Tiramisu Kaç Kalori?

Tiramisu

(1 gr)
2
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 32.94 0.33
Protein (g) 5.37 0.05
Yağ (g) 6.5 0.07
Lif (g) 0.79 0.01
Kolesterol (mg) 37.34 0.37
Sodyum (mg) 74.6 0.75
Potasyum (mg) 168.02 1.68
Kalsiyum (mg) 76.77 0.77
Vitamin A (iu) 75.31 0.75
Vitamin C (mg) 0.53 0.01
Demir 0.54 0.01

Tiramisu, dünyanın her yerinde severek tüketilen bir İtalyan tatlısıdır. Kedi dili bisküvi, kahve ve kakaonun baskın olduğu bu tatlı orijinalinde mascarpone adı verilen bir peynirle yapılmakta ve içerisine şarap ya da rom gibi alkoller eklenmektedir. Ülkemizde genelde peynir olarak labne kullanılan ve içerisine alkol eklenmeyen bu tatlı özellikle kahvenin yanında severek tüketilmektedir.

Tiramisunun kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve tiramisuya dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Tiramisunun Besin Değeri

Tiramisu, herkesin severek tükettiği hafif bir tatlı olmasına rağmen içerisinde bulunan şeker, un ve süt gibi malzemeler nedeniyle kalorisi yüksek bir yiyecektir. 100 gram tiramisunun kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 223

Karbonhidrat: 23,9 g

Protein: 5,4 g

Yağ: 6,5 g

Tiramisunun 100 gramında 223 kalori bulunsa da bir porsiyon tiramisu genelde 172 gram olduğu için yaklaşık 385 kalori olacaktır. Bu nedenle sağlığınız açısından ölçülü bir şekilde tüketmeniz gereken tiramisunun hafif de olsa tatlı olduğunu ve şeker ile un içerdiğini unutmamalısınız.

Tiramisunun Faydaları

Tiramisu, içerisinde kahve ve kakao gibi antioksidanlar bakımından zengin malzemeler içeren bir tatlıdır. Tiramisuda kullanılan önemli malzemelerden biri olan kahvenin sağlık üzerindeki faydaları şu şekildedir:

Antioksidan kaynağıdır

Kahve, beslenmemizde yer alan en önemli antioksidan kaynaklarından bir tanesidir. Kahvenin sağlık üzerindeki faydalarının, yüksek miktarda antioksidan içermesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hem normal kahvelerde hem de granül kahvelerde güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bir fincan granül kahve yalnızca 7 kaloridir ve bir fincanın içerisinde az miktarlarda potasyum, magnezyum ve niasin vardır.

Daha az kafein vardır

Kafein, dünya çapında en çok tüketilen uyaranlardan bir tanesidir ve kafein almanın en kolay yolu kahve içmektir. Bununla birlikte granül kahve, diğer kahvelere göre daha az kafein içermektedir. Bu nedenle kafeini az tüketmeye ya da bırakmaya çalışıyorsanız, granül kahve kullanabilirsiniz.

Enerji seviyelerini artırır

Kahvede bulunan kafein, yorgunlukla savaşmaya ve enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcıdır. Kafein, adenozin adı verilen nörotransmiter reseptörlerini engelleyerek beyinde enerji seviyelerini düzenlemek için kullanılan diğer nörotransmiterleri düzenlemeye yardımcı olur.

Tip 2 diyabet riskini azaltabilir

Bazı araştırmalar, düzenli olarak kahve tüketmenin uzun vadede tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabileceğini göstermektedir. Kahvenin bu özelliğinin, kan şekerini düzenlemek üzere insülin üretiminden sorumlu olan pankreastaki beta hücrelerinin işlevini koruma becerisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte kahvedeki antioksidanların da insülin hassasiyetini, inflamasyonu ve metabolizmayı etkileyerek tip 2 diyabette faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Beyin sağlığını destekleyebilir

Kahvenin beyin üzerindeki etkilerine yönelik yapılan araştırmalar, beyin sağlığı konusunda çelişkili sonuçlar gösterse de kahvenin Alzheimer hatalığı gibi nörodejeneratif sorunlarda faydalı olabileceği düşünülmektedir. Kahvenin ölçülü bir şekilde tüketildiğinde demans ve bilişsel gerileme riskini azaltmayla ilişkili olabileceğini gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır.

Kilo vermeyi destekleyebilir

Bazı araştırmalar, kahvenin yağ depolanmasını değiştirebileceğini ve bağırsak sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir. Ayrıca kahve içen kişilerin daha çok aktif olduğunu gösteren bir araştırma da bulunmaktadır. Daha fazla hareket etmek, kilo verme konusunda önemli bir faktördür.

Karaciğer sorunlarına karşı koruma sağlayabilir

Kahvenin karaciğer sağlığını desteklediğini ve karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağladığını gösteren araştırmalar vardır. Kahvenin kronik karaciğer hastalığı, karaciğer fibrozu ve karaciğer kanseri gibi sağlık sorunları riskinin azaltılmasıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Egzersiz performansını artırabilir

Kahve, atletik performansı ve enerji seviyelerini artırmak için kullanılan maddelerden bir tanesidir. Egzersizden önce kahve içmenin dayanıklılığı artırabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte kahvenin bu etkisi herkes üzerinde aynı şekilde görülmemekte ve araştırmalardan elde edilen sonuçlar farklılık göstermektedir.

Tiramisuya lezzetini veren diğer malzemelerden biri olan kakaonun sağlık üzerindeki faydaları ise şu şekildedir:

Polifenoller bakımından zengindir

Kakao da tıpkı kahve gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Kakaodaki antioksidanlar olan polifenollerin vücuttaki inflamasyonu azaltma, kan basıncını düşürme, kolesterol seviyelerini ve kan şekeri seviyelerini iyileştirme gibi çeşitli faydaları olduğu düşünülmektedir.

Tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir

Kakao, tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Kakaonun bu etkisinin içerisinde bulunan flavanollerin, kandaki nitrik oksit seviyelerini düzenlemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Flavanollerin bu etkisi kan damarlarının fonksiyonlarını düzenleyerek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilmektedir.

Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir

Kakao, tansiyonu düşürmenin yanı sıra kalp krizi ve felç riski üzerinde de etki gösterebilmektedir. Kakaoda bulunan flavanollerin atardamarları ve kan damarlarını genişleterek kan akışını iyileştirebileceği düşünülmektedir. Kakaonun aynı zamanda kötü kolesterolü düşürebileceğini gösteren araştırmalar da bulunmaktadır. Kakaonun bu etkilerinin kalp krizi ve felç riskini azaltabileceğini gösteren araştırmalar vardır.

Depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir

Kakaonun ruh halini iyileştirme ve depresyon belirtilerini azaltma etkisi olduğunu gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır. Kakaonun bu etkisinin flavanollerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kakaoda bulunan kimyasallar beyindeki ödül merkezini de etkileyerek vücudunuzda dopamin, serotonin ve endorfin salgılanarak kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.

Kilo kontrolüne yardımcı olabilir

Kakao tatlıların içerisinde tüketildiğinde dahi kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Bunun nedeninin kakaonun enerji kullanımını düzenlemesinden, iştahı azaltmasından ve vücuttaki inflamasyonu azaltmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Cilt güzelliğini destekler

Kakaoda bulunan polifenollerin cildi erken yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Erken yaşlanma, cildin erken yaşta yaşlı görünmesine ve kırışmasına neden olabilmektedir. Kakaodaki polifenoller aynı zamanda cildin dokusunu iyileştirmeye ve parlak görünmesine de yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle kakaoyu ister tatlıların içerisinde isterseniz de tek başına tüketerek kakaonun cilt güzelliği üzerindeki faydalarından yararlanabilirsiniz.

Tiramisu Tarifi

Tiramisu, İtalyan usulü yapıldığında içerisine rom eklenen ve mascorpane adında bir peynir kullanılan bir tatlıdır. Tiramisu ülkemizde genelde rom eklenmeden ve mascorpane yerine labne kullanılarak yapılmaktadır. Oldukça az malzemeyle lezzetli bir şekilde yapabileceğiniz tiramisuyu evde hazırlamak için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • 1 paket kedi dili
  • 200 gram labne
  • 2,5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 adet yumurta
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı granül kahve
  • Kakao

Tiramisuyu hazırlamak için öncelikle unu, şekeri, sütü ve yumurtayı bir tencereye alıp kaynatın. Kaynayana kadar sürekli karıştırdıktan sonra ocaktan alıp bir kenara soğumaya bırakın. Karışım 15 dakika kadar soğuduktan sonra labneyi ekleyin ve çırpın. Sonrasında 1 yemek kaşığı kahveyi sıcak suda eritin ve soğumasını beleyin. Kahve soğuduktan sonra cam bir kaba kedi dillerini kahveyle ıslatarak ekleyin. İlk katı tamamladıktan sonra üzerine soğumuş olan kremadan dökün ve ikinci kat kedi dillerini yerleştirin. Kedi dillerinin üzerine yine krema dökün ve soğuması için buzdolabına koyun. Tiramisu soğuduktan sonra üzerine dilediğiniz kadar kakao dökebilir ve sonrasında servis edebilirsiniz.

Tiramisunun İçine Hangi İçki Konur?

Tiramisuyu orijinal tarifine sadık kalarak İtalyan usulü hazırlamak isterseniz, içerisine Marsala şarabı ya da rom koyabilirsiniz. Alkolü tiramisuya eklemek için öncesinde kahveye eklemeniz gerekecek. Bunun için bir bardak sıcak suda erittiğiniz ya da espresso olarak hazırladığınız kahvenin içerisine 4 yemek kaşığı rom ekleyebilirsiniz. Ardından bu karışımı klasik tiramisu tarifinde olduğu gibi kedi dili bisküvileri ıslatmak için kullanacaksınız.

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!