Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trafik sigortası, araç sahiplerinin ve bir araç almayı düşünenlerin hakkında bilgi sahibi olması gereken güvencelerden bir tanesi. Bu yazımızda, konu ile ilgili genel bilgi edinmek isteyenler için trafik sigortasının ne olduğundan, kapsamından ve zaman zaman bu sigorta ile karıştırılan kasko ile arasındaki temel farklardan kısaca bahsedeceğiz.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, aracın bir kazaya karışması halinde, kazadaki diğer tarafın hasarlarını karşılayan bir güvencedir. Bu güvence dahilinde, araçta meydana gelen maddi zarara ek olarak, çeşitli teminatlar dahilinde ölüm, yaralanma ve sakat kalma gibi durumlarda da hasarlar karşılanır. Bilinmesi gereken önemli bir nokta, trafik sigortasının karşı tarafın masraflarını karşılarken, sigorta sahibinin zararını karşılamamasıdır.

Trafik sigortası yaptırmak ve düzenli olarak yeniletmek zorunludur. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığı belirlenen araçlar, bağlanabilirler.

Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Arasında Ne Fark Vardır?

Kasko sigortası ve trafik sigortası, sıklıkla karıştırılan sigorta türleridir. Aslında birbirini tamamlayan bu iki sigorta arasındaki temel fark, kasko sigortasının, sigorta sahibini güvence altına almasıdır. Trafik sigortası ise, yukarıda da belirtildiği gibi karşı tarafları korumak üzere düzenlenmiştir. Bu iki sigorta türü arasındaki bir diğer önemli fark ise, trafik sigortasının aksine, kasko sigortasının zorunlu olmayışıdır.

Trafik Sigortası Fiyatları

Diğer pek çok sigorta türü gibi, trafik sigortası fiyatları da değişkendir. Zorunlu trafik sigortası fiyatları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Fiyatlarda; aracın markası, yaşı, modeli gibi belli başlı etkenler belirleyici rol oynar.

En Avantajlı Trafik Sigortası Tekliflerini, OYAK’ta Keşfedin!

OYAK Grup Sigorta, hem bireysel hem de kurumsal çok sayıda sigorta paketinde birbirinden avantajlı teklifleri müşterileriyle buluşturuyor. Eğer trafik sigortası fiyat teklifi almak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantı üzerinden OYAK Grup Sigorta’nın sitesine erişebilir, en avantajlı teklifleri bulabilirsiniz!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!