Tırnaklar şekillensin: Evde manikür yapmayı kolaylaştıran adımlar

Manikürünüzü evde yapmak istiyorsanız bu konuda emek vermeli ve pratik yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. Her ne kadar kendinize güvenseniz de ilk başta elde ettiğiniz sonuçlar profesyonellerin yaptıklarının yanına dahi yaklaşamaz. Bu sebeple manikür salonları her zaman çok daha kolay seçimlerdir. Ancak tasarruf etmek istiyorsanız manikürü eve taşımak size çok daha yardımcı olacaktır.

Uzun bir süre profesyoneller kadar iyi işler yapamayacak olsanız da önemli birkaç noktayı gözden kaçırmazsanız bu işte ustalaşabilirsiniz. Bunun için de dikkatli bir şekilde uygulamanız gereken adımlar bulunuyor. Tüm bunları uyguladıktan sonra evde başarılı bir şekilde manikür yaparak salonlarda harcadığınız parayı kendiniz için kullanabilirsiniz.

Doğru şekli seçin

Her ne kadar küt ve stiletto isimli şekiller çok daha popüler olsa da yuvarlak tırnakları yapmak daha kolaydır. Ancak yuvarlak şeklin sizde iyi durmadığını düşünüyorsanız köşeli modeli yaparken tırnağın iki tarafının da eşit uzunlukta olmasına dikkat edin.

Tırnaklar şekillensin: Evde manikür yapmayı kolaylaştıran adımlar

Köşeleri tamamen temizlediğinizden emin olun

Tırnaklarınıza son şeklini verdiğinizde diplerde ve köşelerde hiçbir şey kalmadığından emin olmanız gerekiyor. Tırnaklarınızı törpülerken ortaya çıkan tozlar tırnaklarınızın içerisine ya da yanlarına bulaşabilir ve sonrasında bunları temizlemezseniz kötü bir görüntü ortaya çıkar.

Oje sürmeden önce tırnaklarınızı hazırlayın

Manikürünüze başlamadan önce ellerinizi suda bekletmeniz normaldir ve salonlar da bu yöntemi kullanır. Ancak oje sürme aşamasına geçildiğinde tırnaklar tamamen kuru olmalıdır. Böylelikle sürülen oje tırnakta daha uzun süre boyunca kalır. Aynı zamanda oje sürmeden önce tırnakların temizlenmesi de son derece önemlidir. Honey ismini kullanan manikür profesyoneli, hijyen için oje sürmeden önce tırnakların sirke ile temizlenmesini öneriyor. Aynı zamanda kuru manikürün daha iyi olduğunu savunuyor.

Oje şişesini çalkalamayın

Tırnaklar şekillensin: Evde manikür yapmayı kolaylaştıran adımlar

Çoğu kişinin oje sürmeden önce yaptığı ilk şeylerden biri şişeyi çalkalamaktır. Ancak bu sanıldığı gibi doğru bir davranış değil. Çünkü şişeyi çalkaladığınız zaman ojenin içerisinde baloncuklar oluşur ve bu tırnağınıza sürdüğünüz ojeye de yansır. Ortaya baloncuklu kötü bir görüntü çıkmasını istemiyorsanız şişeyi çalkalamak yerine yavaşça yuvarlamalısınız.

İki ince kat tek kalın kattan iyidir

Oje sürerken sıkça yapılan hatalardan biri de ojenin katmanını son derece kalın tutmaktır. Böylelikle hem ojenin kuruması uzun sürer hem de uzun süreli kalıcılık sağlayamazsınız. Bunun yerine tırnaklarınıza iki kat je sürmeniz çok daha güzel bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır. Tabii süreceğiniz iki katın da ince olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Ojeyi 3 aşamada uygulayın

Ojeyi süreceğiniz zaman hızlı olmayın ve bir tırnağa ojenizi 3 aşamada sürün. Önce tırnağın ortasına ardından da iki yanına ojeyi sürerseniz tırnakların her noktasını başarıyla kapatabilirsiniz.

Sıcaktan uzak durun

Eğer ojelerinizi sürdükten sonra ısı üfleyen bir cihazla ojelerinizi hızlıca kurutma gibi bir düşünceniz arsa bunu unutun. Çünkü ojeye ısı uygularsanız renginde değişimler yaşandığını göreceksiniz.

Hataları hızlıca düzeltin

Oje sürerken istemeden tırnağınızın yanına taşırdığınız olmuştur. Böyle durumlarda ojenin kurumasını beklemeyin. Ya da tüm tırnakları hallettikten sonra hataları düzeltme aşamasına geçme fikrine kapılmayın. Onun yerine hatayı yaptığınız an anında müdahale edin. Çünkü parmaktaki oje çok daha hızlı kuruyarak çıkarması zor bir hal alacaktır.

Tırnaklar şekillensin: Evde manikür yapmayı kolaylaştıran adımlar

El bakımını günlük alışkanlıklarınıza dahil edin

Her gün uzun uzun manikür yapmanız tabii ki mümkün değil. Ancak güzel ve sağlıklı görünen eller için her gün yapabileceğiniz kişisel bakım alternatifleri de var. Her gün yağlı bir el kremi kullanarak ellerinize masaj yapmayı ihmal etmeyin.

 

Kaynaklar:
Self
More

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!