Tesla ve SolarCity’den bir adanın tüm elektrik ihtiyacını karşılayan proje: Tau Microgrid

Tesla ve SolarCity’nin 2.6 milyar dolarlık ortaklığı henüz çok yeni ve taze olsa da, iki şirket temiz enerji konusunda oldukça önemli bir projeyi hayata geçirdiler: Tau Microgrid

SolarCity’nin blogunda yayınlanan yazıda ‘Güneş Adası’ olarak adlandırılan yer, Amerika’nın en batı sahillerine yaklaşık olarak 6000 km. uzaklıkta yer alan Tau adası. SolarCity’nin güneş panelleriyle Tesla’nın enerji üreten Powerpack’leri bir araya gelerek Amerikan Samoası’ndaki Ta’u Adası’nın enerji probleminin çözülmesi ve dizel jeneratörlere olan bağımlılığın bitmesi amaçlanıyor.

tesla
Tesla ve SolarCity bir araya gelerek Amerikan Samoası’ndaki Ta’u Adası’nın tüm elektrik ihtiyacını güneş panelleriyle karşılayacak bir projeye imza attılar.

Dizel bağımlılığı ortadan kalkıyor

Bu projeden önce ada halkı dizel jeneratörlerle elektrik ihtiyacını karşılıyordu; ancak bu çevre dostu ve ucuz bir çözüm yolu değildi. Ayrıca dizel sevkiyatında aksaklık olduğu noktada elektrik kesintileri yaşanıyordu.

Tesla ve SolarCity’nin yeni projesi sayesinde hem kirlilik ortadan kalkıyor; hem de ada halkı dizel varilleri satın almak zorunda kalmayarak tasarruf etmiş oluyorlar. Ayrıca elektrik kesintilerinin de önüne geçilmiş oluyor.

Adada yaşayan ve ailesi gıda deposunun sahibi olan Keith Ahsoon şunları dile getiriyor: ‘Burada tarihe geçecek bir şey yaşanıyor. Bu proje karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olacak. Bir adada yaşadığınızda, küresel ısınmayı ilk elden deneyimliyorsunuz. Sahil erozyonu ve diğer fark edilebilir değişiklikler hayatın bir parçası olarak görülüyor. Tüm bunlar önemli problemler, o yüzden bu projenin herkese örnek olmasını ümit ediyorum.’

Yerel halk daha önce örneğin dizel sevkiyatında bir aksaklık olduğunda olabilecek enerji kesintilerini hoş karşılıyorlardı. Şimdi ise kesintisiz enerjiye sahip olacaklar.

tesla solarcity
Daha önce dizel enerjiyle elektrik ihtiyacını karşılayan ada halkı, yeni güneş panelleriyle hem temiz enerji kullanıyor hem de elektriğe kesintisiz bir şekilde ulaşabiliyor.

Tau Microgrid projesi kapsamında SolarCity 5.300 güneş paneli diziyor ve bu paneller 1.4 megawatt enerji üretiyor. Bu panellerle Tesla’nın 6 MWh pil saklama alanı sağlayan ve enerji üreten 60 Powerpack’i birleştiriliyor.

Güneş panelleri 7 saat güneş ışığıyla kendini şarj edebiliyor

Mikro ağ, güneş olmasa bile 600 kişiye maksimum kapasitede 3 gün boyunca enerji sağlıyor ve güneşin altında geçirdiği 7 saatin sonunda kendini yeniden şarj edebiliyor.
Tesla ve SolarCity’nin Ta’u Adası’ndaki microgrid projesi toplam 1 yıl içinde tamamlandı. Geçen kasım ayında başlayan proje 1 yıl sonra bu senenin kasım ayında tamamlandı. Proje aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı(EPA), Amerikan Samoa Ekonomik Kalkınma İdaresi ve İçişleri Bakanlığı tarafından finanse edildi.

Tesla, bu hareketin diğer potansiyel müşterilere örnek olmasını umut ediyor. Dünyayı fosil yakıtlardan kurtarma hedefiyle ilerleyen Elon Musk, bu konuda oldukça önemli bir misyon üstleniyor ve temiz enerjinin dünyayı değiştirebileceğini tüm dünyaya gösteriyor.

İlgili yazı: Tesla Motors CEO’su Elon Musk ve ilham veren başarı öyküsü

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz:

SolarCity and Tesla: Tau Microgrid

Kaynak:

Techcrunch.com

Blog.solarcity.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!