Top modelin itirafları; “Güzellik her şey değildir”

Victoria Secret'in Melegi TED Konuşması
Victoria Secret’in Melegi TED Konuşması

Bu Pazar Uplifers’ta dış görünüş temasına yer vermek ve 10 yıldır mankenlik yapan ünlü iç çamaşırı modeli Cameron Russel’ın kendisine kalan bu fiziksel mirasın olumlu olumsuz yönleri üzerine yorumlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Victoria Secret'in Melegi TED Konuşması
Victoria Secret’in Melegi TED Konuşması

Dış görünüşün hayatın farklı alanlarında nasıl etkiler yarattığını az çok biliyoruz. Biyolojik olarak, sağlıklı, genç ve simetrik olarak uyumlu kişilere karşı hayranlık besliyoruz. Dış görünüş bakımından ¨doğuştan loto kazanmış¨ bu kişilerin de, fiziksel olarak bu özelliklere sahip olmayan kişilere göre çok daha imtiyazlı oldukları aşikar.

Bu hafta sizlere sunduğumuz TED Konferansları konuşmacısı Victoria’s Secret’ın bebek yüzü Cameron Russell; 16 yaşında başladığı mankenlik kariyerini iniş ve çıkışlarıyla anlatıyor ve günümüz güzellik algısına ağır bir eleştiri getiriyor.

Russel’ın yorumuna göre; biyolojik olarak hayran kalmaya programlandığımız güzellik algısı; sağlık, gençlik ve uyumdan ziyade günümüzde incelik, uzunluk ve beyazlık üzerinden değerlendiriliyor.

Victoria Secret'in Melegi TED Konuşması
Victoria Secret’in Melegi TED Konuşması

Amerika’daki toplam manken sayısına bakıldığında siyahi ve Latin kökenli mankenlerin azınlıkta olduğuna dikkat çeken genç model, fırsat eşitsizliğinin altını çiziyor.

Bu ayırım yalnızca medya sektöründe değil, hayatın her alanında dikkat çekiyor. Polis tarafından sorguya çekilmiyor, yaptığı alışverişlerde ücret talep edilmiyor.

Bu yediği meyvelerden şikayetçi olmasa da, aynı fiziksel özelliklere sahip olmayanların güzelliklerinin yeterince fark edilememesinden rahatsız.

Kendisine yaklaşan kişilerin de niyetlerinden şüpheli olacak ki, bugüne kadar hiç erkek arkadaşı olmamış. Tahmin edilenin aksine, manken olarak ne kadar güvensiz olduğunu anlatıyor.

Pazar günü için enteresan bir konuşma; iyi seyirler!

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam