Tıka basa yemek yeme alışkanlığından kurtulmanın 5 yolu

Büyüklerimizin tıka basa yemek dedikleri bir şey var. Maalesef zaman zaman hepimizin başına geliyor bu durum. Özellikle kendimizi kötü hissettiğimiz dönemlerde, güneş ışığının daha az olduğu kış aylarında tıka basa yemek yemek adeta bir kısır döngüye dönüşür.

Oysa bu kısır döngüden çıkmak, tıka basa yemek yeme alışkanlığından kurtulmak da mümkün. İşte tıka basa yeme alışkanlığından kurtulmak için yapabileceğiniz 6 şey:

1. Sizinle ilgili bir sorun olmadığını fark edin

Tıka basa yemek yediğinizde bir iğrenme ve kendinizden nefret etme duygusu oluşabilir. Neler olup bittiğine anlam veremiyor, yaşam enerjinizin nereye gittiğini bilemiyor, kendinizi çıldırmış gibi hissediyor olabilirsiniz. Şunu unutmayın; sizinle ilgili bir sorun yok. Tıka basa yemek yemek yiyeceklerin kendisiyle değil, duygu durumunuzla ilgilidir. İnsanlar duygularıyla farklı farklı şekillerde mücadele etmeye çalışır. Tıka basa yemek yemek de zorlandığınız duygularınızla mücadele etmeye çalıştığınızın bir göstergesi. Fiziksel olarak bir hastalığınızın olduğu, sonsuza kadar böyle gideceğiniz, duygularınızla mücadele edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Tıka basa yemek yeme alışkanlığından kurtulmanın 5 yolu

2. Zihninizle bedeninizi birbirine yeniden bağlayın

Zihinsel farkındalığı keşfettiğinizde, ilk olarak bedeninizin her bir noktasını hissetmeyi öğrenirsiniz. Zihinsel farkındalık, bedeninizdeki fiziksel durumları yeniden hissetmenize, keşfetmenize olanak tanırken aynı zamanda duygularınız üzerindeki kontrolünüzü de artırır. Tıka basa yemek yeme sorunu yaşıyorsanız, ihtiyacınız olan şeylerden biri zihinsel farkındalığı keşfetmek, zihninizle bedeninizi yeniden kavramayı öğrenmek. Her gün kendinize biraz zaman ayırın ve sakince durup bedeninizdeki her bir noktayı hissetmeye çalışın. Buna ilk başlarda 2 dakika ayırarak başlayabilir, sonraları 30 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

3. Kendinize verdiğiniz değerin farkına varın

Nasıl göründüğünüz, kaç kilo olduğunuz, performansınızın ne kadar iyi olduğu, ne kadar başarılı olduğunuz size çok önemli gelebilir. Oysa asıl önemli olan kendinize ne kadar önem verdiğinizde gizli. Nasıl göründüğünüze odaklanmak yerine, kendinizle iyi bir arkadaş olmaya ve bu arkadaşlığı güçlendirmeye odaklanın. Hayatınız boyunca olmak istediğiniz kişiye odaklanmak yerine, istediğiniz kişi olma yolundaki sürece odaklanın. Kendinize sorun: Hayatında neye değer veriyorsunuz? Başkalarının sizden nasıl bahsetmesini istiyorsunuz?

4. Kargaşanın içindeki güzellikleri bulun

Tıka basa yemek yeme sorunu yaşıyorsanız, muhtemelen sadece kendinizle ilgili yanlışları görüyorsunuzdur. Oysa kendinizle ilgili güzel olan da pek çok şey var. Kendi içinizdeki güzellikleri keşfedin. Tıka basa yemek yemediğiniz zamanlarda neler yaptığınızı düşünün. 

Tıka basa yemek yeme alışkanlığından kurtulmanın 5 yolu

5. Yasakları bırakın

Diyet ve tıka basa yemek yeme arasında güçlü bağlar olduğunu söyleyen sayısız araştırma var. Eğer tıka basa yemek yemekten kurtulmak istiyorsanız, öncelikle kendinizi yasaklamaktan vazgeçmelisiniz. İstediğiniz yiyeceği, istediğiniz zaman yeme iznine sahip olduğunuzu unutmayın. Ancak bu izni ne zaman kullanacağınızı sizin belirlediğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Bu size o aradığınız gücü bulmanızda yardımcı olacaktır.

 

Kaynaklar:
Tinybuddha
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!