Tüm Zamanların En İyi 10 Film Serisi

 

Film serileri, özellikle son yıllarda süper kahraman filmleriyle hayatımıza girmiş olsa da bunlardan önce de kaliteli film serileri bulunuyordu. Film maratonu yapmak isteyenler için Yüzüklerin Efendisi’nden Star Wars’a ve Marvel Sinematik Evreni’ne kadar birbirinden efsanevi 10 film serisine yer verdiğimiz listemizdeki filmleri izlerken asla sıkılmayacaksınız.

  1. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi

Film serileri dendiğinde akla ilk gelen filmlerin başında Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi geliyor. Seriyi daha önce izlediyseniz, tekrar izleyebilir ve hatta uzun versiyonunu izleyerek seyir zevkinizi daha da arttırabilirsiniz. Daha önce seriyi izlemeyenler için konudan biraz bahsetmek gerekirse filmler, Tolkien’in yarattığı Orta Dünya’da geçiyor ve genç Hobbit Frodo Baggins’in ve Yüzük Kardeşliği’nin maceralarını anlatıyor. Frodo, Karanlıklar Efendisi Sauron’un yok edilmesi için Tek Yüzüğü yok etmek için en yakın arkadaşı Sam ile birlikte maceraya atılır. Yönetmenliğini Peter Jackson’ın yaptığı filmlerin çekimi 8 yıl sürdü. Toplamda 17 dalda Oscar adayı gösterilen bu seriyi her izlediğinizde ilk kez izlermiş gibi büyük heyecan duyacaksınız.

  1. Görevimiz Tehlike

Mission: Impossible ya da Görevimiz Tehlike olarak bildiğimiz bu serinin ortaya çıkışı aslında 1966’dan 1973 yılına kadar devam eden bir TV dizisine dayanıyor. Tıpkı James Bond gibi çok izlenen ajan filmlerinden olan bu serinin ilk filminde bir görev sırasında öldürülen ajanlar ve ondan kurtulan tek ajanın ekibe ihanet etmesiyle suçlanmasını izliyoruz. Suçlanan ajan Ethan Hunt, adını temize çıkarmak için ajanların ölmesine neden olan köstebeği ortaya çıkarmanın peşine düşer. 1996 yılında çekilen bu ilk filmin ardından serinin diğer filmlerinin hikaye ve aksiyon olarak daha ileri bir boyuta taşındığını görüyoruz. Tom Cruise’un başrollünde yer alan serinin devam filmleri de onay aldı ve bunları da yakın zamanda izlememiz mümkün olacak.

  1. 13. Cuma

Orijinali Friday the 13th olan ve ülkemizde 13. Cuma olarak seyircilerle buluşan bu serinin ilk filmi 1980 yılında yayınlandı ve bu filmden sonra daha pek çok film, televizyon şovu, roma ve çizgi roman yayınlandı. Serinin ilk filmi, yıllar önce gizemli cinayetlerin işlendiği Crystal Lake Kampı’nın tekrar açılmasıyla başlıyor. Kampın tekrar açılmasından sonra tekrar cinayet işlenmeye başlar. Jason Voorhees isimli katilin başrolünde olduğu serinin filmlerinden birinde Jason, Elm Sokağı Kabusu’nun Freddy’siyle dahi karşı karşıya kalır. Kült korku filmi serilerinden biri olan 13. Cuma, zaman zaman açıp izlenmeye aday en eğlenceli ve heyecan dolu serilerden bir tanesi diyebiliriz.

  1. Harry Potter

Yüzüklerin Efendisi ile yaklaşık aynı yıllarda vizyona giren Harry Potter serisi, büyük-küçük demeden herkesin bayılarak tekrar tekrar izlediği serilerden bir tanesi. Tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi kitap serisinden uyarlanan filmler, hem kitapların ruhunu olduğu gibi yansıtma hem de izleyiciyi içine çekme konusunda oldukça başarılı. Harry Potter serisinde ana hikayede, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda öğrenci olan Harry Potter isimli genç büyücü ile en yakın arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley’nin hayatları yer alıyor. Harry’nin annesi ve babası henüz Harry çok küçük yaştayken büyücü Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür. Toplam sekiz filmden oluşan bu serinin her bir filminde Harry’nin hayatının farklı yıllarına tanık olacak ve başına gelecek maceraları heyecan içerisinde bekleyeceksiniz.

  1. Indiana Jones

Sevilen oyuncu Harrison Ford’un başrolünde yer aldığı bu serinin ilk filmi 1981’de çekildi. İlk film, Kutsal Hazine Avcıları, 1936 yılında geçiyor ve ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones’un Güney Afrika’daki maceralarını konu alıyor. Buraya Ahit Sandığı’nı bulmak üzere gönderilen Indiana Jones elbette sandığın peşine düşen tek insan değildir. Serinin yaratıcıları arasında George Lucas yer alırken şimdiye kadar yayınlanan filmleri ünlü yönetmen Steven Spielberg yönetti. Serinin bazı filmleri diğerlerinden daha başarısız olsa da evinizden çıkmadan maceraya doymak istiyorsanız, Indiana Jones serisini peş peşe izlemekten büyük keyif alacaksınız.

  1. Karayip Korsanları

Beş filmden oluşan Karayip Korsanları serisi özellikle ilk üç filmiyle en iyi serilerin arasında yer alıyor. Serinin ilk filmi Siyah İnci’nin Laneti 2003 yılında vizyona girdiğinde maceralı ve eğlenceli hikayesinin yanı sıra Johnny Depp’in göz dolduran performansıyla seyirciler tarafından çok beğenilmişti. İlk filmin hikayesinden kısaca bahsedecek olursak bu filmde Depp’in canlandırdığı Jack Sparrow karakteri ile Orlando Bloom’un canlandırdığı Will Turner’ın maceralarını izliyoruz. Will’in çocukluk arkadaşı Elizabeth korsanlar tarafından kaçırıldığında karakterlerimizin maceraları başlar. Siyah İnci’nin Laneti’nde sonra gelen iki film, renkli karakterleri ve destansı maceralarıyla ilk filmi aratmıyor. Bu nedenle soluksuz izleyeceğiniz bir macera arıyorsanız, serinin ilk üç filminden pişman olmayacaksınız.

  1. Geleceğe Dönüş

Toplam üç filmden oluşan ve ilki 1985 yılında çekilen bu efsanevi seri, üzerinden kaç yıl geçerse geçsin eskimeyecek serilerden bir tanesi. Bilimkurgu filmler arasında önemli bir yere sahip olan Geleceğe Dönüş’te başkahramanımız Marty’nin, Dr. Brown’ın zamanda yolculuk yapabilen arabasıyla otuz yıl öncesine dönmesinin hikayesini izliyoruz. Marty’nin geçmişe gittiğinde yaptığı bir hatayı düzeltme maceralarını izlediğimiz ilk filmin ardından devam filmi ile o zamanlar geleceğin nasıl hayal edildiğini izliyoruz. Üçlemenin son filminde ise Marty ve Dr. Brown’ı bu sefer Vahşi Batı’da izliyoruz. Hepsi birbirinden eğlenceli olan bu filmlerin her birini izlerken hem nostalji yapacak hem de bu serinin ne kadar kaliteli bir yapım olduğunu tekrar anlayacaksınız.

  1. Star Wars

Star Wars ya da Yıldız Savaşları olarak bilinen serinin ilk filmi 1977 yılında yayınlandığında kullanılan teknolojiler ile büyük ses getirmişti. George Lucas tarafından yaratılan bu serinin günümüzde hala film serisi olarak devam ettiğini ve çeşitli dizilerinin ve çizgi filmlerinin çekildiğini ve günümüze etki ettiğini görüyoruz. Kurgu bir evrende geçen bu seriyi izlemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, hikayenin başından başlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için öncelikle 1999 yılında yayınlanmaya başlayan üçlemeyi izlemelisiniz. Bu seride izleyeceğiniz filmlerin sıralaması şu şekilde olmalı: Star Wars Episode I: The Phantom Menace, Star Wars Episode II: Attack of the Clones ve Star Wars Episode III: Revenge of the Sith. Ardından ilk üçlemeye geçerek filmleri sırasıyla Star Wars Episode IV: A New Hope, Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back ve Star Wars Episode VI: Return of the Jedi olarak izlemelisiniz. Son olarak ise en son çekilen üçlemeyi Star Wars Episode VII: The Force Awakens, Star Wars Episode VIII: The Last Jedi Star ve Wars Episode IX: The Rise of Skywalker sırasıyla izleyerek maratonunuzu tamamlayabilir ve çekilen diğer filmleri istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

  1. İntikam Üçlemesi

Biraz da Güney Kore sinemasına bakacak olursak ünlü yönetmen Park Chan-Wook’un İntikam Üçlemesi’nden bahsedebiliriz. Bu serideki filmler birbirini hikaye olarak değil, tema olarak takip ediyor ve hepsi ortak payda olarak “intikam alma”da buluşuyor. İnsanın en ilkel duygusu olan “intikam”ın merkezinde bulunduğu filmlerin ilki olan Haklı İntikam filminde, kızını yanlışlıkla öldüren sağır ve dilsiz bir adamı bulmaya kendini adamış acılı bir babayı izliyoruz. Serinin ikinci ve seyirciler tarafından en çok sevilen filmi olan İhtiyar Delikanlı’da ise 15 yıl boyunca hapis tutulan ve aniden serbest bırakılan bir adamın, onu hapsedenlerden intikam alma hikayesine tanık oluyoruz. Son film olan İntikam Meleği ise haksız yere hapsedilen bir kadının gerçek suçluyu bulmak için yaptığı intikam planını izliyoruz. Her bir film intikam temasını oldukça etkileyici bir şekilde işliyor ve izleyiciyi başarılı bir şekilde içine çekmeyi başarıyor.

  1. Marvel Sinematik Evreni

Film serilerinden bahsedildiğinde en büyük serilerden birini elbette Marvel Sinematik Evreni’ndeki filmlerin oluşturduğunu görüyoruz. Hepsi aynı evrende geçen olayların anlatıldığı bu filmlerden oluşan seride neredeyse otuza yakın film bulunuyor. Bu yüzden günlerce peş peşe sürdürebileceğiniz bir film maratonu arıyorsanız, Marvel filmlerini izleyebilirsiniz. Tabi bu kadar film arasında nasıl bir sıra izlemeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamanız mümkün. Filmleri izlemenizin en kolay yolu, bunların vizyona girme tarihlerini dikkate almanız olacaktır. Bu durumda seriyi izlemeye Iron Man filmi ile başlamanız lazım. Olayları kronolojik sırasıyla takip etmek için ise Captain America filmi ile başlayabilirsiniz.

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!