkiliyor spor. Özellikle cimnastik gibi ana temel bir branşa küçük yaşlarda başlanılması çocuklarda çok farklı etkiler, olumlu etkiler yaratıyor o ve bu konuda Türkiye gittikçe gelişiyor. Aileler çocuklarının yeteneğini ya da spora olan isteklerini fark ederlerse muhakkak onlar desteklemeliler.

Avrupa Şampiyonası’na çok az bir süre kaldı. Neler hissediyorsun?

Merve Yıldırım: Bugünden itibaren 15 gün var. Başladığım zaman gerçekten buraya kadar gelebileceğimi tahmin etmiyordum yani öngöremiyordum. Hedeflerimi küçük tutup ulaştıktan sonra büyütmeyi tercih ettim. Avrupa Şampiyonası’nın Türkiye’den çok farklı olduğunu biliyorum ve bunun için çok daha fazla çalışıyorum. Türkiye’nin milli formasını giyip orada yarışacağım için çok mutlu ve gururluyum.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersin?

Merve Yıldırım: Spor insan bedenini, aynı zamanda zihnini gerçekten rahatlatan bir aktivite. Ne iş yapıyor olursanız olun mutlaka hayatınızın bir yerinde spor olsun. Gününüzün yarım saatini bile ayırdığınızda kendi bedeninizde oluşacak gelişim ve oluşan pozitif enerji günlük yaşantınızın daha iyi geçmesini sağlayacak. Bu nedenle sağlıklı beden ve mutlu bir yaşam için mutlaka spor yapmalısınız.

İlginizi çekebilir: Yogi Zara Carmichael ile yoga üzerine keyifli bir sohbet

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam